Metinė prenumerata tik 7,99 Eur! Trumpiausiai nakčiai - mažiausia kaina!
Išbandyti
2016 01 13 /10:11

Vytautui Landsbergiui įteiktas „Laisvės ženklas“

Seimui atsisakius pirmąjį faktinį Lietuvos vadovą po nepriklausomybės atkūrimo Vytautą Landsbergį apdovanoti Laisvės premija, trečiadienį ryte Nepriklausomybės aikštėje Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos iniciatyva Lietuvos piliečių vardu jam įteiktas kitas apdovanojimas už nuopelnus laisvei.

Trečiadienį ryte, prieš iškilmingą Seimo posėdį, Nepriklausomybės aikštėje, prie paminklo „Žinia“, įvyko iškilminga ceremonija, per kurią Medininkų tragedijos liudininkas pastorius Tomas Šernas V.Landsbergiui įteikė atminimo simbolį – Laisvės ženklą. 

Jį įteikus V.Landsbergiui žmonės jam sudainavo „Ilgiausių metų“, skandavo žodžius „Lietuva“ ir „Vytautas“.

Ceremonijoje dalyvavo apie 300 žmonių, tarp jų kelios dešimtys Seimo narių, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, daugybė visuomenininkų ir moksleiviai iš Pilaitės gimnazijos.

„Linkiu jums daug „taip“. Taip – meilei, taip – gyvenimui, taip – meilei ir daug „ne“. Ne – pykčiui, baimei, kerštingumui“, – teikdamas apdovanojimą sakė T.Šernas.

Nenorėjo būti sureikšmintas

V.Landsbergis sakė nenorėjęs, kad tradicinę gėlių padėjimo prie paminklo „Žinia“ ceremoniją užgožtų dėmesys jo asmeniui, tačiau tikino, kad niekas jo neklausė ir nusprendė čia įteikti jam Laisvės ženklą. 

V.Landsbergis kalbėdamas pabrėžė esąs dėkingas Andriaus Kubiliaus vyriausybei, kad ši neišsigando už Vyriausybės rezervo lėšas prieš ketverius metus Nepriklausomybės aikštėje pastatyti paminklą „Žinia“. Jo teigimu, dabartinė Vyriausybė to padaryti greičiausiai nebeišdrįstų. 

Pasak jo, laisvė yra labai konkretūs dalykai. Tai galimybė laisvai kalbėti, laisvai gyventi, kai niekas nieko negali liepti galvoti ir sakyti. 

V.Landsbergis pažymėjo, kad kol kas Lietuva dar nesugeba skelbti savo Laisvės žygio pasauliui, šalyje dar likę vergystės ir baimių. Tačiau, pasak jo, tai tik laikina ir ateis diena, kai Lietuva bus visiškai laisva.

Apdovanojimą „Laisvės ženklas“ įsteigė Lietuvos piliečiai ir visuomeninės organizacijos. 

Tokio veiksmo jos ėmėsi po to, kai Seimas atsisakė V.Landsbergį apdovanoti Laisvės premija. 

Pagal Laisvės premijos įstatymą jau kelerius metus specialiai sudaryta komisija renka, o Seimas – tvirtina labiausiai Lietuvos laisvei nusipelniusius asmenis.

Praėjusiais metais premijų komisija Laisvės premijai gauti išrinko Atkuriamojo Seimo-Aukščiausiosios Tarybos pirmininką V.Landsbergį. Tačiau Seimas, pažeidęs Laisvės premijos įstatymą, komisijos sprendimui nepritarė.

Todėl Laisvės premija šiemet iškilmingame Seimo posėdyje nebus įteikta niekam. 

Pats V.Landsbergis iškilmingame Sausio 13-osios minėjime Seime nusprendė nedalyvauti. Vietoj to jis ketina pagerbti Sausio 13-osios aukas Antakalnio kapinėse. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šekspyriška vasara Pakruojo dvare: spektakliai, kvapą gniaužiantys triukai ir įspūdingos gėlių kompozicijos
Reklama
Joninių grilio vakarėlis už mažą kainą: pasigaminkite tris patiekalus neišleisdami 15 eurų
Reklama
Tinklinis, kepsninės, universalūs treniruokliai: ką šiemet erdvėms prie savo namų siūlys vilniečiai?
Reklama
„Telia“ stiprina ryšį Dainų šventės dalyviams ir lankytojams dar nematytu būdu
Užsisakykite
15min naujienlaiškius