Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugpjūčio 10d. 11:30

Ką privaloma žinoti apie skiepus

Lietuvoje daugėja nuo sunkių ligų nepaskiepytų vaikų.
123rf nuotr. / Lietuvoje daugėja nuo sunkių ligų nepaskiepytų vaikų.

Po kontrolinių ir pirmos klasės rugsėjo pirmosios baimių didžiausias mokyklos košmaras yra skiepai, nuo kurių nė vienas vaikas neišsisuka.

Su ašaromis akyse, atkišta rankute ir dažnai garsesniu nei reikia verkšlenimu, kad dūris tikrai buvo labai skausmingas, mažasis drąsuolis būna apsaugomas nuo tokių pavojingų ligų kaip hepatitas B, kokliušas, stabligė ir pan.

Kas yra skiepai

Aptariant tik esmę − skiepai yra būdas apsaugoti organizmą nuo labai pavojingų užkrečiamų ligų. Siekiant, kad žmogaus organizmas taptų atsparus kažkokiai infekcijai − įgytų imunitetą − į pagalbą pasitelkiamos vakcinos. Įskiepijant vakciną siekiama užkirsti kelią ligai arba sumažinti jos poveikį. Skiepai − viena efektyviausių priemonių kovojant su infekcinėmis ligomis. Ir pigiausių, beje.  Skiepijimasis atsieina daug pigiau nei ligos gydymas.

Skiepai žmonijai žinomi jau daug metų. Patirtis su jais leido padaryti išvadas, kad daugelis vakcinų (gripo, vėjaraupių, žmogaus papilomos viruso ir kt.) yra itin efektingos. Vakcina suteikia žmogui papildomą apsaugą ir leidžia išvengti ligos komplikacijų. Skiepijimasis leidžia apsaugoti ne tik save, bet ir savo artimuosius, šeimos narius − taip užkertamas kelias ligos plitimui.

Vaikų skiepai

Labai svarbu yra pasirūpinti planiniu vaikų skiepijimu. Mažiukų skiepus atsiminti tėvams pakankamai paprasta, tačiau reikėtų pasirūpinti skiepų pasu, kuriame yra fiksuojami visi žmogaus per gyvenimą gauti skiepai. Lietuvoje galiojantis skiepų kalendorius nurodo, kuriame amžiuje, kokį skiepą žmogus turi gauti.

Lietuvos Respublikos kūdikių ir vaikų skiepų kalendorius

Skiepai

2–3 dienos

1 mėn.

2 mėn.

4 mėn.

6 mėn.

15–16,5 mėn.

18 mėn.

6–7 metų

12 metų

15–16 metų

Skiepai nuo Tuberkuliozės

BCG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skiepai nuo Hepatito-B

HB

HB

 

 

HB

 

 

 

HB 
HB 
HB

 

Skiepai nuo Kokliušo, Difterijos, Stabligės

 

 

DTP

DTP

DTP

 

DTP

DT

 

Td

Skiepai nuo B tipo Haemophilus influenzae

 

 

Hib

Hib

Hib

 

Hib

 

 

 

Skiepai nuo Poliomielito

 

 

IPV

IPV

IPV*

 

IPV

OPV

OPV

 

Skiepai nuo Tymų, Epideminio parotito, Raudonukės

 

 

 

 

 

MMR

 

MMR

MMR**

 

Skiepai.lt

Šiame kalendoriuje pažymėti skiepai yra finansuojami valstybės. Mažus vaikus auginantys tėvai turėtų žinoti, kad jie savo atžalas nemokamai gali paskiepyti nuo tuberkuliozės, raudonukės, virusinio hepatito B, kiaulytės, kokliušo, tymų, difterijos ir stabligės.

Labai svarbu yra pasirūpinti planiniu vaikų skiepijimu. Mažiukų skiepus atsiminti tėvams pakankamai paprasta, tačiau reikėtų pasirūpinti skiepų pasu, kuriame yra fiksuojami visi žmogaus per gyvenimą gauti skiepai.

Vis tik, Lietuva neišgali finansuoti visų skiepų, todėl už kai kurias vakcinas žmonės turi susimokėti patys. Tėvai papildomai gali pasirinkti savo vaiką paskiepyti nuo vėjaraupių, erkinio encefalito, virusinio hepatito A (geltos), žmogaus papilomos viruso, rotavirusinės infekcijos, gripo bei pneumokokinės infekcijos. Visos šios ligos yra pakankamai pavojingos, galinčios sukelti dideles ir baisias komplikacijas, vakcinacija gali padėti išvengti šių ligų.

Pirmieji skiepai: praktiniai patarimai ir rekomendacijos

2,5 mėn. − tinkamas amžius pirmajai iš dviejų geriamosios vakcinos nuo rotaviruso sukelto vėmimo ir viduriavimo.

4 mėn. − nepaskiepytą kūdikį dar ne vėlu paskiepyti dviejų dozių geriamąja vakcina nuo rotaviruso. 5 mėn. – paskutinis mėnuo, kai vaiką dar galima skiepyti pirmąja šios vakcinos doze.

6 mėn. Nuo šio amžiaus turi būti baigta skiepyti dviejų dozių geriamaisiais skiepais nuo rotavirusinio gastroenterito. Vaiką jau galima skiepyti sezonine vakcina nuo gripo.

1 m. 3 mėn. − 1 m. 4 mėn. 2 sav. − tokio amžiaus vaikus rekomenduojama skiepyti vakcina nuo vėjaraupių. Taip pat jau galima skiepytis nuo hepatito A.

1,5 m. − jei vaikas dar neskiepytas nuo vėjaraupių, rekomenduojama tai padaryti dabar.

6–7 m. − vaikus prieš mokyklą svarbu paskiepyti nuo hepatito A, nes tikimybė užsikrėsti juo labai padidės. Tai papildomai saugos ir keliaujant. Jei vaikas anksčiau nesirgęs vėjaraupiais ir dar nuo jų neskiepytas, rekomenduojama tai padaryti dabar.

12 m. − tokio amžiaus vaikus taip pat galima skiepyti nuo hepatito A ir vėjaraupių. Mergaites jau dabar rekomenduojama paskiepyti ŽVP vakcina. Ankstyvi skiepai nuo gimdos kaklelio vėžio saugo efektyviau.

Skiepai planuojančioms pastoti moterims

Nėščiosioms labai svarbu rūpintis ne tik jos viduje augančio mažylio sveikata, bet ir savo pačios imunitetu, kuo geresniu gebėjimu apsisaugoti nuo užkrečiamų ligų. Pasiruošti naujos gyvybės atėjimui į pasaulį reikia dar prieš užsimezgant vaisiui. Skiepai planuojant nėštumą yra efektyvi priemonė apsaugoti ne tik savo, bet ir būsimos atžalos sveikatą − įvairios nėštumo komplikacijos, persileidimai, apsigimimai ar priešlaikinio gimdymo grėsmė kyla susirgus ne tik vėjaraupiais ar raudoniuke, bet net paprasčiausiu gripu.

Būsimoms nėščiosioms rekomenduojama skiepytis nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos, gripo (galima skiepytis ir nėštumo metu − visus devynis nėštumo mėnesius), difterijos, raudonukės, stabligės, epideminio parotito, raudonukės, vėjaraupių. Tai puiki galimybės imunitetą suteikti ir būsimam kūdikiui, juk jį paskui skiepyti galima tik nuo pusės metukų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min