Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2014 vasario 3d. 09:04

Vytis su svastika televizijoje – Lietuvoje tai teisėta

Kęstutis Pūkas
Kęstutis Pūkas

Nors daugelyje pasaulio valstybių svastikos motyvas šiandien siejamas su nacizmo nusikaltimais ir už jo naudojimą numatyta teisinė atsakomybė, Lietuvoje šis simbolis gali tapti įmonės logotipu ar asmeniniu ženklu. Dar daugiau, svastiką galima dėti ant Vyčio, vaizduoti ant vėliavos ir šiuos vaizdus be baimės transliuoti televizijos žiūrovams ar interneto vartotojams.

Būtent tokią vėliavą galima išvysti „Pūko” televizijos studijoje, kurioje aktualijas su laidos svečiais aptarinėja televizijos savininkas verslininkas Kęstutis Pūkas. Youtube.com portale veikia tokia pat vėliava pažymėtas kanalas „Lietuvai”, kurį prenumeruoja apie 3 tūkstančius žmonių.

Nepaisant to, kad dalis vaizdo įrašų iš šio kanalo buvo pašalinti, bendras peržiūrų skaičius šiuo metu artėja prie 10 milijonų, o informacija pateikiama net tik lietuvių, bet ir rusų bei anglų kalbomis.

Stovi ir stovės

Čia ne ta pati istorinė Lietuvos vėliava, juk spalvos ne tos. Tai yra sena Lietuvos simbolika, – paaiškino K.Pūkas.

15min.lt susisiekus su K.Pūku šis paaiškino, kad vėliavos su svastika yra teisėtos ir teismų pripažintos. Tokias vėliavas galima gaminti. „Čia ne istorinė Lietuvos vėliava, juk spalvos ne tos. Tai yra sena Lietuvos simbolika. Tokių vėliavų yra Kernavės muziejuje. Svastika – tai Saulės ženklas, kurį vėliau tiesiog panaudojo Hitleris“, – aiškino jis.

K.Pūkas teigė, kad tai yra tikrasis Lietuvos ženklas. „Ši vėliava studijoje stovėjo ir stovės“, – žadėjo televizijos ir radijo kanalo savininkas.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kęstutis Pūkas
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kęstutis Pūkas

Platesnių komentarų K.Pūkas pasiūlė kreiptis į Milvydą Juškauską, kuris šią vėliavą į studiją ir atnešė. Būtent šis žmogus kalba daugelyje jau minėto youtube.com kanalo vaizdo įrašų.

Ne žurnalistų lygio reikalai

Lietuvoje svastikas, kurios nėra vokiškos, gaminti ir platinti yra teisėta, o traukti atsakomybėn pagal dabar galiojančius teisės aktus tikslinga būtų tuos, kurie trukdo svastikomis naudotis, – teigė M.Juškauskas.

M.Juškauskas 15min.lt telefonu nepanoro aiškinti vėliavos su svastika sukūrimo aplinkybių. Jis teigė, kad iš pradžių turi įsitikinti, jog su juo bendraujantis žurnalistas yra pakankamai protingas ir bus pajėgus jį suprasti.

Pokalbio metu pašnekovas pasidžiaugė, kad jį jau buvo aplankę Rusijos finansuojamo ir Vakaruose propagandiniu kanalu laikomo „Russia today“ žurnalistai bei pakalbino apie svastikas. M.Juškauskas teigė, kad taip turėjo progą pasiekti milijardinę auditoriją, todėl su 15min.lt kalbėti sutiktų tik tuo atveju, jei būtų organizuota didelė informacinė kampanija.

Milvydas Juškauskas
Milvydas Juškauskas/facebook nuotr.

Vėliau bendravimas su M.Juškausku vyko socialiniame tinkle Facebook. Paklaustas, ar galėtų nurodyti teismo sprendimą, kuris jam leido naudoti vėliavą su svastika, t.y. vėliavą, kuri labai primena Vytį, M.Juškauskas atrašė: „Procesai vyko dėl kitų dalinai susijusių, dalinai nesusijusių dalykų. Ne žurnalistų apkalbų lygio reikalai.“

Jis priminė, kad nėra viešas asmuo. Galiausiai 15min.lt pasiekė M.Juškausko surašyti atsakymai į savo paties sau suformuluotus klausimus. Vienas jų skambėjo taip: „Ar K.Pūko veiklą M.Juškauskas tinkamai įvertino padovanodamas Baltojo raitelio vėliavą su Svastika ant skydo? Taip, atitinkamai tinkamai įvertino K.Pūko sudarytas galimybes 9 kartus kalbėti laidose valstybės lygio temomis ir parodyti Lietuvos daiktų su svastikomis nuotraukas, todėl ir apdovanojo mažiausiąja staline vėliavėle.“

Verslo modelis

Svastika yra pasaulinis ženklas. Yra surinkta daugiau kaip 300 jos atmainų. Suomijoje ir dabar yra ir prezidentinė, ir aviacijos vėliavos su svastikomis. Ten tokios šizofrenijos, kaip pas mus, nėra, – sakė M.Juškauskas.

M.Juškauskas pridėjo nuorodas į anksčiau duotus interviu ir savo publikacijas. „Lietuvoje svastikas, kurios nėra vokiškos, gaminti ir platinti yra teisėta, o traukti atsakomybėn, pagal dabar galiojančius teisės aktus tikslinga būtų tuos, kurie trukdo svastikomis naudotis“, – dar 2009 m. jis teigė „Žinių radijui“.

Vyras ragino lietuvius išnaudoti atsiradusią verslo galimybę ir imtis daiktų su svastika gamybos. Jie galėtų būti eksportuojami į daugelį pasaulio valstybių pridedant dokumentą, jog tai Lietuvoje saugomo tautinio paveldo reprodukcijos.

„Mūsų sostinėje Kernavėje buvo iškasti žiedai, sagė, apgalvėliai, kurie sudaro ne tik mūsų, bet ir viso pasaulio kultūros paveldą, kurį saugo UNESCO. Tos svastikos buvo panaudotos Vokietijoje kuriant savo ženklą. Mūsų ženklai buvo sukurti tryliktame amžiuje“, – teigė pašnekovas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Radikaliai nusiteikę protestuotojai net ir galvas pasipuošė svastikomis.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Radikaliai nusiteikę protestuotojai net ir galvas pasipuošė svastikomis.

Pasak jo, tautine vertybe esanti svastika Lietuvoje nėra tinkamai saugoma. „Svastika yra pasaulinis ženklas. Yra surinkta daugiau kaip 300 jos atmainų. Suomijoje ir dabar yra ir prezidentinė, ir aviacijos vėliavos su svastikomis. Ten tokios šizofrenijos, kaip pas mus, nėra“, – minėjo radijo laidos svečias.

Tikslas – erzinti žmones ir valdžią

Svastikos motyvas plačiai sutinkamas Vidurio ir Šiaurės Europoje, tačiau turime prisiminti, kas su šiuo simboliu buvo padaryta Antrojo pasaulinio karo metu, – teigė 1991 m. LR Prezidento vėliavą atkūręs A.Každailis.

Dailininkas Arvydas Každailis, kuris 1991 m. sumodeliavo Lietuvos Respublikos Prezidento vėliavą, atkūrė bei sukūrė daug miestų ir seniūnijų herbų, vėliavų ir spaudų, 15min.lt teigė, jog jam niekada neteko matyti Lietuvos istorinės vėliavos su svastika, o šio istorinio simbolio naudojimas po Antrojo pasaulinio karo įgijo neigiamą prasmę.

„Su svastika istorinės valstybės vėliavos neteko matyti. Istorinė valstybės vėliava yra apibrėžta įstatymu. Ji yra tokia ir jokia kitokia būti negali. Ji yra valstybės nuosavybė. Kitas vėliavas kas kaip nori, tas taip paišo“, – teigė heraldikos specialistas.

BFL nuotr./Arvydas Každailis
BFL nuotr./Arvydas Každailis

Jis prisiminė, jog panašūs klausimai kyla ne pirmą kartą: „Pamenu precedentą, kai Klaipėdoje ant savo namo vienas žmogus pasikabino vėliavą su svastika. Kilo didelis triukšmas. Taip, svastika yra bendrapasaulinis simbolis. Šis motyvas plačiai sutinkamas Vidurio ir Šiaurės Europoje, tačiau turime prisiminti, kas su šiuo simboliu buvo padaryta Antrojo pasaulinio karo metu. Svastika įgijo neigiamą aureolę. Būtent todėl, kai man paskambino žmogus, prašydamas patarimo, ar gali naudoti šią vėliavą, aš atsakiau: „Naudok, jeigu nori erzinti kaimynus ir valdžią, bet į mane tokiais klausimais nesikreipk.“

Svastikas gali naudoti logotipuose

Uždrausta vartoti nacių svastikos modifikaciją, kitus simbolius vartoti galima. Gali pasidaryti asmeninį ženklą ar įmonės logotipą, jei nebijai, kad tai sukels neigiamą klientų reakciją, – nurodė heraldikos specialistas.

A.Každailis nurodė, jog kiekvienas heraldinis simbolis turi savo savininką. Bajoro herbas yra jo nuosavybė, savivaldybės herbas priklauso savivaldybei. Istorinė vėliava priklauso valstybei ir jos nei vieno štricho perdirbinėti negalima.

„Aš galiu svastiką piešti savo piešiniuose, jeigu tam yra istorinis pagrindimas. Sutinku, jog tai senas simbolis, svarbus palikimas, bet jis po Antrojo pasaulinio karo suteptas. Mes visi esam suaugę žmonės ir tai suprantame“, – minėjo menininkas.

Jis patikslino, kad Lietuvoje įstatymais uždrausta naudoti tik nacių naudotą svastikos variantą: „Uždrausta vartoti nacių modifikaciją, kitus simbolius vartoti galima. Gali pasidaryti asmeninį ženklą ar įmonės logotipą, jei nebijai, kad tai sukels neigiamą klientų reakciją.“

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Koncerto akimirka
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Koncerto akimirka. Viršuje A.Každailio suformuota LR Prezidento vėliava.

Paklaustas, ar svastikos prasmę keistų tai, jog ji, pavyzdžiui, suktųsi į kitą pusę, ne vieną herbą ir vėliavą sukūręs dailininkas patikslino, jog tai nereikšmingas skirtumas. „Jei svastika būtų apversta, tai šiek tiek keistų jos prasmę, tačiau tai neesminė detalė. Heraldikoje galioja veidrodinio atspindžio principas. Kaip žmogus, žvelgiantis į veidrodį – jo kairė iš tiesų yra dešinė. Jei svastika sukasi pagal laikrodžio rodyklę nacių simbolikoje, iš tiesų jos sukimasis į priešingą pusę yra heraldiškai pirmenybinis, tačiau tai yra niuansai. Svastika lieka svastika“, – paaiškino A.Každailis.

Jaučiasi įžeista

Tokia vėliava žeidžia mane asmeniškai ir visą žydų bendruomenę, – sakė F.Kukliansky.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky 15min.lt teigė, jog toks svastikos demonstravimas yra netoleruotinas. „Tokia vėliava žeidžia mane asmeniškai ir visą žydų bendruomenę. Net jeigu tai bandoma sieti su istoriniu Lietuvos paveldu, visiems šis simbolis asocijuojasi su nacizmo nusikaltimais. Kodėl jį būtinai reikia demonstruoti?“ – klausė pašnekovė.

Ji priminė, kad prieš kelias dienas, sausio 27-ają buvo minima tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. Iš Briuselio, kur vyko šiai progai skirti renginiai, grįžusi F.Kukliansky sakė, kad Europos Sąjungos vadovų vertybinė pozicija aiški – negalima leisti neonacizmui ir antisemitizmui plisti demokratiškose visuomenėse.

Aurimo Šrubėno nuotr./Faina Kukliansky, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė
Aurimo Šrubėno nuotr./Faina Kukliansky, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė

Pašnekovė pabrėžė, jog niekas nesiruošia naikinti valstybių kultūrinio ar istorinio paveldo, todėl juo dangstytis platinant tautinę nesantaiką kurstančias idėjas nereiktų: „Jei aš nuvykstu į Indiją ir matau ant seno namo sienos svastikos simbolį, tikrai nereikalauju, kad pastatas būtų nugriautas. Taip pat nesiūlau naikinti ir Lietuvos kultūrinio paveldo vertybių. Tačiau žmonės, kurie viešai demonstruoja svastiką, taip įžeidžia ne tik žydus, bet ir visus demokratinės visuomenės narius. Juk žiaurūs nacizmo nusikaltimai palietė ne tik žydų tautą.“

Trūksta teisinio reguliavimo

Tai, kad šiandien tokie dalykai leidžiami, nereiškia, kad su tuo turime taikytis, – nurodė žydų bendruomenės atstovė.

F.Kukliansky nurodė, jog situacija, kai tokie simboliai gali būti viešai demonstruojami ir tai leidžia Lietuvos įstatymai, nėra normali. „Aš esu advokatė ir komentuoti įstatymų ar teismų sprendimų negaliu, bet turime suprasti, kad įstatymai keičiasi, atsiranda nauja teismų praktika. Tai, kad šiandien tokie dalykai leidžiami, nereiškia, kad su tuo turime taikytis“, – sakė ji.

Pasak Lietuvos žydų atstovės, nėra taip svarbu, į kurią pusę sukasi svastika ar kaip ji stilizuota: „Šio laikmečio kontekste svastikos simbolio reikšmė aiški visiems. Tai puikiai supranta ir žmonės, kurie ją naudoja. Reikia kelti klausimą, kokie jų tikslai ir motyvai taip elgtis.“

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Užrašai ant žydų bendruomenės pastato
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Užrašai ant žydų bendruomenės pastato
Moteris pastebėjo, kad Lietuvos teisinė bazė nėra sutvarkyta. „Matau, kad Lietuvoje nėra pakankamai reglamentuota atsakomybė už holokausto neigimą. Šią situaciją reikės keisti ir tai yra vienas iš pagrindinių mūsų tikslų“, – sakė F.Kukliansky.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Video

14:25
01:45
13:34

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min