Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vyriausybė siūlo naikinti 8 val. darbo dieną ir leisti visus darbinti su terminuotosiomis sutartimis

Deividas Matulionis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Deividas Matulionis
Šaltinis: 15min
0
A A

Vyriausybė pirmadienį sutarė laikinai – dvejiems metams – liberalizuoti kai kurias Darbo kodekso (DK) nuostatas. Jeigu Seimas pritartų, nuo šių metų liepos siūloma leisti darbuotojus į visus darbus priimti tik su terminuotosiomis sutartimis, taikyti lengvatinį „Sodros“ įmokų tarifą įdarbinamiems pirmą kartą asmenims, taip pat įteisinti galimybę atleisti darbuotoją darbdavio iniciatyva be išankstinio įspėjimo, bet išmokant dvigubą išeitinę kompensaciją.

„Terminuotųjų sutarčių įteisinimas visiems darbams, bet taikant tik naujoms darbo vietoms, t. y. apsaugant jau esamus darbuotojus, kad nebūtų piktnaudžiaujama“, – pristatydamas Vyriausybės pasitarime svarstomus siūlymus sakė Ministro pirmininko tarnybos kancleris Deividas Matulionis.

Be to, ministrų kabinetas pirmadienį sutarė Seimui siūlyti atsisakyti 8 valandų darbo dienos ir taikyti suminę darbo laiko apskaitą. Tokiu būdu per dieną būtų galima dirbti iki 12 valandų, neviršijant 48 darbo valandų per savaitę su viršvalandžiais. Taip pat darbuotojo ir darbdavio susitarimu būtų taikomos platesnės viršvalandžių darbo galimybės. Be to, taip pat ketinama į DK įrašyti nuostatą, leidžiančią dirbti nuotoliniu būdu.

Siūlydama lengvatų darbdaviams, Vyriausybė bando siūlyti nuolaidų ir profsąjungoms. Jos gavo sutikimą paprasčiau organizuoti streikus. Juos bus galima skelbti, jeigu darbuotojų susirinkime dalyvaus daugiau nei pusė įmonės darbuotojų ir balsuos daugiau nei pusė dalyvių. Šiuo metu streikas skelbiamas tik pritarus daugiau nei pusei visų įmonės darbuotojų.

Lengvatos pirmą kartą įsidarbinusiems

Norint sudaryti galimybę lengviau įsidarbinti pirmą kartą, pagal Vyriausybės parengtas pataisas siūloma įteisinti tvarką, kad nauji darbo rinkos dalyviai vienus metus „Sodrai“ mokėtų tik 7,7 proc., o ne 31 proc. mokesčių.

Visomis šiomis priemonėmis Vyriausybė siekia, kad metų pabaigoje nedarbas šalyje neviršytų 14 proc.„Lengvata galiotų pirmą kartą įsidarbinusiems, bet nėra ribojamas amžius. Niekada nedirbusi namų šeimininkė, pirmą kartą įsidarbinusi, gaus tą lengvatą. Bet vis tiek 90 proc. pirmą kartą įsidarbinusių bus jaunimas“, – kalbėjo D.Matulionis.

Visomis šiomis priemonėmis Vyriausybė siekia, kad metų pabaigoje nedarbas šalyje neviršytų 14 proc. „Kad nedarbas nedidėtų tokiais sparčiais tempais, kokie yra. Kaip jūs gerai žinote, šiuo metu nedarbas didėja ir dėl kitų dalykų – privalomojo sveikatos draudimo (PSD) “, – akcentavo ministro pirmininko atstovas. Darbo biržas pastaruoju metu užplūdo bedarbiai, tik dabar sužinoję, jog jei niekur nesiregistravo, patys turi susimokėti PSD įmokas.

Šiuo metu nedarbo lygis Lietuvoje siekia apie 15 proc. Prognozuojama, kad jis gali pasiekti beveik 17 proc.

Trečiadienį minėtos Darbo kodekso pataisos turėtų būti galutinai patvirtintos per Vyriausybės posėdį, tuomet keliaus į Seimą. Tikimasi, kad jos įsigalios nuo liepos.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min