Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 01 07 /12:26

Žurnalistų sąjungos Etikos komisija: Rūtos Janutienės laida apie prezidentę – etiška

Lapkričio pabaigoje TV3 televizijos eterio neišvydusi „Paskutinės instancijos“ laida apie prezidentę Dalią Grybauskaitę buvo etiška. Tokia Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) Etikos komisijos nuomonė.
Rūta Janutienė
Rūta Janutienė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Priminsime, kad TV3 televizija nutraukė sutartį su programų rengėja Rūta Janutiene ir jos komanda.

Apie komisijos sprendimą pripažinti TV3 televizijos taip ir neparodytą Rūtos Janutienės rengtą laidą apie prezidentę Dalią Grybauskaitę etiška, žurnalistė sužinojo iš naujienų portalo 15min.lt. Moteris neslėpė džiaugsmo dėl išgirstos žinios. „Jo? Kaip faina! Aš ir galvojau, kad ji tokia...“, – juoktis ėmė ji.

Vis dėlto po dėl minėtos laidos kilusio skandalo R.Janutienė buvo priversta nutraukti darbą TV3 televizijoje – dėl, anot televizijos atstovų, neetiškos žurnalistės veiklos ir tarpusavio nesusipratimų iš eterio pasitraukė visa dviejų žurnalistės kurtų laidų – „Paskutinė instancija“ ir „Kodėl“ – komanda.

Ko neparodė TV3, nusprendusi netransliuoti laidos „Paskutinė instancija“ apie prezidentę Dalią Grybauskaitę, galite žiūrėti čia.

Neišmokėjo algų

Tačiau paprastu darbo sutarties nutraukimu istorija nesibaigia – R.Janutienė tikina, kad TV3 televizija žurnalistei ir jos komandai neišmokėjo jiems priklausančio atlygio.

„Mūsų komanda dabar išdraskyta. Maža to, kad TV3 pasakė, kad laidų nerodys, nes mes neetiški, mus dar ir per šventes paliko be atlyginimų – nesumokėjo už lapkričio mėnesį. Tokios ir šventės buvo – kaip TV3 Kalėdas vogė“, – piktinosi R.Janutienė.

Mūsų komanda dabar išdraskyta. Maža to, kad TV3 pasakė, kad laidų nerodys, nes mes neetiški, mus dar ir per šventes paliko be atlyginimų. Piktinosi R.Janutienė.

Anot žurnalistės, neišmokėti atlyginimai teisėtai priklauso darbo netekusiems asmenims, o kadangi su televizija nepavyksta susitarti gražiuoju, R.Janutienė jau kreipėsi į advokatus ir nunešė jiems savo tiesą įrodančius dokumentus.

„Jie privalo mums sumokėti – laidas transliavo lapkritį, o už jas nemoka. Jų paaiškinimai absurdiški – neva priskyrė mums kažkokių baudų. Jie elgėsi neoriai, nedžentelmeniškai. Tokie reikalai užtrunka, o žmonės valgyti turi šiandien“, – sakė žurnalistė.

R.Janutienė skaičiuoja, kad algų iš TV3 televizijos negavo iš viso maždaug 25 darbuotojai, prisidėję prie laidų „Kodėl“ ir „Paskutinė instancija“ kūrimo.

TV3: santykių per žiniasklaidą nesiaiškinsime

15min.lt susisiekė ir su TV3 televizijos atstovu Sigitu Babiliumi, anksčiau dėsčiusiu televizijos poziciją R.Janutienės klausimais. Vis dėlto šįkart vyras kalbėti nepanoro.

„Per žiniasklaidą jokių santykių nesiaiškinsime“, – griežtai nukirto vyras ir susilaikė nuo tolimesnių komentarų.

Prezidentūra nepasinaudojo atsakymo teise

Anot Etikos Komisijos, valstybės pareigūnas yra viešas asmuo, todėl kritikos ribos jo atžvilgiu yra platesnės nei kitų piliečių. Valstybės vadovo pareigų svarba ir reikšmė valstybės gyvenime nulemia, jog jam taikomi aukšti moralės standartai, o jo darbui – veiklos skaidrumo kriterijai. Visuomenei yra svarbi ne vien informacija, susijusi su valstybės vadovo dabartiniu darbu, bet ir su praeities veikla.

Etikos Komisija teigia, kad žurnalisto, viešosios informacijos rengėjo profesinė pareiga – ginti demokratines vertybes, tarp jų ir informacijos laisvę. Skleisdamas informaciją, žurnalistas, viešosios informacijos rengėjas vadovaujasi visų pirma visuomenės interesais, o ne informacijos palankumo/nepalankumo pareigūnams, kritikuojamiems asmenims kriterijumi.

LŽS etikos komisijos nuomone, gerbdamas nuomonių įvairovę, žurnalistas, viešosios informacijos rengėjas pateikia kuo daugiau vienas nuo kito nepriklausomų asmenų nuomonių. Ypač tai būtina, kai viešojoje informacijoje atsiliepiama į aktualius, neaiškius ir konfliktinius gyvenimo klausimus. Žurnalistas pats renkasi savo šaltinius, tačiau turi kritiškai juos vertinti, atidžiai ir rūpestingai tikrinti faktus, remtis keliais šaltiniais. „Paskutinės instancijos„ laidoje pateikta pakankamai ir kompetentingų bei vienas nuo kito nepriklausančių asmenų nuomonių. Didesnis jų skaičius, nepateikiant naujų faktų, galėtų papildyti laidos turinį, bet nepakeistų jos iš esmės.

„Žurnalistinio darbo principas reikalauja, kad kritikuojamam asmeniui visada turi būti suteikta atsakymo teisė, t. y. galimybė pasiteisinti, paaiškinti, paneigti klaidingą informaciją. „Paskutinės instancijos“ kūrėjai kritikuojamam asmeniui tokią galimybę suteikė porą kartų (kreipėsi raštu ir žodžiu), tačiau valstybės vadovė (Prezidento tarnyba) tokia galimybe nepasinaudojo. Suinteresuoto asmens nepasinaudojimas jam suteikiama atsakymo teise nėra pagrindas žurnalisto darbą ar patį kūrinį laikyti neprofesionaliu“, – LŽS tinklalapyje teigia Etikos komisijos pirmininkas Viktoras Trofimišinas.

Komisija mano, kad laidoje pateikta pakankamai argumentuotos informacijos, paremtos dokumentais, o nuomonės yra atskirtos nuo faktų ir komentarų. Veikdama tik savo kompetencijos ribose, LŽS Etikos komisija nevertino šių faktų atitikimo tikrovei.

LŽS Etikos komisijos nuomone, „Paskutinės instancijos“ (R.Janutienė ir kt.) laida apie prezidentę Dalią Grybauskaitę parengta nenusižengiant profesinės etikos principams. Komisija atkreipia dėmesį, jog skleidėjų susirūpinimas žurnalistų profesinės veiklos principais neturi tapti apynasriu aštresnei kritinei žurnalistikai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Ekspertai įvertino: ko reikia, kad Lietuvos verslai klestėtų?
Reklama
Sporto veiklų įvairove ir dalyvių gausa Telšiuose pažymėta Sporto diena
Reklama
Kaip išvengti peršalimo komplikacijos – sinusito
Reklama
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant