Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 16d. 11:32 , Atnaujinta: 2014 gruodžio 16d. 16:20

Žemės ūkio ministerijos neveikimas valstybei kainuos 8 milijonus litų

Žemės ūkio ministerijos pastatas Vilniuje
Dainiaus Labučio/„Scanpix“ nuotr. / Žemės ūkio ministerija

Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) iš dalies tenkino uždarosios akcinės bendrovės „Baltlanta“ skundą ir iš Lietuvos valstybės, atstovaujamos Žemės ūkio ministerijos, priteisė bendrovei 8 milijonus litų turtinei žalai atlyginti.

UAB „Baltlanta“ kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą su skundu, prašydama atlyginti 8 mln. Lt turtinę ir 2 mln. Lt neturtinę žalą, kurią ji teigė patyrusi dėl prarastos galimybės gauti finansinę paramą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

Pasak pareiškėjos, būtent Žemės ūkio ministerija, kuri priima sprendimus dėl paramos projektams skyrimo, savo neveikimu sutrukdė jai pasinaudoti ES parama, kadangi laiku nesiėmė visų įmanomų priemonių, siekdama užtikrinti, kad parama pareiškėjai būtų paskirta, jei tik bus nuspręsta, kad paraiška yra tinkama paramai gauti.

Kol vyko ginčas dėl pareiškėjos paraiškos tinkamumo, nepaskirta 8 mln. Lt parama buvo paskirstyta pagal kitus kvietimus teiktoms paraiškoms.

Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs adminstracinę bylą, padarė išvadą, kad Žemės ūkio ministerija, laiku neišsprendusi klausimo dėl paramos lėšų skyrimo galimybių ir nesiėmusi priemonių tam tikram mechanizmui sukurti, elgėsi nepakankamai atidžiai ir rūpestingai, pažeidė konstitucinį atsakingo valdymo principą. Ministerijos neveikimą teismas pripažino neteisėtu ir nepagrįstu.

Teismo sprendime pažymima, kad UAB „Baltlanta“ negavo 8 mln. Lt paramos, nors jos paraiška buvo pripažinta tinkama gauti paramą.

Kol vyko ginčas dėl pareiškėjos paraiškos tinkamumo, nepaskirta 8 mln. Lt parama buvo paskirstyta pagal kitus kvietimus teiktoms paraiškoms.

Teismas pažymi, kad nebuvo kitų kliūčių pareiškėjai realiai gauti jos prašomą 8 mln. Lt paramą, išskyrus tai, kad baigėsi terminas skirti lėšas pagal BPD priemonę.

Teismas bendrovei „Baltlanta“ priteisė iš Lietuvos valstybės, atstovaujamos Žemės ūkio ministerijos, 8 mln. Lt turtinei žalai atlyginti. Atsižvelgdamas į tai, kad Žemės ūkio ministerija yra valstybės biudžeto asignavimų valdytoja, o teismo sprendimas priimamas biudžetinių metų pabaigoje, šio teismo sprendimo vykdymas teismo sprendimu atidėtas iki 2015-06-30.

Pareiškėjos prašymą priteisti 2 mln. Lt neturtinei žalai atlyginti teismas atmetė, nes UAB „Baltlanta“ nepateikė pakankamų duomenų, kurie patvirtintų, kad dėl neteisėto Žemės ūkio ministerijos neveikimo sumenko jos dalykinė reputacija, sutriko veikla.

Teismai truko 7 metus

Žvejybos įmonės UAB „Baltlanta“, siekiančios milijoninio žalos atlyginimo, ir Žemės ūkio ministerijos teismų maratono pradžia siekia dar žemės ūkio ministrės Kazimiros Prunskienės vadovavimo ministerijai laikus, antradienį išplatintame pranešime teigia Žemės ūkio ministerija.

Agentūra atmetė bendrovės paraišką kaip neatitinkančią tinkamumo kriterijų, nes jos laivas figūravo ikiteisminio tyrimo baudžiamojoje byloje.

UAB „Baltlanta“ 2007 m. pateikė Nacionalinei mokėjimo agentūrai paraišką įgyvendinti projektą „Žvejybos laivo „Kiras-1“ žvejybinės veiklos nutraukimas visam laikui“ iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.

Agentūra atmetė bendrovės paraišką kaip neatitinkančią tinkamumo kriterijų, nes jos laivas figūravo ikiteisminio tyrimo baudžiamojoje byloje.

UAB „Baltlanta“ pradėjo bylinėtis teismuose ir galų gale pasiekė sau palankaus sprendimo – Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2012 m. nutartyje konstatavo, kad laivas „Kiras-l“ atitiko nustatytus kriterijus.

Vykdydama teismo sprendimą, Nacionalinė mokėjimo agentūra pakartotinai įvertino pareiškėjos paraišką ir priėmė sprendimą, jog jos projektas yra tinkamas gauti 8 mln. Lt paramą. Tačiau kol vyko ginčas dėl pareiškėjos paraiškos tinkamumo, nepaskirta 8 mln. Lt parama buvo paskirstyta pagal kitus kvietimus teiktoms paraiškoms. Finansų ministerija nurodė, kad išlaidų tinkamumo finansuoti iš ES lėšų laikas jau pasibaigė ir projektui skirti lėšų nėra teisinio pagrindo ir galimybės.

Kreipėsi į ES Teisingumo teismą

UAB „Baltlanta“ kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą su skundu, prašydama atlyginti 8 mln. Lt turtinę ir 2 mln. Lt neturtinę žalą, kurią ji teigė patyrusi dėl prarastos galimybės gauti finansinę paramą.

Vilniaus apygardos administracinis teismas 2013 birželį kreipėsi į ES Teisingumo teismą (ETT) dėl prejudicinio sprendimo.

Prejudiciniame sprendime konstatuota, kad Lietuvos Respublikos valstybinės valdžios institucijos veikė teisėtai ir pagrįstai, kaip to reikalauja Europos Sąjungos teisės aktai. Nepaisant to, Vilniaus apygardos administracinis teismas iš dalies patenkino pareiškėjos skundą ir priteisė 8 mln. Lt

ETT teismas yra vienintelė institucija, kuri turi teisę oficialiai aiškinti ES teisės aktus. ETT nusprendė, kad atitinkamos viešosios valdžios institucijos neturi pareigos informuoti Europos Komisijos apie ginčą, teisme vykstantį dėl administracinio sprendimo, susijusio su paraiškos dėl finansinės paramos skyrimo tinkamumu, ar imtis būtinų priemonių, jog paramai, dėl kurios skyrimo vyksta šis ginčas, numatytos lėšos būtų rezervuotos, kol galutinai bus išspręstas klausimas dėl paramos skyrimo.

Prejudiciniame sprendime konstatuota, kad Lietuvos Respublikos valstybinės valdžios institucijos veikė teisėtai ir pagrįstai, kaip to reikalauja Europos Sąjungos teisės aktai.

Nepaisant to, Vilniaus apygardos administracinis teismas 2014-11-15 sprendimu iš dalies patenkino pareiškėjos skundą ir priteisė 8 mln. Lt turtinei žalai atlyginti, sprendimo vykdymą atidėjo iki 2015-06-30, kitą skundo dalį atmetė.

Teismo sprendimas dar nėra įsiteisėjęs, taip pat yra galimybė jį skųsti. Jei galutiniu teismo sprendimu būtų priteista žala pareiškėjai, ji būtų atlyginama iš specialios Teisingumo ministerijos sąskaitos, taip pat teisės aktų nustatyta tvarka turėtų būti atliekamas tyrimas ir imamasi priemonių dėl žalos išieškojimo iš kaltų asmenų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

03:02
11:55
26:29

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min