Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 14d. 10:00

Žvalgomasi naujo kariuomenės vado

Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdas Tutkus
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdas Tutkus

Rudenį Lietuvos kariuomenė greičiausiai turės naują vadą. Kol kas dar nežinoma, kuris iš aukščiausių karininkų galėtų užimti šį postą, – laukiama, kol bus išrinktas naujasis prezidentas. Tačiau favoritai jau aiškūs.

2009-ųjų birželio 30 dieną baigsis dabartinio kariuomenės vado brigados generolo Valdo Tutkaus penkerių metų kadencija, rašo „Vilniaus diena“.

48-erių generolas, kaip paaiškėjo, turi sveikatos bėdų. Pastaruoju metu dėl sutrikusio širdies darbo jam teko gydytis ligoninėje. Be to, dabartinė valdančioji dauguma ir už krašto apsaugos reikalus joje atsakinga Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) nesimpatizuoja V.Tutkui. Todėl jis nebus teikiamas antrai kariuomenės vado kadencijai.

Neoficialiomis žiniomis, esami ir buvę TS-LKD vadovai remtų brigados generolo Arvydo Pociaus kandidatūrą į kariuomenės vadus.

Krašto apsaugos ministrė konservatorė Rasa Juknevičienė kol kas griežtai atsisako komentuoti, kas galėtų tapti naujuoju kariuomenės vadu.

„Pagal Konstituciją prezidentas turi teikti kandidatūrą Seimui. Žinoma, pirminis jos parinkimas priklauso nuo krašto apsaugos ministro. Nors jau pradedu galvoti, kas galėtų būti siūlomas į kariuomenės vadus, tikrai neatskleisiu savo pamąstymų šiuo klausimu. Pirmiausia juos reikia suderinti su prezidentu“, – sakė R.Juknevičienė.

Naujasis prezidentas bus prisaikdintas ir oficialiai eiti savo pareigas pradės liepos 12-ąją.

Įstatymas numato, kad paskirtasis kariuomenės vadas pareigas eina ne ilgiau kaip penkerius metus. Tai reiškia, kad birželio 30 dieną. V.Tutkus tikrai neteks savo pareigų, nebent krašto apsaugos ministrė pasirašys įsakymą paskirti jį laikinai einančiu kariuomenės vado pareigas, iki bus paskirtas naujas pareigūnas.

Bet ministrė turi teisę pavaduojančiu kariuomenės vadu paskirti ir Gynybos štabo viršininką flotilės admirolą Kęstutį Macijauską, kuris, beje, ir dabar pavaduoja V.Tutkų, kol šis gydosi ligoninėje. Įstatyme numatyta ir galimybė ministrei laikinuoju kariuomenės vadu paskirti bet kurį karininką, turintį generolo ar admirolo laipsnį.

Neoficialiomis žiniomis, esami ir buvę TS-LKD vadovai remtų brigados generolo Arvydo Pociaus kandidatūrą į kariuomenės vadus.

2007 m. rudenį A.Pocius išvyko dirbti į NATO pajėgų vadavietę JAV. Neoficialūs šaltiniai teigia, kad jei A.Pocius gautų kvietimą užimti kariuomenės vado postą, sutiktų ir nedelsdamas grįžtų į Lietuvą.

Kandidatas į kariuomenės vadus gali būti parinktas ir iš kitų aukščiausio rango karininkų. Neoficialiai užsimenama dar apie keletą kariškių, kurie galėtų būti realūs pretendentai.

Tai Generalinio štabo viršininkas flotilės admirolas K.Macijauskas, sausumos pajėgų vadas brigados generolas Jonas Vytautas Žukas, Generolo Jono Žemaičio-Vytauto karo akademijos viršininkas brigados generolas Edvardas Mažeikis, Krašto apsaugos ministerijos generalinis inspektorius brigados generolas Gintautas Zenkevičius, motorizuotos pėstininkų brigados „Geležinis vilkas“ vadovas pulkininkas Vilmantas Tamošaitis.

Tarp galimų pretendentų į kariuomenės vadus gali būti ir Lietuvos karinis atstovas prie NATO generolas majoras Vitalijus Vaikšnoras.

„Greičiausiai reikės rinktis iš generolų“, – pripažino krašto apsaugos ministrė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 1 Kariuomenė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min