Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vytauto Petkevičiaus vaikai dėl „Durnių laivo“ kreipėsi į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą

Rašytojas Vytautas Petkevičius
„Scanpix“ nuotr. / Rašytojas Vytautas Petkevičius
Šaltinis: BNS
0
A A

Prieš daugiau kaip dvejus metus mirusio rašytojo Vytauto Petkevičiaus vaikai kreipėsi į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą dėl knygos „Durnių laivas“, kurios teiginius žemesnės instancijos teismai yra pripažinę žeminančiais europarlamentaro Vytauto Landsbergio bei jo tėvo Vytauto Landsbergio-Žemkalnio garbę ir orumą.

Petras, Liudmila ir Vytautas Petkevičiai prašo jų atžvilgiu bylą nutraukti arba grąžinti pakartotinai nagrinėti Lietuvos apeliaciniam teismui. (AT). Šią bylą Aukščiausiasis Teismas nagrinėja rašytinio proceso tvarka.

V.Petkevičiaus vaikai teigia kaip tėvo teisių paveldėtojai nesą „Durnių laivo“ autoriai, todėl neturi pareigos paneigti, kad paskleisti knygoje duomenys neatitinka tikrovės, kol juos paskleidęs asmuo neįrodo priešingai.

Anot kasatorių, paneigti duomenis galėjo tik pats grožinio kūrinio autorius – V.Petkevičius. Jis mirė 2008-ųjų pabaigoje.

Rašytojo vaikai taip pat tikina, kad V.Petkevičius per teismo procesą yra sakęs, jog V.Landsbergio tėvas į knygą pateko, nes buvo svarbi asmenybė Lietuvai, su jo valstybine ir kitokia veikla susiję Lietuvai svarbūs įvykiai. Be to, pasak kasatorių, įvertinant pateiktus rašytinius įrodymus, knygos potekstę ir kūrinyje vartotų sakinių turinį bei pobūdį, yra akivaizdu, kad V.Petkevičius nesiekė paskleisti klaidingų duomenų apie V.Landsbergį-Žemkalnį, neturėjo tikslo jo apšmeižti, paniekinti jo atminimą ar pakenkti.

Pasak rašytojo vaikų, žemesnės instancijos teismai taip pat neįvertino visų įrodymų, šališkai sprendė dėl jų priimtinumo.

V.Landsbergis savo ruožtu prašo apeliacinio teismo nutartį palikti nepakeistą. Europarlamentaro teigimu, jis neprašė rašytojo vaikų paneigti tikrovės neatitinkančių duomenų, bet siekė pripažinti, kad knygoje paskleisti tikrovės neatitinkantys duomenys žemino ieškovo ir jo velionio tėvą garbę bei orumą.

AT pernai rugpjūtį konstatavo, kad knygoje „Durnių laivas“ išsakyti teiginiai žemina V.Landsbergio bei jo tėvo V.Landsbergio-Žemkalnio garbę ir orumą, neatitinka tikrovės.

Pasak AT, be to, V.Petkevičiaus vaikai pagrįstai buvo pripažinti rašytojo teisių perėmėjais.

V.Landsbergis-Žemkalnis R.Petkevičiaus knygoje pavadintas Hitlerio draugu, naujai iškeptu patriarchu, taip pat sietas su KGB – neva bendradarbiavęs su šia sovietų saugumo struktūra.

Kadangi pats rašytojas mirė 2008-ųjų gruodžio 10 dieną, į bylą buvo įtraukti jo duktė Liudmila, sūnūs Petras ir Vytautas.

V.Petkevičius savo kaltės dėl šmeižto niekada nepripažino, jis teigė, kad tikslo pažeminti mirusįjį neturėjo. Jis savo knygą vadino politinių šaržų ir veidų galerija.

2006-ųjų rugsėjį Generalinė prokuratūra dėl senaties nutraukė baudžiamąją bylą rašytojui V.Petkevičiui, iškeltą dėl tarpukario Lietuvos veikėjo V.Landsbergio-Žemkalnio apšmeižimo.

Žymus architektas, Nepriklausomybės kovų savanoris V.Landsbergis-Žemkalnis (1893–1993 metais) Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė iš Lietuvos į Vokietiją, vėliau emigravo į Australiją. 1959 metais V.Landsbergis-Žemkalnis grįžo į Lietuvą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min