Dabar populiaru
Publikuota: 2013 liepos 9d. 11:57

Žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna gerų žinių iš Briuselio žemdirbiams neturi

Vigilijus Jukna
Eglės Digrytės nuotr. / Vigilijus Jukna

Europos Parlamento (EP) komitetų posėdžiuose Briuselyje tęsiasi Lietuvos ministrų prisistatymų maratonas. Jie pakviesti eurparlamentarus supažindinti su Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai prioritetais ir laukiančiais darbais. Didžiulio dėmesio Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto (AGRI) posėdyje antradienį sulaukė žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna – jo kalbos ir atsakymų klausė pilna komiteto posėdžių salė, o ministrui teko atlaikyti klausimų laviną.

Didesnės paramos žemdirbiams dar nebus

Savo kalboje V.Jukna priminė, kad po intensyvių derybų prieš porą savaičių buvo pasiektas tarpinstitucinis politinis susitarimas dėl Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) reformos pasiūlymų. Lietuvos pirmininkavimo metu žadama baigti darbus, susijusius su jų patvirtinimu ir įsigaliojimu.

Daug dėmesio žadama skirti pasiūlymui, kuriuo nustatomos būtinos pereinamosios nuostatos kitiems metams dėl tam tikrų BŽŪP reformos aspektų, daugiausiai susijusių su tiesioginėmis išmokomis ir kaimo plėtra. Reglamentas turi būti taikomas jau nuo 2014-ųjų, todėl Lietuvos pirmininkavimo metu dėl jo nuostatų turės būti susitarta ne tik Taryboje, bet ir tarpinstituciniu lygmeniu.

Anot AGRI pirmininko Paolo De Castro, labiausiai nesutariama dėl šio sektoriaus finansavimo. „Tikimės, kad jums pirmininkaujant išbrauksime laužtinius skliaustus iš dokumento, – pažymėjo europarlamentaras. – Turime suteikti ūkininkams suteikti aiškios ir patikimos informacijos.“

Europarlamentaras P.De Castro: „Tikimės, kad jums pirmininkaujant išbrauksime laužtinius skliaustus iš dokumento. Turime suteikti ūkininkams suteikti aiškios ir patikimos informacijos.“

Keli kiti politikai taip pat atkreipė dėmesį, kad „daugelis dalykų vilkinami“, ir vylėsi, kad artimiausią pusmetį jie pajudės iš mirties taško.

Vienas latvių europarlamentaras priminė, kad Baltijos šalių žemdirbiai iki šiol gauna mažesnes išmokas nei ES vidurkis. Tačiau susiderėti dėl didesnių išmokų, anot V.Jukna, artimiausiu metu nepavyks. Vienintelė jo paguoda – papildomos ncionalinės išmokos tiems patiems sektoriams.

Kalbėjo lietuviškai

Ministras pažadėjo skatinti tvarią, inovatyvią, aplinkai draugišką žemės ir maisto ūkio bei žuvininkystės plėtrą, siekti paprastesnio, aiškesnio ir modernesnio ES teisinio reglamentavimo dėl gyvūnų ir augalų sveikatos, pašarų ir maisto, skirti dėmesio darnaus miškų ūkio principų įgyvendinimui, ypač atsižvelgiant į klimato kaitą ir atsinaujinančius išteklius.

Be kita ko, europarlamentarai ragino nepamiršti žemės ūkio vykstant ES ir JAV deryboms dėl laisvosios prekybos sutarties. „Žemės ūkis tampa derybų auka, – apgailestavo vienas politikas. – Tikiuosi, kad jūs per pirmininkavimą sieksite Bendrijos ginti interesus.“

Kitas europarlamentaras atkreipė dėmesį į maisto stokojančius kraštus. Jo įsitikinimu, užuot leidus tenykščiams žmonėms geresnio gyvenimo ieškoti ES, reikėtų jeisti jiems auginti genetiškai modifikuotus augalus, pavyzdžiui, soją.

V.Juknos prisistatymas sulaukė didžiulio susidomėjimo – europarlamentarai, jų padėjėjai, EP grupių patarėjai ir žurnalistai užėmė visas kėdes AGRI posėdžių salės, o kai kurie posėdžio buvo priversti klausyti stovėdami ar įsitaisę ant žemės.

Nors ministro biografijoje nurodyta, kad jis kalba angliškai, Lietuvos pirmininkavimo prioritetus jis pristatė lietuviškai, taip pat atsakinėjo ir į komiteto narių klausimus. Tiesa, posėdyje jis jautėsi gana laisvai – kaip vėliau sakė, jau seniai bendrauja su komiteto nariais, ne vieną jų pažįsta. 

Ministrui užduoti klausimų panoro didelis būrys parlamentarų. Pagal EP tvarką, pirmiausiai pateikiami klausimai, o tuomet galima į juos atsakyti. V.Juknos atsakymai buvo gana abstraktūs. „Pirmininkavimo sėkmė priklausys nuo tarpusavio supratimo, pasitikėjimo vieni kitais ir konstrktyvaus darbo“, – apibendrino jis.

Žada ginti piliečių interesus

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis antradienį prisistatė Teisės reikalų komiteto (JURI) nariams, popiet jis dalyvaus Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus komiteto (LIBE) posėdyje.

Pirmininkavimo metu teisingumo srityje didžiausią dėmesį žadama skirti priemonėms, kurios atkurtų pasitikėjimą ES ekonomika, skatintų ūkio augimą ir užimtumą, sustiprintų bendrąją rinką, užtikrintų finansinį stabilumą, stiprintų ekonominę ir pinigų sąjungą.

Lietuva žada tęsti Stokholmo programos įgyvendinimą, ypatingą dėmesį skirdama jos prioritetui – piliečių interesams ir poreikiams. Programa baigs galioti 2014 m., todėl kitą savaitę Vilniuje vyksiančio neformalaus teisingumo ir vidaus reikalų ministrų susitikimo metu Lietuva pasiūlys pradėti politines diskusijas dėl teisingumo ir vidaus reikalų srities perspektyvų.

J.Bernatonis pabrėžė priemones, kurios skatintų ekonomikos augimą, pavyzdžiui, bendrą Europos pirkimo-pardavimo sutarčių teisę, kurio tikslas – pagerinti ES vidaus rinkos veikimą, sukuriant palankesnes sąlygas sudaryti tarpvalstybinius sandorius ir pasiūlymas dėl Europos sąskaitos blokavimo įsakymo, kuris palengvintų tarpvalstybinį skolų išieškojimą piliečiams ir įmonėms.

Lietuva sieks esminės pažangos dėl bankroto bylų nagrinėjimo reglamento. Siūlomi pakeitimai esą padidintų tarp valstybių vykstančių nemokumo procesų efektyvumą ir leistų sąžiningiems skolininkams veiksmingiau išspręsti laikinus finansinius sunkumus.

Asmens duomenų apsaugos paketo tikslas – balansas tarp asmens teisių užtikrinimo ir ekonomikos augimo skatinimo.

Lietuva sieks sutarimo su EP dėl Direktyvos dėl nusikalstamu būdu įgyto turto konfiskavimo ir susigrąžinimo bei dėl Europos tyrimo orderio, kuris galėtų būti naudingas praktinis instrumentas, stiprinantis bendradarbiavimą baudžiamosiose bylose.

Taip pat bus stiprinami ryšiai su Rytų partnerystės šalimis ir kuriamos sąlygos, būtinos politinei bei ekonominei jų integracijai į ES spartinti.

Egzaminuos kone visus ministrus

Šią savaitę Lietuvos ministrai Briuselyje dalyvauja EP komitetų posėdžiuose. Jų pareiga – išsamiai supažindinti europarlamentarus su Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai programa ir pradėti diskusijas su atitinkamų sričių komitetų atstovais dėl esminių darbų, kuriuos, bendradarbiaudama su Europarlamentu, per šį pusmetį Lietuva sieks įgyvendinti.

Nuo pirmadienio iki ketvirtadienio septyniolikoje komitetų ministrai pasirodys 27 kartus. Briuselyje teks kalbėti ne visiems ministrams – čia nepasirodys Krašto apsaugos ministerijos vadovas Juozas Olekas. Daugelis ministrų laukiami dviejuose komitetuose, o socialinės apsaugos ir darbo bei žemės ūkio ministrai Algimanta Pabedinskienė ir V.Jukna – net trijuose.

ES Tarybai pirmininkaujančios šalies ministrai savo kuruojamos srities prioritetus atitinkamuose EP komitetuose tradiciškai pristato pačioje pirmininkavimo pradžioje. Po šešių mėnesių komitetų nariai bus supažindinti su programos įgyvendinimo rezultatais.

Pirmininkavimo metu ministrai gali būti kviečiami dalyvauti komitetų posėdžiuose ir pasisakyti europarlamentarams rūpimais klausimais. Atstovauti Tarybai santykiuose su EP yra viena iš pagrindinių pirmininkaujančios ES Tarybai valstybės pareigų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Kovą dėl rusiškų trąšų apmokestinimo lydi keisti sutapimai

Aktualu

„Naisių vasaros“ išteisinimas VRK žlunga: komisija nepritarė, kad politinė reklama – ne visas serialas

Aktualu

15min studijoje – pokalbis apie D.Trumpo ir V.Putino susitikimą: jokių didesnių pasekmių tarptautinei politikai

Laisvalaikis

Benamiui teks išsikraustyti iš savadarbio būsto po balkonu Vilniuje

Aktualu

Estija Rusijos ambasadoriui įteikė notą dėl oro erdvės pažeidimo – viename lėktuvų galėjo būti V.Putinas

24sek

Krepšinio „neymarams“ lyga ruošia didesnes baudas

Sportas

Egzotiškas „Sūduvos“ didvyris – šanso sulaukęs naujasis gelbėtojas ar laimės kūdikis?

Aktualu

Paulius Gritėnas: Paskutinis įspėjimas dėl Trumpo, Arba Tolstojaus bliuzas

24sek

Renaldas Seibutis grįžta į Ispaniją

Vardai

Vashos ir krepšininko R.Rutkausko medaus mėnuo Tailande: džiunglių egzotika ir nustebinę „lady boys“

Aktualu

Savivaldybė Nidoje ant J.P.Sartre'o skulptūros užsiropštusiems jaunuoliams: „Kokia gėda!“

Gazas

Palangoje drifto meistrų laukia sudėtinga trasa

Aktualu

Po avarijos Kaune smarkiai sužalotą dukrą slaugančiai motinai – valdininkų akibrokštas

„Debiuto“ II vietos laimėtojos darbuose – nuolat redaguojamas moters kūnas

Vardai

Beata Nicholson laukiasi ketvirto vaiko: „Mano pilve vėl laikinas butas ir statybos darbai!“

Gyvenimas

Makiažas vasarą: kas turėtų būti kosmetinėje, o ko verčiau atsisakyti?

Vardai

Greta Lebedeva pagimdė berniuką: su Aleksandru Kazakevičiumi sūnui davė retą vardą

Vardai

Hercogienė Meghan karališkam vizitui pritaikė suknelę, pirktą dar prieš sužadėtuves su princu

Vardai

Princas Harry ir Sasekso hercogienė Meghan aplankė Nelsonui Mandelai skirtą parodą

Mokslas.IT

D.Trumpas Helsinkyje įrodė, kad nieko nenutuokia apie technologijas

Naujienos

Verslas

Naujovė apkarto: Nidos gyventojai nebeapsikenčia „tuktukų“ skleidžiamo triukšmo

Verslas

Kovą dėl rusiškų trąšų apmokestinimo lydi keisti sutapimai

Aktualu

„Naisių vasaros“ išteisinimas VRK žlunga: komisija nepritarė, kad politinė reklama – ne visas serialas

Aktualu

15min studijoje – pokalbis apie D.Trumpo ir V.Putino susitikimą: jokių didesnių pasekmių tarptautinei politikai

Laisvalaikis

Benamiui teks išsikraustyti iš savadarbio būsto po balkonu Vilniuje

Aktualu

Estija Rusijos ambasadoriui įteikė notą dėl oro erdvės pažeidimo – viename lėktuvų galėjo būti V.Putinas

24sek

Krepšinio „neymarams“ lyga ruošia didesnes baudas

Sportas

Egzotiškas „Sūduvos“ didvyris – šanso sulaukęs naujasis gelbėtojas ar laimės kūdikis?

Aktualu

Paulius Gritėnas: Paskutinis įspėjimas dėl Trumpo, Arba Tolstojaus bliuzas

24sek

Renaldas Seibutis grįžta į Ispaniją

Vardai

Vashos ir krepšininko R.Rutkausko medaus mėnuo Tailande: džiunglių egzotika ir nustebinę „lady boys“

Aktualu

Savivaldybė Nidoje ant J.P.Sartre'o skulptūros užsiropštusiems jaunuoliams: „Kokia gėda!“

Gazas

Palangoje drifto meistrų laukia sudėtinga trasa

„Debiuto“ II vietos laimėtojos darbuose – nuolat redaguojamas moters kūnas

Vardai

Beata Nicholson laukiasi ketvirto vaiko: „Mano pilve vėl laikinas butas ir statybos darbai!“

Gyvenimas

Makiažas vasarą: kas turėtų būti kosmetinėje, o ko verčiau atsisakyti?

Vardai

Greta Lebedeva pagimdė berniuką: su Aleksandru Kazakevičiumi sūnui davė retą vardą

Aktualu

Po avarijos Kaune smarkiai sužalotą dukrą slaugančiai motinai – valdininkų akibrokštas

Vardai

Hercogienė Meghan karališkam vizitui pritaikė suknelę, pirktą dar prieš sužadėtuves su princu

Vardai

Princas Harry ir Sasekso hercogienė Meghan aplankė Nelsonui Mandelai skirtą parodą

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Svajonių virtuvė

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min