TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žlugo iniciatyva radikaliai sumažinti politikų algas

Andrius Kubilius
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Andrius Kubilius
Šaltinis: BNS
0
A A

Žlugo sumanymas šių metų vėlyvą rudenį surengti referendumą dėl galimybės visuotiniu balsavimu paleisti Seimą.

Reikiamo palaikymo nesulaukė ir kita pilietinė iniciatyva, kuria siekta inicijuoti įstatymo dėl radikalaus aukščiausių politikų algų mažinimo svarstymą Seime.

„Vilniaus diena“ praneša, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) dar liepos pabaigoje konstatavo, kad iniciatyvinei grupei nepavyko laiku surinkti 50 tūkst. piliečių parašų, reikalaujančių Seime svarstyti įstatymą dėl politikų algų mažinimo iki beveik 5 litų per mėnesį.

Gegužės pabaigoje VRK įregistravo piliečių iniciatyvinę grupę ir išdavė jai parašų rinkimo lapus. Per du mėnesius ši grupė turėjo surinkti ne mažiau kaip 50 tūkst. parašų, kuriais remiama įstatymo pataisa, kad parlamentarams, ministrams, merams ir kitiems valstybės pareigūnams būtų nustatytas naujas pareiginės algos koeficientas, siekiantis vos 0,01.

Jeigu tokia pataisa galų gale būtų priimta, Seimo pirmininko, visų parlamentarų, premjero, ministrų ir savivaldybių merų bei jų pavaduotojų atlyginimai siektų tik 4,5–4,75 lito.

Mažai žinomos visuomeninės organizacijos Darbuotojų teisių sąjungos atstovo Dariaus Kasperaičio vadovaujamai vienuolikos asmenų iniciatyvinei grupei nepavyko surinkti nė mažos dalies reikalingų parašų.

„Jie mums laiku atnešė beveik visus tuščius parašų rinkimo lapus ir paprašė neskaičiuoti tų parašų, kurie vis dėlto buvo surinkti. Taip ir buvo padaryta. Laikoma, kad piliečių iniciatyva pasiūlyti įstatymo projektą nepavyko", – sakė laikinai einantis VRK pirmininko pareigas Pavelas Kujalis.

Anot jo, kadangi parašai neskaičiuoti, nėra galimybės tiksliai pasakyti, kiek jų surinkta. Bet „iš akies atrodo, kad jų nėra daugiau kaip keli tūkstančiai".

Kitą savaitę VRK turės būti grąžinti referendumo iniciatorių gauti parašų rinkimo lapai. Jau dabar neabejojama, kad nebus surinkti reikiami 300 tūkst. piliečių parašų.

Gegužės pabaigoje aktyviu vilniečiu prisistatantis Ričardas Dovidauskas ir mažos bei neįtakingos Pensininkų partijos atstovas Vytautas Jurgis Kadžys suformavo referendumo pakeisti kai kurias Konstitucijos ir Referendumo įstatymo normas iniciatyvinę grupę. VRK jai išdavė parašų rinkimo lapus. Per tris mėnesius ji turėjo surinkti ne mažiau kaip 300 tūkst. parašų, siekdama, kad referendumas būtų surengtas.

Iniciatyvinė grupė siūlė referendumu pataisyti Konstitucijos nuostatą, kad referendumas rengiamas ne 300 tūkst., bet 100 tūkst. piliečių reikalavimu. Konstitucijoje taip pat pasiūlyta nustatyti, kad pirmalaikiai Seimo rinkimai rengiami, jeigu to reikalauja piliečiai referendume. Dabar tokios galimybės nėra.

Be to, siūlyta įstatymu nustatyti, kad privalomasis referendumas laikomas įvykęs, jeigu jame dalyvauja ne 50, bet 40 proc. visų įregistruotų rinkėjų.

Tačiau referendumo iniciatoriams rinkti parašus nesiseka. Vargu ar jų bus daugiau nei kelios dešimtys tūkstančių, todėl referendumas vėlyvą rudenį greičiausiai neįvyks.

Lietuvoje jau keliolika kartų bandyta surinkti parašus referendumams įvairiais klausimais rengti, tačiau visi šie bandymai būdavo nesėkmingi.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Referendumas
Parašykite atsiliepimą apie 15min