TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žmonėms su proto negalia padėjusi mergina: savanorio gyvenimas yra panašus į tėvų gyvenimą šeimoje

Betzatos bendruomenės pastatas Čekoniškių kaime
facebook.com nuotrauka / Betzatos bendruomenės pastatas Čekoniškių kaime
Šaltinis: Partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
0
A A

Vilniaus rajone esančiame Čekoniškių kaime įsikūrusi Betzatos bendruomenė, esanti tarptautinės organizacijos „L'Arche“ padaliniu Lietuvoje, neabejotinai yra viena iš kilniausių vietų savanorystei. Pagal „Jaunimo savanoriškos tarnybos“ projektą savanorystę čia panoręs atlikti jaunimas įsipareigoja gyventi bendruomenėje ir rūpintis žmonių, turinčių proto negalią, buitimi. „L'Arche“ įkūrėjas Jeane'as Vanier tokio pobūdžio bendruomenes įkūrė pamatęs kokiomis nežmoniškomis sąlygomis gyvena žmonės, turintys protinę negalią, ir panorėjęs šią situaciją pakeisti.

Savanoriai gyvena lyg namie

Betzatos bendruomenės vadovas Rimantas Ramonas teigė, kad savanoriauti šioje vietoje pasiryžę jaunuoliai čia gyvena ir padeda neįgaliems žmonėms sutartą laikotarpį. Tiesa, kai kurie žmonės, turintys darbus, prie savanoriškos veiklos bendruomenėje prisideda ir rečiau.

„Yra savanorių, kurie dirba normalų darbą, ir atvažiuoja kartą per savaitę, vieną vakarą, ir padeda ruošiant valgį, tuomet dalyvauja maldoje ir išvažiuoja“, – pasakoja R.Ramonas.

Betzatos bendruomenės vadovas teigė, kad šiuo metu joje gyvena šeši žmonės su proto negalia, kuriems ir padeda savanoriai, čia gyvenantys lyg namuose.

Betzatos bendruomenės vadovas teigė, kad šiuo metu joje gyvena šeši žmonės su proto negalia, kuriems ir padeda savanoriai, čia gyvenantys lyg namuose.

„Yra trys keturi žmonės, kurie sukasi visame dienos ritme. Savanoriai žadina žmones pusę septintos ryto, su jais kartu pusryčiauja, o tada važiuoja į dienos centrus. Iki pietų vyksta namų tvarkymas“, – apie įprastinę savanorio darbo dieną bendruomenėje pasakoja R.Ramonas.

„Po pietų, nuo antros iki penktos valandos, yra laisvas laikas. O po to grįžta žmonės iš dienos centrų, savanoriai su jais būna ir jais rūpinasi. Tie savanoriai, kurie yra atsakingi už vakarienę, ją ruošia, o po jos yra vakarinė malda“, – pasakojimą apie savanorių darbo dieną tęsia Betzatos bendruomenės vadovas.

betzata.lt nuotrauka/Betzatos bendruomenė
betzata.lt nuotrauka/Betzatos bendruomenė

R.Ramonas labai džiaugiasi savanorių veikla ir teigia, kad jie yra neabejotinai svarbūs užtikrinant bendruomenės veiklą.

Paskatino įkurti nejautrumas žmonėms su negalia

Savanorė Rugilė Kazlauskaitė teigia, kad neatlygintina veikla Betzatos bendruomenėje susižavėjo perskaičiusi „L'Arche“ įkūrėjo J.Vanier citatą: „Juk mūsų laimė čia ir danguje nepriklauso nuo to, ką nuveikiame dėl savo pačių garbės, o nuo to, kaip mokame priimti mūsų tikrovę, mūsų trapumą, kiek suvokiame pašaukimą būti Tėvo mylimais vaikais.“

Savanorė Rugilė Kazlauskaitė teigia, kad neatlygintina veikla Betzatos bendruomenėje susižavėjo perskaičiusi „L'Arche“ įkūrėjo J.Vanier citatą.

„Perskaičiau šią J.Vanier eilutę ir pagalvojau, kad man reikėtų išmokti taip gyventi“, – pasakoja R.Kazlauskaitė ir priduria, kad „L'Arche“ bendruomenę įkūręs J.Vanier tai padarė pamatęs, kokiomis nežmoniškomis sąlygomis gyvena neįgalūs žmonės prieglaudose.

„Šios įstaigos žiūrėjo į juos kaip į gyvulius, rūpinosi, kad tik jie būtų pamaitinti, nuprausti ir netrukdytų normalių žmonių gyvenimo. Tačiau tai yra žmonės, jiems neužtenka tik būti pamaitintiems, jie nori jaustis mylimi ir vertinami, nori turėti draugų, patirti džiaugsmą. Štai kodėl J. Vanier paėmė du žmones su protine negalia ir apsigyveno su jais vienuose namuose. Taip įsikūrė pirmoji bendruomenė“, – su organizacijos istorija supažindina R.Kazlauskaitė.

betzata.lt nuotrauka/Betzatos bendruomenės pastatas
betzata.lt nuotrauka/Betzatos bendruomenės pastatas

Lietuviai nėra nejautrūs

Mergina teigia, kad visose 145 „L'Arche“ bendruomenėse 40 pasaulio šalių, asistentai įsipareigoja tam tikrą laiką gyventi kartu su žmonėmis, turinčiais protinę negalią.

Mergina teigia, kad visose 145 „L'Arche“ bendruomenėse 40 pasaulio šalių, asistentai įsipareigoja tam tikrą laiką gyventi kartu su žmonėmis, turinčiais protinę negalią.

„Gyventi kartu reiškia, kad bendruomenėje praleidi po dvidešimt keturias valandas per parą šešias dienas per savaitę. Tik vieną dieną per savaitę ir vieną savaitgalį per mėnesį turi savo asmeniniam gyvenimui. Nors sveikiesiems tenka daryti šią didelę auką, bet žmonėms su negalia tai yra galimybė jaustis šeimos dalimi. O asistentams – neįkainojama patirtis“, – su Betzatos bendruomenės filosofija supažindino R.Kazlauskaitė.

Po visų savanorių atliekamų dienos darbų, devintą valandą vakaro visi Betzatos bendruomenės nariai susėda vakarinei maldai, per kurią, pasak merginos, kiekvienas meldžiasi garsiai už tai, kas jam yra svarbu.

„Kas už striukę ir sumuštinį, kas už Siriją ir Ukrainą, kas „už žmones, Dieve, už žmones“, o kas tik linkteli galva. Savaitgaliai bendruomenėje būna kur kas intensyvesni, stengiamės kur nors kartu išvažiuoti, papramogauti, švenčiame šventes. Panaši būna ir vasara, kai žmonės su negalia atostogauja. Tada važiuojame kartu maudytis, dirbame sode. Trumpai tariant, savanorio gyvenimas yra panašus į mamos ar tėčio gyvenimą šeimoje“, – savo patirtį po dviejų mėnesių, praleistų savanoriaujant Betzatos bendruomenėje, apibendrina R.Kazlauskaitė.

betzata.lt nuotrauka/Mišios Betzatos bendruomenėje
betzata.lt nuotrauka/Mišios Betzatos bendruomenėje

Ji teigia, kad iš patirties būnant su neįgaliais žmonėmis viešoje erdvėje gali pasakyti, kad lietuviai nėra žiaurūs ar nepagarbūs neįgaliesiems.

„Jie tik atsargūs – sulaukiame apsauginių dėmesio, pardavėjų „priežiūros“. Bet ši „priežiūra“ ateina iš nežinojimo, nežinojimo, koks yra žmogus su negalia, ką jis gali padaryti“, – lietuvių požiūrį į žmones su negalia apibūdina mergina.

JRD logo be uzrasu
JRD logotipas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min