Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 01 04, 12:42

Žada netikėtumų tvarkos nesilaikantiems: per gruodį prasprūsti bandė 100 tūkst. gyventojų

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) nuotoliniame posėdyje pirmadienį aptarė COVID-19 situaciją, esamus karantino suvaržymus. Taip pat kalbėta apie nedarbingumo pažymėjimų išdavimo tvarką ir apžvelgta vykdyta judėjimo kontrolė tarp savivaldybių.

Po VESK posėdžio nuotolinėje spaudos konferencijoje kalbėjo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė ir policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Žada netikėtumų

A.Bilotaitė teigė, kad Policijos departamentas pirmadienį organizuoja pasitarimą su teritorinių padalinių atstovais ir rengs konkretų planą su priemonėmis, kuris bus pateiktas Vidaus reikalų ministerijai.

„Įvertinus išmoktas mūsų pamokas, kas vyko šventiniu laikotarpiu, bus atsisakyta tokių taikytų šabloninių metodų, bus daugiau netikėtumų. Anksčiau buvo aiškiai pasakyta, kuriomis dienomis veiks blokpostai, kada – mobilūs postai. Šiuo atveju eisime galbūt kiek kitu keliu, kad būtų netikėtumo momentas“, – teigė A.Bilotaitė.

Šiuo atveju eisime galbūt kiek kitu keliu, kad būtų netikėtumo momentas, – teigė A.Bilotaitė.

Bus daugiau rekomendacijų ir konkrečioms savivaldybėms, nes, kaip sakė ministrė, kas aktualu pajūrio savivaldybėms, kitoms ne tiek svarbu. Taip pat tam tikrų informacinių technologijų naudojimas platesnis bus svarstomas.

R.Požėla teigė, kad įvertinta tai, ką reikia tobulinti. „Bandysime eiti kiek kitu keliu, nes reziumuojame, kad didžioji dalis laikosi visų reikalavimų, jiems ne tiek svarbu, kur tie postai bus ir kada jie bus ar apskritai jie bus. Bet nerimą kelia tas skaičius – galime drąsiai kalbėti apie 100 tūkst. Lietuvos piliečių, kurie bandė patekti į kitas savivaldybes ir buvo konstatuota, kad jų vykimas pažeidžia Vyriausybės nutarimą.

Net neabejojame, kad buvo asmenų, kurie prasprūdo kitais keliais, keliukais, tomis dienomis, kai mažiau tikrinta. Todėl matome būtinybę taikyti kitokius metodus. Atsisakysime tokio savaitgalio šablono, kitų įprastų buvusių dalykų, taikysime netikėtumo faktorių. Tai bus orientuota į tuos asmenis, kurie nelinkę sąžiningai laikytis nustatytų tvarkų ir taisyklių“, – kalbėjo policijos generalinis komisaras.

Papildydamas ministrę dėl informacinių technologijų, generalinis komisaras minėjo ketinimus tobulinti naudojamą programėlę, siekiant nustatyti transporto priemones pagal valstybinį numerį, ar ji jau buvo užfiksuota pažeidžiant tvarką.

Nerimą kelia tas skaičius – galime drąsiai kalbėti apie 100 tūkst. Lietuvos piliečių, kurie bandė patekti į kitas savivaldybes ir buvo konstatuota, kad jų vykimas pažeidžia Vyriausybės nutarimą.

Mobiliųjų kamerų naudojimo irgi norima efektyvesnio, tačiau pasitarus su policijos informacinių technologijų specialistais paaiškėjo, kad tai nėra labai paprasta.

Policijos generalinis komisaras taip pat pabrėžė visuotinės gyvenamosios vietos deklaracijos svarbą, kadangi dabar tai daroma savanoriškumo principu. Tai esą palengvintų teisėsaugos darbą. „Ir ateity valstybė gali susidurti su įvairiomis situacijomis, kai gali tekti pereiti iš įprasto gyvenimo režimo į specialius teisinius režimus“, – teigė R.Požėla.

Policija nėra persitempusi

Anot komisaro, už lango XXI amžius ir 2021 metai, todėl technologinius dalykus turi papildyti žmogiškasis faktorius. Kitos šalys, jo teigimu, naudojosi IT priemonėmis, todėl ir Lietuva tai turėtų daryti.

Paklaustas, ar tos priemonės, kurių imtasi pastaruoju metu, tikrai pasiteisino, R.Požėla tikino, kad tikrai taip: „Tos priemonės yra veiksmingos, mes kalbame apie dar efektyvesnį šitų veiksmingų priemonių taikymą. Pareigūnų visada norisi daugiau, tačiau yra objektyvios priežastys, yra ir kitos funkcijos, yra ir kitos realijos. Todėl informacinės technologijos turi būti mūsų kasdienio gyvenimo palydovės.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Renatas Požėla
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Renatas Požėla

Jis taip pat teigė, jog suprantama, kad šioms pareigoms vykdyti reikia skirti nemažą dalį pareigūnų, tačiau kalbant apie kitų nusikaltimų tyrimą, kitą darbą, komisaras minėjo darbo planavimą, rezervo panaudojimą.

„Negaliu pasakyti, kad šiuo metu reiktų pačios organizacijos viduje mušti pavojaus varpais, kad kažkas neveiktų.

Mes mušame pavojaus varpais dėl to, kad nuolat apie 300–400 policijos pareigūnų kovoja su klastinga liga arba izoliuojasi, tai didelis trukdys. Tačiau kalbant apie funkcijų vykdymą, tikrai, manau, funkcijos vykdomos visapusiškai ir pakankamai efektyviai“, – kalbėjo komisaras.

R.Požėla užtikrino, kad policijos sistema nėra persitempusi, ties kažkokia riba ar pan., nors pripažino – čia kaip maratono bėgikui, iš pradžių tikrai jėgų ir energijos buvo daugiau.

Šiuo metu 189 policijos pareigūnai serga COVID-19, 95 izoliuojasi. Dar serga 35 valstybės tarnautojai, dirbantys policijoje, 9 izoliacijoje.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Kontrolės postas Pasvalyje
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Kontrolės postas Pasvalyje

Dėl karantino pratęsimo nediskutavo

Apie karantino pratęsimą sprendimų, kaip sakė A.Bilotaitė, pirmadienį nebuvo priimta – gauta ta pati informacija, kuri jau girdėta Vyriausybės posėdyje sekmadienį.

„Šiandien buvo tik išklausyta informacija ir nebuvo diskutuota apie karantino pratęsimą“, – teigė ministrė, primindama, kad sausio 17 d. bus galimybių aiškiau vertinti situaciją.

A.Bilotaitė taip pat kalbėjo apie problemas žiedinėse savivaldybėse, nes žinoma apie gyventojų sunkumus važiuojant į darbo vietas, kitais reikalais. Tai bus svarstoma rengiant planą, svarstant punktų vietas.

„Mums labai svarbu, kad sistema veiktų ir žmonės nepiktnaudžiautų, bet kompromisų ieškosime ir rasime“, – teigė ministrė.

R.Požėla irgi patvirtino, kad bus žiūrima, kaip lengviau legaliai vykstantiems pravažiuoti, tačiau bus galvojama ir apie tai, jog neliktų galimybių tuo nepiktnaudžiauti.

Tėvams mokės ligos išmokas

M.Navickienė priminė, kad nuo sausio 1 d. vaikams neinant į priešmokyklinio ugdymo įstaigas, tėvai gali gauti ligos išmokas. Jeigu neina į darželius du vaikai, tai abu tėvai gali turėti nedarbingumą tų vaikų priežiūrai namuose. O vaikų priežiūra neįtraukiama į didžiausią leistiną nedarbingumo dienų skaičių.

„Svarbiausia žinia yra ta, kad nuo sausio 1 d. vaikų, kuriuos tėvai pasirenka neleisti į priešmokyklines ugdymo įstaigas, tėvai gali gauti ligos išmokas“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė.

Pradinukų tėvams tokia galimybė nenumatyta. Kol kas numatyta, kad 14 dienų gali tėvai naudotis tokia galimybe, tačiau tai dar bus svarstoma ir ateityje galbūt keisis bei bus pratęsta, kad tėvai galėtų gauti ligos išmokas iki karantino pabaigos.

Postai bus, kur – neskelbs

Sekmadienį Vyriausybė savo posėdyje pritarė tolesniam judėjimo ribojimui tarp savivaldybių. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sakė, kad keliuose ir toliau veiks stacionarūs bei mobilūs postai, tačiau konkrečių datų neatskleidžia: „Numatyta, kad toliau veiks tiek stacionarūs, tiek mobilūs postai, kol kas nedetalizuosime kokiomis datomis, tiesiog jie bus.“

Taip nuspręsta, kadangi Policijos departamentas išsakė poziciją, kad žmonės, matydami, jog nėra blokavimo postų, stengiasi pasinaudoti. Todėl sudėlioto plano neketinama skelbti.

Tvarka bus peržiūrima sausio 17 dieną.

Sekmadienį policija ir jai talkinančios institucijos apgręžė per 3,8 tūkst. asmenų, dėl karantino reikalavimų nesilaikymo nubausti 149 žmonės, BNS informavo Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Pirmadienio duomenimis, per praėjusią parą patvirtinti daugiau nei 1360 naujų koronaviruso atvejų, 25 žmonės mirė, 425 – pasveiko. Tyrimų buvo atlikta tik 4950.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min