Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2022 sausio 13d. 11:08

Vytautas Landsbergis siūlo įpareigojimą M.Gorbačiovui: tai būtų labai sunki bausmė

Vytautas Landsbergis
Olgos Posaškovos / lrs.lt nuotr. / Vytautas Landsbergis
Sausio 13-osios aukų artimiesiems pareiškus civilinį ieškinį Michailui Gorbačiovui dėl karo atakos prieš 31 metus, tuometinis Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis sako, kad geriausia bausmė buvusiam Sovietų Sąjungos lyderiui būtų įpareigojimas lėtai peržiūrėti keturiolika portretų apmąstant, kas aukų akyse. V.Landsbergio teigimu, Lietuvos teismas galėtų įpareigoti M.Gorbačiovą tai padaryti Lietuvos ambasadoje Maskvoje.

Tokią poziciją V.Landsbergis išsakė praėjus kelioms valandoms po to, kai per sovietų agresiją 1991 metų sausio 13-ąją nužudytų laisvės gynėjų artimieji pateikė civilinį ieškinį Vilniaus teismui dėl M.Gorbačiovo atsakomybės.

„BAUSMĖ M.GORBAČIOVUI (projektas). Į p a r e i g o j i m a s atleidus nuo baudžiamosios atsakomybės dėl amžiaus lėtai peržiūrėti keturiolika portretų apmąstant, kas jų akyse“, – feisbuke parašė V.Landsbergis.

V.Landsbergis 15min sakė, kad tai būtų labai sunki bausmė M.Gorbačiovui.

„Aišku, gali kas nors interpretuoti kaip atleidimą nuo bausmės. Visiškai ne. Aš manau, kad tai būtų labai jam sunki bausmė, jeigu tą būtų galima įgyvendinti. Sakykim, jeigu jis teismo nuosprendžiu privalėtų atvykti, pavyzdžiui, į Lietuvos atstovybę Maskvoje. Taip pat atskirame kambaryje jam padėtų tas nuotraukas ir paliktų pusei valandai pasižiūrėti į jų akis“, – kalbėjo buvęs Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Landsbergis

„Jis, aišku, priešinsis ir nesutiks. Bet aš noriu, kad būtų galvojama apie tokį nuosprendį. Nebūtinai jam kažkiek metų kalėjimo skirti, bet svarbu, kad būtų teisiamas, kad teismas vyktų. Tai, ką aš pasiūliau, būtų teismo išvada po proceso, o procesas ir būtų pats svarbiausias“, – teigė V.Landsbergis.

Sausio 13-osios aukų artimieji ieškinį Vilniaus miesto apylinkės teismui pateikė Sausio 13-osios naktį – tuo metu, kai prieš 31 metus okupantai vykdė Lietuvos radijo ir televizijos centro bei Vilniaus televizijos bokšto šturmą. Ieškinio autoriai ir kai kurie teisininkai sako, kad kito kelio nebeliko, kai Lietuvos teisėsauga nusprendė netirti M.Gorbačiovo nusikaltimų.

Vilniaus apygardos teismas 2019 metų kovą nuteisė dešimtis buvusių sovietų pareigūnų ir kariškių. Jie pripažinti kaltais dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui, įvertinus jų vaidmenį sovietų agresijoje. Dauguma iš jų nuteisti už akių.

Byloje nuteistas vėliau miręs tuometinis sovietų gynybos ministras Dmitrijus Jazovas, tačiau kaltinimai M.Gorbačiovui niekada nebuvo pateikti. Lietuvos teisėsauga skelbė, kad Rusija atmetė Lietuvos prašymą M.Gorbačiovą apklausti byloje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Gorbačiovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Gorbačiovas

R.Povilaitis ilgą laiką siekė, kad Lietuvos prokuratūra pradėtų ikiteisminį tyrimą paties M.Gorbačiovo atžvilgiu.

„Apeinant, nepaliečiant aukščiausios grandies vado, teisingumas nėra visiškai įvykdytas“, – 15min sakė R.Povilaitis.

R.Povilaičio tėvas Apolinaras Juozas Povilaitis yra vienas iš 14 laisvės gynėjų, žuvusių sausio 13-ąją.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 82

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

00:35
08:08
20:36

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min