Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugpjūčio 12d. 05:59

Lietuviai neįleidžia, baltarusiai nebeleidžia grįžti: migrantų filmuoti vaizdai iš „niekieno žemės“

Lietuvai priėmus sprendimą neįleisti į šalį migrantų iš Baltarusijos, buvo neįleisti daugiau kaip tūkstantis žmonių. Internete ėmė plisti pačių migrantų mobiliaisiais telefonais filmuoti įrašai apie įstrigimus „niekieno žemėje“, kai migrantai patenka tarp Lietuvos ir Baltarusijos pareigūnų ir nepraleidžiami nė į vieną pusę. 15min pavyko gauti keletą šių įrašų.

Skundžiasi įstrigę „niekieno žemėje“

Ant kelio stovi maskuojamosiomis uniformomis vilkintys Baltarusijos pareigūnai. Maždaug dešimt vyrų su šalmais išsidėstę viena linija ir atsirėmę į skydus blokuoja kelią į savo šalį. Šalia – abiejų valstybių sienas žymintys stulpeliai.

Lietuvos teritorijoje ant juodo plastikinio pakloto įsitaisę dešimtys migrantų, o juos mobiliuoju telefonu filmuojantis vyras arabų kalba sako „Sveiki. Šiandien yra rugpjūčio 9 d., pirmadienis. Taip atrodo keleto šeimų, tarp jų vaikų ir senolių, sąlygos šią akimirką. Tai yra trečioji diena tarp Lietuvos ir Baltarusijos sienų. Mes esame iš abiejų pusių apgulti pareigūnų. Mūsų vaikai miršta iš alkio, o mes neturime jokios išeities...“

Tai tik vienas iš pačių migrantų paviešintų vaizdo įrašų, kuriuose jie fiksuoja savo nesėkmingus bandymus kirsti sieną. Patekę tarp Baltarusijos ir Lietuvos pasieniečių, jie „niekieno žemėje“ tarp dviejų valstybių stulpelių kartais priversti praleisti dešimtis valandų.

Dėkoja padedantiesiems

Kitame nakties metu filmuotame įraše matoma dėžė su maistu. Už kadro arabų kalba vyriškis pasakoja apie patirtus sunkumus įstrigus tarp dviejų sienų.

„Alacho vardu. Šiandien yra rugpjūčio 6 diena“, – taip prasideda įrašas. Vėliau vienas iš penkių tarp dviejų sienų įstrigusių vyrų kompanijos skundžiasi, kad patyrė psichologinę traumą, spaudimą ir daug kentėjo. Tiesa, jis nepatikslina, kur visa tai patyrė.

„Tai buvo keturios dienos be maisto ir vandens. Mes bandėme bendrauti su lietuviais ir baltarusiais, kad padėtų su valgiu. Bet niekas iš jų nepadėjo. Padėjo tik vienas žmogus. Tai Abodi. Mes nuoširdžiai jam dėkojame. Tu išgelbėjai mūsų gyvybes!” – už kadro teigia vyras, neparodantis savo veido. Vėliau atnešusiam maisto Abodi dėkoja ir kiti grupės nariai.

Bent dviejuose įrašuose tarp dviejų sienų įstrigę migrantai susikuria laužus ir taip bando šildytis.

Pareigūnai naudoja psichologines atgrasymo priemones

Augant migrantų srautui, Lietuvos pasieniečiai šią savaitę ėmė nebepriimti žmonių, neteisėtai kertančių sieną – ėmėsi priemonių atstumti juos atgal. Oficiali Lietuvos pozicija – prieglobsčio prašymai gali būti priimami tik pasienio punktuose arba ambasadoje.

Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pasirašytas sprendimas taip pat leido valstybės sieną saugantiems pareigūnams naudoti psichinę ir fizinę prievartą prieš neteisėtus migrantus. Valstybės sienos apsaugos tarnybos teigia, kad iki šiol pareigūnams ir jiems talkinantiems kariams neteko panaudoti tarnybinių ginklų, specialiųjų priemonių ar fizinės prievartos veiksmų.

Migrantams atbaidyti dažniausiai naudojamos psichologinės priemonės – šūksniai, leidžiami garso įrašai, agresyvus elgesys ir kinologai su šunimis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tik prenumeratoriams

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

00:42
06:13
24:15

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie 15min