Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Žalgiro“ arenos statytojai įsprausti į kampą

Arenos statybos darbai tebevyksta
Aliaus Koroliovo/15min.lt nuotr. / Arenos statybos darbai tebevyksta
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

„Žalgirio“ arenos statytojai vaikšto peilio ašmenimis. Nors iki suplanuoto oficialaus sporto rūmų atidarymo liko mažiau nei 2 savaitės, nei statybininkai, nei savivaldybės vadovai dar negali garantuoti, jog rugpjūčio 18 dieną arena tikrai atvers duris.

Jau beveik 3 metus trunkantis didžiausios Baltijos šalyse arenos statybų trileris tęsiasi toliau. Tiesa, dabar „amžiaus statybomis“ pakrikštyti darbai jau pasiekė tokį etapą, kai trauktis nebėra kur.

Daug kartų atidėtas sporto ir pramogų rūmų atidarymas numatytas po mažiau nei dviejų savaičių. Iki Europos krepšinio čempionato pradžios lieka mažiau nei mėnuo. Iki šiol atsarginį variantą visuomet turėdavę, ir, beje, juo ne kartą pasinaudoję arenos statytojai priėjo liepto galą.

Nors krepšinio rungtynės ar koks kitas viešas renginys „Žalgirio“ arenoje teoriškai galėjo būti surengtas kad ir prieš dvi savaites, oficialiai statinys duris atverti galės tik tuomet, kai ant arenos užbaigimo akto bus padėti valstybinės komisijos narių parašai.

Inspektoriai laukia skambučio

Lygiai prieš mėnesį arenoje atliktus darbus tikrinusios statybos užbaigimo komisijos nariai tąkart pateikė savo pastabas. Prieš savaitę inspektoriai vėl apsilankė statybvietėje, ir, nors dauguma anksčiau jų pastebėtų defektų buvo ištaisyta, komisijos nariai turėjo papildomų pastabų.

Inspektoriams labiausiai užkliuvo turėklų neturintys laiptai bei terasos. Be kitų mažesnių trūkumų, tikrintojai pasigedo ir neįgaliųjų vietas žyminčių lipdukų.

„Ištaisyta buvo ne viskas, todėl komisija dar nebaigė savo darbo. Mes palikome pastabas ir jie toliau dirba. Kol kas laukiame iš jų žinių“, – patikino arenos statybos užbaigimo komisijos pirmininkas Kastytis Skiečius.

Įstatyme – gelbėjimosi šiaudas

Vis tik didžiausią atsakingų valdininkų galvos skausmą sukėlė liepos 1-ąją įsigaliojusi nauja Statybų įstatymo pataisa, reikalaujanti atlikti bendrąją statinio ekspertizę. Šis faktas savivaldybės vadovams buvo staigmena, pavirtusi didžiule pasipiktinimo ir nerimo banga. Kadangi tokio dydžio objekto sistemų tikrinimas užtruktų net kelis mėnesius, arenos niekaip nepavyktų atidaryti laiku.

Tiesa, toje pačioje Statybų įstatymo pataisoje besibaigiančių terminų spaudžiamiems arenos statytojams buvo ištiestas gelbėjimosi šiaudas – bendrosios statinio ekspertizės galima išvengti, jeigu užsakovas inspektoriams pateiktų pažymą, garantuojančią, jog pastatas atitinka techninį projektą ir visos jame įrengtos sistemos veikia. Aišku, tokiu atveju visa atsakomybė dėl statybų kokybės užgultų ant minėtos pažymos parašą padėjusio asmens pečius.

Garantui – 8 mln. Lt

Į kampą įsprausti savivaldybės vadovai yra priversti rinktis būtent šį kelią. Vakar į uždarą posėdį susirinkusi miesto valdančioji koalicija šiam scenarijui suteikė politinį pritarimą.

„Koalicija nutarė vietoj statinio ekspertizės komisijai pristatyti pažymą, bet jau baigtą areną patikrinti iš esmės planuojame vėliau. Mes vis tiek norėsime įsitikinti, jog statinys yra pastatytas gerai. Ir jeigu rasime kokių nors trūkumų, jų šalinimui bus panaudoti specialiame rezervo fonde palikti pinigai“, – tvirtino savo parašą ant minėtos pažymos turėsiantis dėti savivaldybės administracijos direktorius Antanas Navakauskas.

Sutartyje su areną statančia „Vėtrūna“ numatyta, jog paskutinė finansinė injekcija bendrovę pasieks po statybų pabaigos praėjus penkiems mėnesiams. Anot A.Navakausko, šiame rezervo fonde veikiausiai bus palikti 8 mln. Lt.

„Šiaip ar taip visa atsakomybė už atliktų darbų kokybę kris bendrovei „Ekspertika“, kuri vykdė darbų priežiūrą, tikrino darbų atitikimą techniniam projektui, vykdė bandymus ir visur dėjo savo parašus“, – lyg apsidrausdamas nuo netikėtumų, pridūrė savivaldybės administracijos vadovas.

Pabaiga – kitą savaitę?

Miesto valdžia viliasi, jog K.Skiečių ir kitus inspektorius į areną bus galima kviesti kitos savaitės pradžioje. Laiptų ir terasų turėklų montuotojai darbus žada baigti pirmadienį. Paprastesni darbai turėtų būti baigti dar greičiau.

„Areną įregistruoti ir perduoti operatoriui norime trečiadienį“, – pareiškė A.Navakauskas.

Tiesa, ar į areną sugrįžę inspektoriai bus patenkinti pašalintais trūkumais, šiuo metu garantuoti negali niekas. „Viskas priklauso tik nuo jų“, – pabrėžė statybos užbaigimo komisijos pirmininkas K.Skiečius.

Klaipėdos pavyzdžiu neseks

Vis tik savivaldybės koridoriuose puse lūpų užsimenama ir apie blogiausią scenarijų. Jei inspektoriai kitą savaitę arenoje ras dar neištaisytų ar naujų trūkumų, rugpjūčio 18 d. sporto rūmuose numatytos atidarymo iškilmės ir Lietuvos rinktinės draugiškos rungtynės su Ispanijos ekipa veikiausiai neįvyks.

Tiesa, tose pačiose naujos redakcijos Statybos įstatymo pataisose likusi spraga leidžia pradėti eksploatuoti statinį dar jo nepridavus valstybinei komisijai. Būtent tuo pasinaudojo neseniai Klaipėdoje iškilusios „Švyturio“ arenos šeimininkai, dar iki galo nebaigtame pastate surengę atidarymo iškilmes. Tačiau Kauno valdininkai apie tokią galimybę net nesvarsto.

„Jeigu arena nebūtų priduota, taip, kaip Klaipėdoje, mes negalime elgtis, kadangi privalome jau užbaigtą pastatą iš pradžių perduoti operatoriui“, – paaiškino Kauno savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas Vigimantas Abramavičius.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min