Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugsėjo 19d. 17:10 , Atnaujinta: 2011 rugsėjo 19d. 18:13

Žurnalistų karai: po „WikiLeaks“ nutekintų dokumentų – Vito Tomkaus ir Dainiaus Radzevičiaus dvikova teisme dėl milijono

Vitas Tomkus teisme
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / Vitas Tomkus teisme

„WikiLeaks“ paviešintuose JAV diplomatų dokumentuose teigiama, jog Lietuvos žiniasklaidos magnatai savo valdomą spaudą kartais naudoja kaip reketo priemonę. Apie šią skandalingą informaciją komentarą savo asmeniniame tinklaraštyje parašęs Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas Dainius Radzevičius užsitraukė „Respublikos leidinių“ vadovo Vito Tomkaus nemalonę. V.Tomkus D.Radzevičių padavė į teismą ir reikalauja iš jo priteisti milijoną litų. Tačiau bylinėjimasis stringa.

Pirmadienio popietę Vilniaus miesto 2-ame apylinkės teisme žlugo bandymas surengti taikinamąjį posėdį privataus kaltinimo byloje, kurioje žiniasklaidos magnatas, „Respublikos“ leidėjas ir vyriausiasis redaktorius V.Tomkus prašo nuteisti LŽS pirmininką D.Radzevičių.

V.Tomkus prašo milijono litų neturtinės žalos kompensacijos už tai, kad D.Radzevičius galbūt jį apšmeižė, savo asmeniniame tinklaraštyje paskelbęs komentarą „Wikileaks: Tomkaus „Respublika“ išdavė ir pardavė žurnalistiką“.

Atsakovu į šią bylą įtrauktas D.Radzevičius neatvyko į teismą, todėl posėdis atidėtas savaitei, iki rugsėjo 26 dienos.

„Teismas negali sutaikyti Vito Tomkaus su Dainiaus Radzevičiaus advokatu“, – skundą nagrinėjanti teisėja Ainora Kornelija Macevičienė paaiškino, kodėl taikinamasis posėdis, nedalyvaujant asmeniškai atsakovui, yra neįmanomas.

D.Radzevičius teismui pateikė pažymą, kad šiuo metu yra išvykęs į užsienį, grįš tik rugsėjo 24 dieną. Tiesa, LŽS vadovas praleidžia jau antrąjį posėdį. Po to, kai neatvyko pirmąjį sykį, D.Radzevičius teismui buvo išvardijęs datas, jam tinkančias bylos nagrinėjimui.

Prieš pradėdami iš esmės nagrinėti privataus kaltinimo baudžiamąsias bylas, teismai visada stengiasi išvengti ilgo ir brangiai kainuojančio bylinėjimosi, siūlydami šalims susitarti gražiuoju.

Įvertino kaip nepagarbą teismui

V.Tomkus pirmadienį į teismą atvyko energingai nusiteikęs. Dar prieš posėdį teismo koridoriuje jis bandė išsiaiškinti, kokiose bylose specializuojasi jo oponentą ginantis advokatas Kęstutis Švirinas ir, svarbiausia, kas šiuo atveju – asmeniškai D.Radzevičius ar Žurnalistų sąjunga, moka už teisininko paslaugas.

`arūno Mažeikos/BFL nuotr./Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.
Žurnalistų sąjungos pirmininkas D.Radzevičius.

V.Tomkus neslėpė nusivylimo dėl nesklandaus teismo proceso. Vos teisėja informavo, kad yra gautas D.Radzevičiaus raštas, jog šiandien jis negali dalyvauti posėdyje (teismui buvo pateiktas tik prašymo originalas, todėl nebuvo galimybės ieškovui iškart įteikti kopijos), V.Tomkus replikavo: „Truputį negerai, jis nelabai gerbia teismą...“

Ieškovas bylos perspektyvas nutarė išsiaiškinti su oponento advokatu: „Vienas kitą gerbsim ar tampysim laiką ir tuo pačiu gaišinsime gerbiamą teisėją?“ Netrukus jis pasisuko jau į teisėją.

„Jei ponaitis užsiėmęs, gal galima išvažiuojamąjį posėdį surengti, pas jį į namus nuvažiuotume“, – teisėjai siūlė ieškovas. „Ačiū už pagarbą teismui, bet gal tiek to. Jūs man dar į užsienį pasiūlykit nuvažiuoti, kur ten jis išvykęs“, – atsakė teisėja.

Po posėdžio – „spaudos konferencija“

Teismo posėdyje, išskyrus šių eilučių autorių, dalyvavo tik V.Tomkaus valdomų žiniasklaidos priemonių („Respublikos“, „Vakaro žinių“, naujienų agentūros ELTA) žurnalistai, už durų laukė tai pačiai leidinių grupei atstovaujantys fotoreporteriai.

Vos tik atsakovo advokatas išėjo į teismo koridorių, fotoaparatų blykstės ėmė veikti be perstojo, o pats V.Tomkus K.Švirinui paaiškino, kad dabar jis pateko į „spaudos konferenciją“ ir privalo atsakyti į žiniasklaidą dominančius klausimus. Svarbiausias iš jų buvo girdėtas jau prieš posėdį – kas moka už D.Radzevičiaus gynybą šioje byloje.

V.Tomkaus ir jo pavaldinių surengtą improvizuotą spaudos konferenciją galite pamatyti šioje filmuotoje medžiagoje. Beje, advokatui ištrūkus iš žurnalistų apgulties, V.Tomkus čia pat paskirstė užduotis pavaldiniams: išsiaiškinti, kuo K.Švirinas yra pasižymėjęs, pakelti visas bylas, kuriose šis teisininkas dalyvavo per pastaruosius 5 metus.

VIDEO: 15min.lt - Vito Tomkaus klausimai ir pamokslas D.Radzevičiaus advokatui po posėdžio

Skandalinga „WikiLeaks“ informacija

15min.lt primena, kad nutekintuose ir „WikiLeaks“ paviešintuose JAV diplomatų dokumentuose rašoma, jog Lietuvos žiniasklaidos magnatai savo valdomą spaudą kartais naudoja kaip reketo priemonę. Tiek politinių, tiek verslo interesų turintys žiniasklaidos priemonių savininkai neva šantažuoja Lietuvos verslininkus.

Ataskaitoje daugiausia dėmesio skirta „Respublikos“ dienraščiui, kuris esą naudoja kone atviro reketo metodus. Publikaciją pagal šią medžiagą parengė vienas didžiausių Norvegijos dienraščių „Aftenposten“. Ją persispausdino Lietuvos žiniasklaida. Būtent šiuos straipsnius D.Radzevičius savo tinklaraštyje ir komentavo.

Bendrovės „Respublikos leidiniai” atstovai redakcijoms siuntė raštus, kuriuose neigė „WikiLeaks“ medžiagoje nurodytas aplinkybes, reikalavo paneigimų.

„Respublikos leidinių“ atstovai kreipėsi ir į Vilniaus apygardos teismą, kuris buvo priėmęs nutartį dėl laikinųjų apsaugos priemonių ir areštavo „Verslo žinių“ turto už 0,5 milijono litų.

„Verslo žinioms“ yra pateiktas ieškinys dėl pažeistos dalykinės reputacijos gynimo ir žalos atlyginimo. Tiesa, po kurio laiko aukštesnės instancijos teismas laikinąjį areštą panaikino.

Papildyta 18.13 val. LŽS vadovas D.Radzevičius, teismo dieną esantis pakeliui iš Lietuvos į Vidurio Aziją, pirmadienio pavakarę atnaujino įrašus savo asmeniniame tinklaraštyje.Tai dar kartą verčia mane nusivilti V.Tomkaus „kuriama žurnalistika“. Brrrrrrrr… – tinklaraštyje rašo D.Radzevičius

„Gaila, kad negalėjau asmeniškai dalyvauti šios dienos posėdyje, nes turėjau išvykti į du svarbius renginius Turkmėnistane ir Moldovoje. Bet jau šeštadienį grįšiu, tad pirmadienį mielai nueisiu į teismą ir pakartosiu tai, ką savo prašyme atmesti Vito Tomkaus skundą jau nurodžiau teismui. Manau, kad Vito Tomkaus skundas yra visiškai nepagrįstas, o savo nuomonės negaliu paneigti, nes ji yra tokia, kokia yra“, – rašo D.Radzevičius.

Jis primena, Etikos kodeksas draudžia žurnalistams ir leidėjams suvedinėti tarpusavio sąskaitas savo žiniasklaidos priemonėje. „Esu nutaręs, kad kol vyks byla, rašysiu tik apie faktus, susijusius su byla. Tikėjausi to ir iš V. Tomkaus. Deja… Šiandien, vos pasibaigus posėdžiui, net du V. Tomkaus valdomų leidinių „Respublika“ ir „Vakaro žinios“ korespondentai puolė man skambinti ir reikalauti pasakyti, kur esu, kodėl nebuvau posėdyje. Vienam jų mandagiai pasakiau, kad esu pakeliui į renginį, o negalėjau į teismą atvykti dėl objektyvių priežasčių – renginio organizatoriai nupirko tokius bilietus, kurie neleido šiandien ateiti į posėdį. Buvau prašęs kitaip, bet Lietuva ir oro susisiekimas yra sudėtingai suderinami dalykai“, – tinklaraštyje dalijasi mintimis jo autorius.

D.Radzevičiaus žodžiais tariant, visiškai nesąžininga ir net neetiška yra, kai leidėjas, verslininkas ir redaktorius viename asmenyje bando ne tik bylinėtis su blogeriu, bet ir bando šiai temai išnaudoti ir savo valdomus žurnalistus ir laikraščius.

„Manau, tai tiesiog negražu. Žurnalistams nemoralizuosiu. Todėl tai dar kartą verčia mane nusivilti V.Tomkaus „kuriama žurnalistika“. Brrrrrrrr…“ – tinklaraštyje rašo D.Radzevičius, savo mintims iliustruoti panaudojęs 15min.lt filmuotą medžiagą iš teismo koridoriaus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min