Dabar populiaru
Publikuota: 2011 liepos 29d. 14:30

Vytautas Landsbergis: Lietuvos prokurorai tarnavo kitai valstybei

87 milijonus litų kainavęs prokuratūros pastatas.
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / 87 milijonus litų kainavęs prokuratūros pastatas.

Lietuvos prokurorai, nesiėmę rūpintis, kad Sausio 13-osios ir Medininkų bylų įtariamiesiems būtų atnaujinti Interpolo arešto orderiai ir išduoti Europos arešto orderiai, tarnavo kitai valstybei ir turėtų būti apklausti, sako europarlamentaras, pirmas formalus atkurtos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis.

Pasak jo, Sausio 13-osios bylos įtariamiesiems suteikta laisvė nuo 2008 iki 2010 metų keliauti po visą pasaulį nevaržomai, yra ne klaida, o aplaidus arba net kitai valstybei palankus darbas.

„Čia ne klaidos. Lietuvos institucijos, kurios turėtų ginti Lietuvos valstybę ir teisingumą, neatlikinėjo savo pareigos arba tarnavo kitai valstybei. Nėra kito atsakymo“, – penktadienį sakė V.Landsbergis.

Anot jo, dabartinė Lietuvos generalinė prokuratūra neturėtų palikti šio fakto istorijai. Europarlamentaro nuomone, generaliniai prokurorai galėtų būti nubausti už tokį sąmoningą ar nesąmoningą aplaidumą.

„Jeigu pajėgtų, galėtų nubausti. Aš manau, kad jie turėtų būti apklausti ikiteisminio tyrimo tvarka. Kodėl jie taip elgėsi, kodėl nevykdė savo pareigų, kodėl leido arba net davė suprasti žemesniems pareigūnams, kad tam tikrų dalykų nereikia vykdyti, kad laikas būtų gaišinamas. Tai yra akivaizdu. Jie nesiėmė tarptautinių veiksmų, susijusių su arešto orderiu arba Interpolo paieškomis. Susitaikė su tuo, kad Rusija protestuoja prieš Interpolo orderį. Tada labai lengva pasakyti, kad štai, mes daugiau nieko negalime padaryti. O tai netiesa“, – tvirtino V.Landsbergis.

Anot jo, Lietuva turėjo protestuoti Rusijos ir Baltarusijos veto Sausio 13-osios ir Medininkų bylų įtariamųjų paieškai ir stengtis pakeisti Interpolo taikomas taisykles.

„Man visiškai aišku, kad jeigu yra tokios taisyklės, kad viena suinteresuota šalis gali vetuoti visą Interpolą pridengdama savo nusikaltėlius, tai reikia keisti tvarką. Lietuva galėjo pasiūlyti keisti tvarką, nes ji susidūrė su ta negerove, bet Lietuva nieko nepadarė“, – piktinosi V.Landsbergis.

Pasak jo, nepasirūpinimas įtariamųjų paieška ne vienintelė aplaidumo tiriant šias rezonansines bylas apraiška.

„Metais ar po daugybę mėnesių neišverčiamas popierius, kurį reikia pasiųsti kur nors į Baltarusiją. Vertimų skyriuje paskendęs ir niekas tuo nesirūpina. Pilna buvo žiniasklaida tokių dalykų ir viskas kaip nuo žąsies vanduo“, – dėstė V.Landsbergis.

Primename, kad Lietuva iki šiol neprašo Interpolo atnaujinti Sausio 13-osios ir Medininkų bylų įtariamųjų paieškos. Rusijai ir Baltarusijai 2008-aisiais pasiekus, kad ši paieška būtų nutraukta, Lietuva ne tik neprotestavo dėl tokio Interpolo sprendimo, bet iki šiol, net ir atsiradus naujų motyvų, nesikreipė dėl paieškos atnaujinimo.

Nuo 2008-ųjų iki 2010 metų, kol Sausio 13-osios bylos įtariamiesiems nebuvo išduoti Europos arešto orderiai, visi įtariami žudikai po pasaulį galėjo keliauti kiek panorėję.

Europos arešto orderiais 22-iems Sausio 13-osios bylos įtariamiesiems Lietuvos Generalinė prokuratūra pasirūpino tik praėjusių metų spalį. Dar vienam įtariamajam šioje byloje Europos orderis nebuvo išduotas, nes pritrūko duomenų patvirtinti jam keliamiems įtarimams.

Medininkų žudynėmis įtariamų asmenų suėmimui Europos arešto orderius Generalinė prokuratūra išdavė kiek anksčiau – 2007-aisiais, tačiau Europos arešto orderis galioja tik Europos šalyse, o už jos ribų įtariamieji nuo 2008-ųjų taip pat galėjo keliauti kaip tinkami.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min