Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugsėjo 29d. 13:11

Vyriausybė nenori aukoti 20 mln. litų ir įteisinti privalomą mokslą iki 18 metų

Dainius Pavalkis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Dainius Pavalkis

Vyriausybė pirmadienį patvirtino neigiamą išvadą dėl Seimo narių parengto Konstitucijos pataisos projekto, kuriuo siūloma nustatyti, kad Lietuvoje mokslas privalomas iki 18 metų.

Tokia išvada patvirtinta nepaisant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos raginimų pritarti pataisai.

Anot Švietimo ir mokslo ministerijos, jeigu būtų priimta siūloma Konstitucijos pataisa, jai įgyvendinti reikėtų papildomų išlaidų – nuo 7 iki 10 mln. litų per metus. Tiek atsieitų apie 1400 šiuo metu nesimokančių tokio amžiaus asmenų ugdymas.

„Aukoti daugiau nei 20 mln. bandant juos išgaudyti, ko gero, nėra racionalu“, – posėdyje pirmadienį sakė švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.

Tokia išvada patvirtinta nepaisant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos raginimų pritarti pataisai.

Švietimo ir mokslo ministerijos teigimu, beveik visose Europos Sąjungos valstybėse privalomas mokslas yra iki 15–16 metų, tik Nyderlanduose ir Portugalijoje – iki 18 metų. Be to, ši ministerija pabrėžia, kad ir dabar, kai mokslas privalomas iki 16 metų, 2012 metų duomenimis, 97 proc. aštuoniolikmečių šalies gyventojų mokėsi. Tuo metu ES vidurkis yra 79 procentai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė savo ruožtu aiškino, kad reikia sudaryti galimybę nesimokantiems ir nedirbantiems asmenims nuo 16 iki 18 metų kuo ilgiau būtų švietimo „socialinėje aplinkoje“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tvirtina, kad pagal Jungtinių Tautų vaikų teisių apsaugos konvenciją, vaiku laikomas kiekvienas žmogus, neturintis 18 metų, jei pagal įstatymą pilnametystė nepripažinta anksčiau. Tokia amžiaus riba pasirinkta atsižvelgiant į žmogaus psichologinę ir fizinę brandą. Todėl privalomas mokslas švietimo įstaigose esą būtų terpė, kurioje jaunas žmogus galėtų saugiai save realizuoti, lavintis, išmoktų būti socialiai atsakingas. Švietimo įstaigose vaikai yra nuolat stebimi, būna užimti.

Ir dabar, kai mokslas privalomas iki 16 metų, 2012 metų duomenimis, 97 proc. aštuoniolikmečių šalies gyventojų mokėsi. Tuo metu ES vidurkis yra 79 procentai.

„Atkreiptinas dėmesys, kad privalomas mokslas iki 18 metų būtų naudingesnis siekiant dar labiau sumažinti nedirbančių, nesimokančių ir mokymuose nedalyvaujančių jaunų žmonių skaičių“, – teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Seimui yra pateiktas svarstyti Konstitucijos pataisos projektas dėl privalomo mokslo iki 18 metų. Pasak projekto autorės konservatorės Vincės Vaidevutės Margevičienės, pagal Vaiko teisių apsaugos konvenciją, vaiku laikomas asmuo iki 18 metų, todėl reikėtų iki to amžiaus užtikrinti jo užimtumą.

Šiuo metu Konstitucija numato, kad asmenims iki 16 metų mokslas privalomas. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:13
02:24
00:57

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min