Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 sausio 12d. 19:57

Žiemiškos linksmybės lekiant rogėmis nuo kalno gali baigtis ir ašaromis ar net ligonine

Žiemiškų linksmybių popietė Vilniuje
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr. / Žiemiškų linksmybių popietė Vilniuje

Žiema šiemet leidžia pasilepinti žiemiškomis pramogomis – gausiai prisnigo, tad savaitgalį kalnai ir kalneliai bent jau didžiuosiuose Lietuvos miestuose buvo tiesiog apgulti vaikų ir suaugusiųjų. Vilniuje itin populiarios kelios vietos, tarp jų – Tauro ir Išganytojo kalnai, nuo kurių rogutėmis lekiama pasišvilpaujant. Tačiau linksmybės gali baigtis ir ašaromis.

Savaitgalį, o ir paprastomis dienomis, ypač vakarais, besilinksminančiųjų ant apsnigtų kalnų Vilniuje gausu. Vieni su rogėmis, kiti – ką nors kita pasikišę po užpakaliu.

Susižalojo stuburą

Tik ne visiems šios linksmybės baigiasi vien juoku. Savaitgalį su 15min susisiekė vilnietė Gintarė, kurios sesuo turi rimtų pasekmių po pasivažinėjimo rogėmis su vaikais nuo Tauro kalno.

„Deja, čiuoždama žemyn sesuo atsitrenkė į metalinį strypą, kuris buvo įkaltas prilaikyti tvoros tinklą, kad vaikai nenučiuožtų į gatvę. Toks tinklas, matyt, planuojamas kažkuriuo artimiausiu metu, tada jo dar net nebuvo. Savivaldybės privalo atsakyti už šitą įvykį, nes nepagalvota, kad tvora gali suluošinti, o ne būti apsaugos priemonė.

Metaliniai strypai be jokių apsaugų gali atimti žmogaus gyvybę, juk čiuožiama nuo kalno! Mano sesuo susižalojo stuburą trijose vietose, ačiū dievui, rankas ir kojas gali judinti“, – piktinosi ir skundėsi Gintarė.

Jos teigimu, tokiu atvejų gali būti ir daugiau – juk žmonių ant Tauro kalno susirenka daugybė, o greičiai čiuožiant irgi dideli.

Grėsmę kelia tvoros stulpas

Kitas pavojingas kalnas, kaip pastebi vilnietis Gžegožas, yra Išganytojo kalnas Maironio gatvėje. Čia link Tymo turgaus irgi smagiai lekiama rogėmis, tačiau pavojų kelia tvora, tiksliau – vienas išsikišęs stulpas. Tą vilnietis pastebėjo pirmadienio vakarą.

„Čiuožinėjome nuo kalno Maironio gatvėje, link Tymo kalno. Ten kaip ir įrengtas kalniukas, savivaldybė pastatė apsauginę tvorelę, ten stovi stulpai, o vienas iš jų išsikišęs. Savo akimis mačiau, kaip trys vaikai į jį atsitrenkė, važiuodami nuo to kalno. Tikrai labai pavojinga. Vienam vaikui žmonės iškvietė greitąją pagalbą, kitą tėvai išvežė, o trečias šlubčiodamas išėjo pats“, – norėdamas perspėti kitus, pasakojo Gžegožas.

15min skaitytojo nuotr./Stulpas Išganytojo kalno papėdėje
15min skaitytojo nuotr./Stulpas Išganytojo kalno papėdėje

Vyras nelaukė dar vienos nelaimės – jis paskambino į Vilniaus miesto savivaldybę ir suradęs atsakingus asmenis persakė savo pastebėjimus. „Man sakė, kad jau gavo panašių skambučių ir ten kažką tvarkys. Nežinau, ar jau tvarkė, bet labai norėjau perspėti žmones, kad važinėtų atsargiai“, – sakė Gžegožas.

Į medikus kreipėsi daugiau jaunų žmonių

Kaip pranešė BNS, Vilniaus ir Kauno ligoninėse savaitgalį padaugėjo su traumomis besikreipiančių pacientų. Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė (RVUL) teigė, kad į Skubios pagalbos skyrių atvykstančių pacientų ėmė daugėti nuo praėjusios savaitės vidurio, kai iškrito sniegas.

„Akivaizdu, kad tai yra žiemiškų pramogų aukos, nes besikreipiantys buvo jaunesnio amžiaus žmonės, vyraujančios traumos – dilbio kaulų, žastikaulio viršutinio kaulo lūžiai, čiurnos raiščių patempimai ar plyšimai, kulkšnių lūžiai, muštinės žaizdos“, – praneša ligoninė.

Kauno ligoninės Priėmimo skubios pagalbos ir traumų skyriaus vedėjas Arūnas Šulnius taip pat BNS sakė, kad žiemiški orai smarkiai pakeitė besikreipiančiųjų problemų pobūdį.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žiemos pramogos ant Išganytojo kalno
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žiemos pramogos ant Išganytojo kalno

„Besikreipiančių žmonių skaičius pas mus ženkliau nepadidėjo, bet pasikeitė traumų pobūdis iš karto: kai pasnigo, taip ir prasidėjo tos rimtesnės traumos ir jaunesniems žmonėms“, – kalbėjo ligoninės atstovas.

Įrengia sniego pylimus

Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius 15min teigė, kad saugumo šalia mėgstamų kalnelių rūpinamasi. Ir išties – antradienio vėlyvą popietę sniegu buvo apkastas ir minėtas stulpas Išganytojo kalno papėdėje.

Apgailestaujame, jeigu neatsargiai besidžiaugiant žiemos pramogomis kažkam nepavyko išvengti susidūrimų.

„Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyrius kartu su „Grinda“ ant vilniečių pamėgtų kalniukų įrengia sniego pylimus, kurie turėtų sulaikyti čiuožinėjančius nuo išvažiavimo į važiuojamąją dalį. Taip pat yra ištempti ir specialūs tinklai, kurie sulaiko čiuožinėjančius. Stulpai, kurių paskirtis yra visai kita, buvo paminkštinti specialia medžiaga.

Apgailestaujame, jeigu neatsargiai besidžiaugiant žiemos pramogomis kažkam nepavyko išvengti susidūrimų. Tačiau labai prašome būti atsargesniais, sąmoningais, laikytis atstumų, vengti susibūrimų, čiuožiant pradėti stabdyti anksčiau ir patiems labiau saugoti savo bei aplinkinių sveikatą“, – kalbėjo G.Runovičius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žiemos pramogos ant Išganytojo kalno
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žiemos pramogos ant Išganytojo kalno

Jis taip pat teigė, kad kalnelių savaitgalį bent jau savivaldybė uždarinėti ar vaikyti žmones nuo jų neketinama.

„Atsižvelgus į esamą situaciją bei tai, kad Viešosios tvarkos pareigūnai šiuo metu privalo daug dėmesio skirti saviizoliacijos taisyklių laikymosi kontrolei, kol kas patruliuoti dar ir prie kalnelių nėra galimybių“, – teigė savivaldybės atstovas.

Policija žada naujų priemonių

Pirmadienį Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėlos kalbėjo apie tai, kad savaitgalį žmonės ne visai atsakingai mėgavosi tais malonumais.

Pagal prognozes žiema nepasitrauks, tos pačios grėsmės ir iššūkiai niekur nedings. Planuojame kitas priemones. Galbūt vykdyti asmenų ribojimą patekti prie vienų ar kitų objektų.

„Kažkuria prasme savaitgalį tapome kalnelių ir kitų vietų policija. Tikrai turėjome daug darbo. Šioje vietoje atsidūrėme tarp kūjo ir priekalo. Iš vienos pusės buvome kaltinami, kad nepakankamai ryžtingai elgiamės, neišvaikome žmonių, nerašome protokolų, iš kitos pusės kritika pasigirdo, ką ten iš viso veikiame. Akcentavau klausimą Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdyje, kaip svarbu efektyvinti mūsų komunikaciją, kalbant apie tas pačias grėsmes viešose vietose.

Teko mūsų pareigūnams ne kartą išgirsti tokių neatsakingų pasakymų, kad vaikams virusas nebaisus, kad čiuožinėjant rogutėmis viruso pasigauti neįmanoma“, – sakė R.Požėla.

Jis taip pat akcentavo, kad jau ruošiamasi ir kitam savaitgaliui: „Pagal prognozes žiema nepasitrauks, tos pačios grėsmės ir iššūkiai niekur nedings. Galbūt mūsų sąjungininkas bus šaltis, tam tikra prasme juokauju. Bet planuojame kitas, galbūt efektyvesnes priemones. Galbūt vykdyti asmenų ribojimą patekti prie vienų ar kitų objektų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žiemos pramogos ant Išganytojo kalno
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žiemos pramogos ant Išganytojo kalno

Problema ta, kad žmonės vienu metu patenka į tas pačias vietas. Ten tų žmonių daug atsiranda. Mėginsime tą situaciją kitą savaitgalį dar efektyviau tvarkyti.“

COVID-19 grėsmė išlieka

Vyriausioji Lietuvos epidemiologė Loreta Ašoklienė irgi įspėjo gamtoje laiką leidžiančius žmones, kad tai nėra taip saugu, kaip gali atrodyti.

„Ypač, kai savaitgalį pamatėme besibūriuojančius asmenis gamtoje, parkuose, prasidėjus kalboms dėl galimybės ar negalimybės, didesnės ar mažesnės rizikos užsikrėsti būnant lauke, tai turiu pasakyti, kad ir būnant lauke rizika užsikrėsti išlieka. Ji yra šiek tiek mažesnė nei uždarose patalpose. Bet būnant lauke, neišlaikant saugių atstumų, nedėvint kaukių rizika išlieka tokia pati“, – kalbėjo vyriausioji epidemiologė.

Ji taip pat minėjo, kad kaukės lauke greičiau sudrėksta ir jų apsauga mažėja. Be to, aktyviai leidžiant laiką, sportuojant, viruso išskyrimas yra didesnis, o ir vaikai tikrai gali užsikrėsti ir susirgti COVID-19.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

02:50
14:56
00:53

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min