Dabar populiaru
Publikuota: 2017 lapkričio 24d. 05:58

Vytautas Bakas prieš Algirdą Butkevičių: politinė šizofrenija ar demagogija?

Algirdas Butkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Algirdas Butkevičius

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, apsiėmusiame tirti verslo neteisėtą įtaką politikams, neįprasta situacija. Praėjusią savaitę tyrimui apklaustas Algirdas Butkevičius nuo trečiadienio pats tapo komiteto nariu ir gavo teisę atlikti tyrimą. Komiteto pirmininkas Vytautas Bakas tokią situaciją vadina politine šizofrenija ir ragina A.Butkevičių nuo tyrimo nusišalinti. A.Butkevičius atšauna, kad V.Bakas užsiima demagogija.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas tyrimą pradėjo nuo epizodo, kai „Lietuvos geležinkeliuose“ buvo įdiegtos lokomotyvų valdymo sistemos „KLUB-U“, kurios pagamintos Rusijoje, Iževsko radijo gamykloje. Komitetas turi įtarimų, kad šios sistemos yra nesaugios.

Buvusius susisiekimo ministrus „socdarbiečius“ Algirdą Butkevičių ir Rimantą Sinkevičių komitetas apklausė dalyvaujant žurnalistams. Tuo tarpu kitą buvusį ministrą, buvusį liberalą Eligijų Masiulį ir buvusį „Lietuvos geležinkelių“ (LG) vadovą Stasį Dailydką vedėsi į slaptą ir saugų kambarėlį Seime, už uždarų durų.

Yra tokia patarlė apie teisinės valstybės principus, kad niekas negali būti teisėju savo paties byloje, – sako V.Bakas.

Pasak V.Bako, taip buvo dėl to, kad laikotarpiu, kai Susisiekimo ministerijai vadovavo E.Masiulis, jau vyko sistemos diegimo darbai ir komitete buvo aptarinėjamos aplinkybės, kurios dabar sudaro valstybės paslaptį.

„Tiesą sakant, su A.Butkevičiumi gali būti ir antra apklausa, nes padarę viešą apklausą, mes negalėjome užduoti kai kurių klausimų, kurie susiję su slapta informacija“, – teigė V.Bakas.

Tai būtų kuriozinė situacija, nes komitetas apklaustų savo narį, kuris dabar taip pat turi įgaliojimus atlikti tyrimą.

Ragins nusišalinti

Todėl V.Bakas sako manantis, jog A.Butkevičius turėtų nuo šio tyrimo visiškai nusišalinti.

„Yra tokia patarlė apie teisinės valstybės principus, kad niekas negali būti teisėju savo paties byloje, tai keistai atrodo, kai A.Butkevičius ateina ir yra lygiavertis komiteto narys, tiria atvejus, dėl kurių galimai jis pats priėmė sprendimus. Čia yra kažkokia politinė šizofrenija“, – teigė V.Bakas.

Jis tikino prieštaravęs, kad A.Butkevičius apskritai būtų perkeliamas į Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą, tačiau Socialdemokratų darbo frakcija kategoriškai atsisakė deleguoti ką nors kitą.

„Galbūt galime išspręsti tą problemą, jei iš tikrųjų A.Butkevičius nusišalins nuo kai kurių sprendimų, kurie galėtų sukelti abejonių tyrimo patikimumu arba jo interesų galimu konfliktu. Yra procedūros ir aš apie tai kalbėsiu trečiadienį su A.Butkevičiumi“, – sakė V.Bakas.

Neobjektyvumu kaltina V.Baką

Tačiau A.Butkevičius nusišalinti nė negalvoja.

Tas tyrimas yra blefas, – atšauna A.Butkevičius.

„Tegu V.Bakas neužsiminėja politine demagogija ir tegul neklaidina visuomenės. Pirmiausia dėl to, kad 2005 m. buvo pasirašytos sutartys, kai A.Butkevičius net nebuvo ministru, bet tai nieko nereiškia.

Aš, kaip žmogus, galiu pasakyti labai aiškiai, kad tas tyrimas neturi nieko bendro su mano ministravimo laikais, bet aš manau, kad čia yra kažkieno užsakymas ir noras toliau susidoroti su tam tikrais žmonėmis, kurie dirbo atsakingai, teisingai ir diegė naujas technologijas, kurias netgi pripažino Europos Komisija. Tuo metu su Europos Komisija vyko pokalbiai, kad rytietišką geležinkelių struktūrą reikia integruoti į vakarietišką palaipsniui ir tai buvo daroma“, – aiškino A.Butkevičius.

Jis tikino pats neuždavinėjęs klausimų nei E.Masiuliui, nei S.Dailydkai. Tuo tarpu V.Bakas esą buvo neobjektyvus.

„Jis labai negražiai kaip komiteto pirmininkas vakar elgėsi darydamas spaudimą ekspertams, kad kažkas kažkada padarė kažkokią žalą valstybei, kad jie prisipažintų, nors jie sakė, kad net neturi tokio tyrimo atlikę“, – piktinosi A.Butkevičius.

Buvęs premjeras ir susisiekimo ministras tikina iki šiol nesuprantantis, kodėl pats buvo apklaustas tyrime, kai ministerijai vadovavo ne tuomet, kai buvo priimami sprendimai dėl sistemų įdiegimo. Jis kaltina V.Baką meluojant, kad šios buvo diegtos 2006-aisiais, o ne 2005-aisiais.

„Tas tyrimas yra blefas, ir jūs pamatysit“, – patikino A.Butkevičius.

V.Bako teigimu, kitą savaitę vykdant tyrimą bus surinkta dokumentinė medžiaga, taip pat dar svarstoma apklausti 2005-aisiais Susisiekimo ministerijai vadovavusius socialdemokratus Petrą Čėsną ir Zigmantą Balčytį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

00:34
00:16
00:05

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min