Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 1d. 16:54

„Sausa“ Rugsėjo 1-oji stebina tik užsieniečius, lietuviai išmoko jai pasiruošti iš anksto

Draudimas pardavinėti alkoholinius gėrimus.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Draudimas pardavinėti alkoholinius gėrimus.

Ne pirmus metus galiojantis draudimas rugsėjo 1-ąją parduoti alkoholį nebekelia didelių aistrų ir stebina nebent užsieniečius. Apdairieji gėrimais apsirūpina iš anksto – rugpjūčio pabaigoje jų pardavimas parduotuvėse padidėja iki pusantro karto. Prekybininkai taip pat gūžčioja pečiais – vaikams alkoholio ir šiaip negalima parduoti, o kitiems draudimas kelia nepatogumų, juoba kad restoranuose ir kavinėse jis netaikomas.

Gėrimų skyrius atitvėrė

Šeštadienį daugelyje šalies maisto prekių parduotuvių vienas kampas buvo neįprastai tuščias ir tylus. Lentynos su alumi, vynu, degtine, kitu alkoholiu buvo atitvertos, šalia pritvirtinti įspėjimai, kad rugsėjo 1 d. svaiginančių gėrimų parduoti neleidžiama.

„Mieli pirkėjai, prekyba alkoholiu rugsėjo pirmąją nevyks!“ – skelbė užrašas ant gėrimų lentynų Vilniaus „Akropolyje“ esančioje parduotuvėje „Maxima“. Čia pat pridėta, kad Alkoholio kontrolės įstatymas draudžia rugsėjo 1 d. prekiauti bet kokiais alkoholiniais gėrimais. Kad pirkėjams nekiltų pagunda išbandyti savo valią ir pardavėjų budrumą, lentynos atitvertos šviesia juostele.

Valdas Adamkus: „Reikia pradėti nuo šeimos, mokyklos, bažnyčios, visuomenės įsisąmoninimo, alkoholio vartojimo kultūros.“

Įstatymas cituojamas ir sostinės prekybos centre „Panorama“ įsikūrusioje parduotuvėje „Rimi“. Čia gėrimų skyrus atitvertas ryškia įspėjamąja juosta su užrašu „Stop“. Ja apjuostos ir kiek toliau sustatytos gėrimų stirtos. Greta veikianti gėrimų parduotuvė šeštadienį apskritai nedirbo.

Dauguma pro šalį einančių pirkėjų nežvilgčiojo nei į butelius, nei į lietuviškus ir angliškus užrašus apie draudimą. Juos paskaityti stabtelėdavo retas, vos vienas kitas, dažniau atvykėliai, pakomentuodavo.

„Vėl neleidžia…“ – jaunam rusakalbiui, greičiausiai svečiui iš Baltarusijos, išsprūdo ir keiksmažodis. „Kas čia dabar? – privažiavęs su pirkinių prikrautu vežimėliu, pasmalsavo kitas vyras, bet iškart sumojo: – Ai, rugsėjo 1-oji.“ Šalia einanti dukra, iš pažiūros pradinukė, irgi nustebo: „O ką, negalima pirkti gėrimų?“

Kalbinti pirkėjai tikino nesuprantantys draudimo, bet didelės problemos iš to nedarantys. „Viena diena nieko nepakeis. Kas nori, draudimus apeina. Šeštadienį planuojame pasėdėti su bičiuliais – ne vien Rugsėjo 1-osios proga, todėl apsirūpinome iš anksto – tiek, kad nepritrūktų. Įstatymas galioja, o žmonės vis tiek geria“, – samprotavo studentu Simonu prisistatęs jaunuolis.

Kitas pašnekovas ėmė juoktis: „Eisiu giros – joje juk būna alkoholio.“ Jo planą įgyvendino ir 15min.lt: Gira, kurioje alkoholis sudaro iki 1,2 proc. tūrio, šeštadienį buvo parduodama be apribojimų. Kaip ir nealkoholinis alus, nors anksčiau kai kuriose parduotuvėse jo nebuvo galima nusipirkti nei rugsėjo 1-ąją, nei po 22 val. Mat jis prekių sistemoje buvo priskiriamas alkoholiniams gėrimams.

Visiškas draudimas prekiauti alkoholiu galiojo trumpai

Alkoholio kontrolės įstatymas jau penkerius metus draudžia rugsėjo 1 d. pardavinėti alkoholinius gėrimus (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra didesnė kaip 1,2 proc., o alaus – didesnė kaip 0,5 proc.). Iš pradžių draudimas galiojo visoms prekybos vietoms: parduotuvėms, kioskams, restoranams, kavinėms, todėl sukėlė nemažą prekybininkų ir žmonių, rugsėjo 1 d. šventusių gimtadienius, vestuves ar besilinksminusių kitomis progomis, nepasitenkinimą.

Liberalų iniciatyva įstatymas netrukus buvo sušvelnintas. Dabar draudimas netaikomas viešojo maitinimo vietoms, tarptautinio susisiekimo traukiniams, laivams, tarptautiniais reisais skraidantiems lėktuvams, viešbučių mini barams, neapmuitinamoms parduotuvėms ir specialiosioms prekybos vietoms.

Valdas Lopeta: „Kas ir šiaip negali nusipirkti alkoholio, negalės bet kurią dieną. O kas gali, susiduria su papildomomis problemomis. Šiemet, kai tarytum atsirado dvi Rugsėjo 1-osios, įstatymas skamba dar keisčiau.“

Draudimo iniciatoriai aiškino norintys blaivesnės Rugsėjo 1-osios. Ilgus metus ne tik studentai, bet ir moksleiviai mokslo metus pradėdavo triukšmingais vakarėliais, neblaivių paauglių būdavo galima pamatyti ta proga rengiamuose koncertuose ar tiesiog gatvėse.

Šiemet draudimo laikomasi nepaisant aplinkybės, kad maždaug pusė Lietuvos mokyklų šventę perkėlė į pirmadienį, rugsėjo 3-iąją. Nors šių mokymo įstaigų moksleiviams, jų tėvams ir pedagogams šeštadienis yra eilinė poilsio diena, draudimas galioja visiems. Užtat pirmadienį jie, priešingai nei švenčiantieji šeštadienį, galės netrukdomi įsigyti alkoholio.

Sprendimą perkelti mokslo metų pradžią sukritikavo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas. Jo žodžiais, alkoholiu rugsėjo 1 d. uždrausta prekiauti ne manant, kad viena diena sumažins alkoholizmą. Tai esąs simbolinis veiksmas, pagarba mokytojams ir tėvams, Mokslo ir žinių dienai, BNS sakė parlamentaras.

Griežtąją įstatymo pataisą pasirašė dabar jau kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus. Visišką draudimą prekiauti alkoholiu Rugsėjo 1-ąją jis vėliau pavadino kvailyste ir prisipažino dėl savo sprendimo jautęsis kaltas.

„Studentai rugpjūčio 31-ąją prisipirks tiek alaus, kad užteks ne tik rugsėjo 1-ajai, bet ir 2-ajai bei 3-iajai“, – sakė valstybės vadovas ir pridūrė, kad girtavimą galima suvaldyti kitu keliu: „Reikia pradėti nuo šeimos, mokyklos, bažnyčios, visuomenės įsisąmoninimo, alkoholio vartojimo kultūros.“

Pardavimai išauga iki 50 proc.

„Įstatymu numatyta, kad prekiauti alkoholiu rugsėjo 1 d. draudžiama. Kadangi nėra bendro sprendimo, jog į visas Lietuvos mokyklas moksleiviai ateis rugsėjo 3 d., dalis jų mokyklose skambutį išgirdo jau rugsėjo 1 d. Šis įstatymas jau nėra naujiena, todėl mūsų klientams tapo įprasta, kad alkoholiu neprekiaujame ir parduotuvėse nesusipratimų nekyla“, – 15min.lt sakė „Maxima“ atstovė spaudai Olga Malaškevičienė.

15min.lt kalbinti prekybos tinklų atstovai pažymėjo, kad pirkėjai sėkmingai prisiderina prie draudimo – norintieji gėrimais apsirūpina iš anksto. Pavyzdžiui, „Maxima“ prieš porą metų rugpjūčio 31 d. alkoholio pardavė maždaug 30 proc. daugiau nei paprastai, pernai – maždaug 20 proc. daugiau.

„Iki“ parduotuvėse pardavimai išauga dar labiau – anot šio tinklo komunikacijos vadovo Valdo Lopetos, jie ūgteli iki 50 proc. „Lietuviai jau priprato prie draudimo. Išvakarėse parduotuvėse atsiranda atitinkami informaciniai pranešimai. Kas planuoja šventes, gėrimų įsigyja iš anksto“, – sakė pašnekovas.

V.Lopeta skeptiškai įvertino alkoholio pardavimo draudimą: „Tie, kas ir šiaip negali jo nusipirkti, negalės tiek Rugsėjo 1-ąją, tiek bet kurią kitą dieną. O kas nori ir gali, susiduria su papildomomis problemomis. Šiemet, kai tarytum atsirado dvi Rugsėjo 1-osios, įstatymas skamba dar keisčiau.“

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Video

01:24
00:30
02:26

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min