Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žilvinas Jurkšus: 460 mln. eurų parama IAE leistų išvengti konservavimo, tačiau jėgainės uždarymas nusikeltų iki 2038 metų

Ignalinos atominė elektrinė
Agnės Radzevičiūtės nuotr. / Ignalinos atominė elektrinė
Šaltinis: BNS
0
A A

Beveik trejus metus nebeveikiančios Ignalinos atominės elektrinės (IAE) reaktoriai nebūtų konservuojami, jei Lietuvai iki 2020 metų pavyktų gauti 460 mln. eurų europinės paramos, teigia IAE vadovas.

Kita vertus, anot Žilvino Jurkšaus, beveik perpus mažesnė parama nei reikėtų atidėtų galutinį IAE uždarymą dar bent 10 metų.

„Tai vertiname labai teigiamai, lyginant su pirminiu siūlymu, kur buvo 210 mln. eurų. Šis pakėlimas iki 460 mln. eurų leistų išvengti kritinio scenarijaus – praktiškai sustabdyti visus demontavimo darbus ir vykdyti reaktorių konservavimo darbus keliems dešimtmečiams.

Ši suma, savaime suprantama, yra nepakankama vykdyti esamą planą – uždaryti atominę iki 2029 metų. Terminas tada nusitęstų, mūsų skaičiavimais, iki 2038 metų. Bet matytume tokią aiškią pabaigą, o ne konservavimą ilgiems dešimtmečiams“, – BNS sakė Ž.Jurkšus.

Anot jo, atidėjus jėgainės uždarymą beveik 10 metų, bendri uždarymo kaštai padidės „keliais šimtais milijonų eurų“. Be to, pasak Ž.Jurkšaus, svarbu, kad ES finansavimas būtų tęsiamas iki demontavimo pabaigos, nes yra darbų, kuriuos pradėjus negalima sustoti.

„Kažkuriame etape mažesnis pinigų gavimas arba keičiant strategiją nereiškia, kad poreikis darbų apimčiai ar pinigams pasikeičia. Tuos darbus reikės atlikti ir jie kainuos. Žinome, kad laikui bėgant, įvertinus infliaciją ir kita, tai kaštai auga“, – sakė Ž.Jurkšus.

Pagal naujausią Europos Sąjungos (ES) biudžeto projekto variantą, Lietuva iki 2020 metų Ignalinos atominės elektrinės uždarymui realiomis kainomis gautų 460 mln. eurų. Penktadienio naktį pateiktame ES biudžeto projekte elektrinės uždarymui numatoma 400 mln. eurų nuo 2014 iki 2020 metų, tačiau, anot Lietuvos pareigūnų, ši suma paskaičiuota 2011 metų kainomis.

Praėjusią savaitę pateiktame projekte jėgainei buvo numatoma 210 mln. eurų iki 2017 metų. Lietuvai svarbu, kad 2017-ųjų ribojimo neliktų, neužkertant kelio paramą gauti ir ateityje.

2007–2013 metais IAE uždarymo darbams ES skyrė 1,37 mlrd. eurų, tačiau, kaip ketvirtadienį sakė susitikime Lietuvai atstovaujanti prezidentė Dalia Grybauskaitė, Lietuva sugebėjo panaudoti „tik apie 50–60 proc., ką išsiderėjo“.

Papildyta 12. 41 val. Algirdas Butkevičius: Lietuvai per mažai 400 mln. eurų IAE uždarymui

Paskirtasis premjeras socialdemokratas Algirdas Butkevičius teigia, kad naujoje Europos Sąjungos finansinėje perspektyvoje Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymui numatoma daugiau kaip 400 mln. eurų parama yra nepakankama. Anot būsimos Vyriausybės vadovo, Briuselis ketina nurodyti Lietuvai, kada ji privalo uždaryti IAE, be to, anot jo, šaliai priekaištauta dėl smarkia vėluojančio jėgainės uždarymo.

„Taip, suma yra per maža. Jeigu bus priimtas toks galutinis sprendimas, tai reiškia, kad Lietuva ateityje turės likusią sumą surasti, o tai nėra maža suma ir, aišku, bus nelengva ir nepaprasta“, – žurnalistams penktadienį sakė A.Butkevičius.

Jis teigė, jog anksčiau Briuselyje buvo svarstyta įpareigoti Lietuvą nurodytu terminu uždaryti Ignalinos atominę elektrinę (IAE).

„Kiek buvau anksčiau girdėjęs, nežinau, ar yra priimtas sprendimas, kad bandoma netgi Lietuvai numatyti tam tikrą ar priimti dokumentą, kuriame būtų parašyta, kada Lietuva privalo uždaryti IAE. Kol kas neturiu galutinės informacijos ir dokumentų, tai buvo kalbos, skleidžiamos iš Briuselio“, – sakė A.Butkevičius.

Anot būsimojo premjero, Briuselis priekaištauja Lietuvai, kad ji neįsisavino jau suteiktos paramos ir smarkiai vėluoja įgyvendinti IAE uždarymo projektus.

„Ketvirtadienį jau viešai Europos Komisija pasakė piktus žodžius Lietuvos adresu. Buvo įvardyti du labai svarbūs dalykai – pirmiausia, kad Lietuva nesugeba laiku įsisavinti pinigų. Ir antras argumentas buvo išsakytas, kad vėluoja atlikti kai kuriuos numatytus darbus. Manau, kad šis ženklas verčia labai stipriai susirūpinti ir tiesiog išsiaiškinti, kodėl ši Vyriausybė nesusitvarkė su tais keliamais uždaviniais. Nes Europos Komisija pagal praktiką tokių pareiškimų nemėgsta skelbti. O jeigu tai daro ir dar viešai – tai būna išskirtiniai atvejai“, – tvirtino A.Butkevičius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min