Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugsėjo 27d. 20:56

Žiemgalių Sidabrės pilis paskendo liepsnose – Livonijos ordinas palaužė žiemgalius

Sidabrės miesto sudeginimas
Alvydo Januševičiaus nuotr. / Sidabrės miesto sudeginimas

Sidabrės pilies sudeginimas – taip pavadinta teatralizuota senovės amatų, karybos ir istorijos šventė, įvykusi Kalnelio kaime, prie pat Joniškio. Sidabrė – žiemgalių miestas ir pilis, davusi pradžią pačiam Joniškiui, gavusiam jau krikščionišką vardą. Livonijos kronikoje eiliuojama, kad metus visi Sidabrės miesto gyventojai buvo išžudyti, o pilis sudeginta. Visą tai liudija ir archeologiniai radiniai.

Sidabrės buvo sudeginta prieš 725-erius metus. Šio istorinio įvykio minėjimą surengė Kalnelio kaimo bendruomenė „Sidabrė“ ir gyvosios istorijos klubai „Simkala“ ir „Semigalia“.

Kalnelio kaimas yra įsikūręs istorinėje Sidabrės teritorijoje, už poros dešimčių kilometrų nuo istorinės Saulės mūšio vietos.

Likusius gyvus Livonijos ordinas suvarė į pilį ir visus padegė, žiauriai susidorodami su žiemgaliais. 

Istorija mini, kad Vilkiaušio ir Sidabrės upelių santakoje buvo pražudytas Sidabrės miestas. Kartu Livonijos ordinas šventė simbolinį kerštą už Saulės mūšyje 1236 metais pražudytą Kalavijuočių ordiną. Tuomet kalavijuočiai patyrė tokį smūgį, kad ordiną teko išformuoti visiems laikams.

Istoriškų teigimu, pilis iš tiesų nebuvo paimta. Sudegintas tik Sidabrės miestas. Nenugalėti likę gyvi žiemgaliai buvo priversti trauktis į Lietuvą.

Šventėje šalia kalno įsikūrė amatininkų miestelis. Visi, apsirengę istoriniais rūbais, ramiai valgė košę, gėrė alų.

Netrukus pilies imitaciją užpuolė tikrais ginklais ir šarvais apsirėdę priešai – Livonijos ordinas. Žiemgaliai narsiai gynė pilį.

Nelygios buvo jėgos, todėl netrukus gynyba buvo palaužta. Likusius gyvus Livonijos ordinas suvarė į pilį ir visus padegė, žiauriai susidorodami su žiemgaliais. 

Šventėje dalyvavo istorijos ir amatų klubai iš visos Lietuvos. Koncertavo bei pasirodė vietiniai kolektyvai, Šiaulių universiteto folkloro ansamblis „Vaiguva“ ir grupė „Žalvarinis“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:22
00:21
01:13

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min