Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Agnė Bilotaitė: Tvarka ir teisingumas kriminalinėje koalicijoje

Šaltinis: 15min
0
A A

Agnė Bilotaitė Šią savaitę būstinės kratos sulaukusi partija „Tvarka ir teisingumas“ šios kadencijos kriminalinėje koalicijoje – kaip trečias brolis Jonas liaudies pasakose. Vyriausybėje, kurioje partijos kone varžosi, kuri kurią perspjaus korupcijos skandalų skaičiumi, nuvainikuoto prezidento Rolando Pakso kompanijai tenka nuolat stengtis nelikti paskutinei. Mažiausiai mandatų Seime, mažiausiai ministerijų Vyriausybėje, mažiausia ir įtaka. Tačiau, kaip atskleidė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tyrimas, savo darbą išmananti grupuotė visada moka naudotis ta įtaka, kurią turi.

Ilgametės partinės tradicijos

Spalio 21 dieną atliktos kratos „Tvarkos ir teisingumo“ centrinėje ir Vilniaus skyriaus būstinėse bei frakcijos nario Rimo Antano Ručio kabinete vargu ar turėjo ką nors labai nustebinti.

Pačios partijos lyderiai, žinoma, iš karto pradėjo šabloniškas pagautųjų kalbas: kas apie priešrinkiminį partijos reitingų mažinimą, kas apie galimo kandidato į Vilniaus merus Rolando Skaisgirio žlugdymą, kas tiesiog apie susidorojimą su „nepatogia“ partija. Tačiau kaip pripažino Generalinės prokuratūros atstovė Elena Martinonienė, iš tiesų yra seniai atliekamas „ilgalaikis ikiteisminis tyrimas dėl organizuotos grupės galimai vykdytos prekybos poveikiu stambiu mastu“. Cituoju, nes kaltinimai gana įspūdingi, tačiau tikrai ne netikėti.

Paskui partijos narius, ypač dabartinius parlamentarus, senokai vilkosi korupcijos įtarimų šleifas. Net padėję į šoną valstybės paslaptis išdavusį ir priesaiką sulaužiusį amžinai nuskriaustą buvusį prezidentą Rolandą Paksą, turime ne vieną neretai taip ir neišaiškintą „tvarkiečių“ veiklos istoriją.

Paskui partijos narius, ypač dabartinius parlamentarus, senokai vilkosi korupcijos įtarimų šleifas.

Dažnai tik Darbo partijos veikloje įžiūrėdami kriminalinį elementą, nuvertiname koalicijos kolegas.

Ne mažiau įdomiai atrodo „Tvarkos ir teisingumo“ parlamentarų sąrašas: už šmeižtą teistas Valentinas Mazuronis, rekordiškai daug kartų (34) greitį viršijusį automobilį nuomojęs, bet išrašytų baudų nemokėjęs Petras Gražulis tėra vyšnios ant torto. Frakciją jau palikęs, tačiau su „tvarkiečiais“ į Seimą išrinktas Remigijus Ačas buvo teistas už traktorių kontrabandą bei VTEK sprendimu pripažintas supainiojęs viešus ir privačius interesus. 2006 m. interesų konflikto neišvengė ir Kęstas Komskis, įtariamas ir bendradarbiavimu su kontrabandininkais.

Vis dėlto geriausią darbo viešųjų pirkimų srityje pavyzdį sulaikytiesiems rodo dabartinis Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, 2008-2009 m. buvęs nariu ir pirmininku, kaip pripažino teismai, milijonus iššvaisčiusios Vilniaus miesto savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos. Jo veiklą ten lydėjo ne vienas įdomus ir valstybei milijonus kainavęs sprendimas.

Dumblo apdorojimo įrenginiai Vilniaus nuotekų valykloje, nepaisant konstatuotų ir nepašalintų konkurso pažeidimų, nupirkti 78 mln. Lt viršijus numatytą kainą. Už Balsių mokyklos statybą ir priežiūrą permokėta 20 mln. Lt. Vilniaus miesto vakarinio aplinkkelio tiesimo konkurse iškelta sąlyga būti sėkmingai pastačius tokį 87 mln. Lt vertės projektą. Kaip ir reikėjo tikėtis, šį unikalų reikalavimą atitiko vienintelė įmonė „Panevėžio keliai“, o pigesnius pasiūlymus pateikusios įmonės iš konkurso buvo eliminuotos.

Pagaliau 2009 m. Valstybės kontrolė nustatė, kad Nacionalinio stadiono statyboms gautos privatizavimo fondo lėšos buvo naudojamos neteisėtai ir neracionaliai, nesilaikant Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimų. Tais pačiais metais Lietuvos aukščiausias administracinis teismas neskundžiama nutartimi paskelbė, kad viešojo pirkimo sutartis dėl Nacionalinio stadiono Vilniuje statybos buvo pasirašyta neteisėtai ir yra niekinė. Tokią korupcijos patirtį sukaupusi partija, sutikime, neatsitiktinai susilaukė STT dėmesio, kratų ir sulaikymų.

Korupcijos vėžys Vidaus reikalų ministerijoje

Ikiteisminio tyrimo metu sulaikyti penki asmenys, po paros areštinėje liko trys iš jų (ketvirtadienio rytą visi paleisti, - red. past.). Vienas jų – milijoninę paramą iš ministerijų savo televizijos projektams sugebantis gauti buvęs krepšininkas, esamas prodiuseris ir potencialus politikas R.Skaisgirys.

Tačiau daug įdomesni kiti du „tvarkiečių“ partijos nariai: buvę šios kadencijos vidaus reikalų ministro patarėjas Ervinas Raistenskis ir taip pat buvęs (po patekimo į prezidentės „juodąjį sąrašą“ turėjęs pasitraukti) viceministras Algimantas Juocevičius. Tiesa, abu iš aukštų postų niekur nedingę ir pasitraukimo iš VRM per daug neliūdintys – E.Raistenskis dirba Turto valdymo ir ūkio departamento prie VRM direktoriaus pavaduotoju, o A.Juocevičius – „Regitros“ generalinio direktoriaus patarėju.

Partijai neigiant kaltinimus, kiekvienas dirbantis kovos su korupcija srityje supranta, apie kokią prekybos poveikiu schemą šiuo atveju kalbama.

Įtarimai, pasak pačios partijos atstovų, pareikšti pirmiausiai dėl 2013 metais VRM atliktų viešųjų pirkimų. Kaip nurodo buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktorius Vitalijus Gailius, vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas jau anksčiau buvo įspėtas apie jo vadovaujamoje ministerijoje vykdomus neskaidrius, įtarimų keliančius pirkimus informacinių technologijų srityje, tačiau jokių veiksmų jiems nutraukti nesiėmė.

Partijai neigiant kaltinimus, kiekvienas dirbantis kovos su korupcija srityje supranta, apie kokią prekybos poveikiu schemą šiuo atveju kalbama.

Aukštos pareigos ministerijose virsta puikiu kapitalu sugebant daryti įtaką viešųjų pirkimų rezultatams, o reikiamiems tokių pirkimų laimėtojams mainais mokant sutartą mokestį į pergalę garantuojančio viceministro, patarėjo ar – neatmeskime galimybės – jų partijos sąskaitą. Tai gali padėti paaiškinti ir nedeklaruotomis pajamomis 60 tūkst. litų per metus išaugusias A.Juocevičiaus santaupas. Kaip tik toks šalutinis mokestis už sėkmingus pirkimus galimai bus surastas ir „Tvarkos ir teisingumo“ atstovų, o gal ir pačios partijos sąskaitose.

Atsistatydinimai

Į dėkingą padėtį patekęs frakcijos kolegų „silpnu kandidatu“ vadintas D.A.Barakauskas kol kas sulaukia premjero užtarimo ir atsistatydinti nesiruošia – tam nėra politinio spaudimo, esą nėra ir reikalo.

Ironiška, tačiau dėl buvusius politinio pasitikėjimo tarnautojus apgobusio įtarimų šešėlio vidaus reikalų ministrui atsistatydinti netikėtai pasiūlė Seimo pirmininkė. Ironiška ne dėl to, jog patarimas būtų neteisingas. Žinoma, normalios demokratinės politikos sąlygomis save gerbiantis politikas turėtų tą ir padaryti.

Tačiau kai tą siūlo tai pačiai kriminalinei koalicijai priklausanti Seimo pirmininkė, pati savaime peršasi mintis, jog išsikėlus tokius aukštus moralinės ir politinės atsakomybės reikalavimus beliks atsistatydinti visų koalicijos partijų deleguotiems ministrams ir paleisti Vyriausybę. Juk koalicijos nariai prie tokių standartų nėra pripratę ir korupcijos skandalų gausa įnirtingai varžosi jau daugelį metų. Panašu, jog „Tvarka ir teisingumas“ kaip trečias brolis Jonas tiesiog įrodinėja, jog yra niekuo ne „prastesnis“ už savo kolegas. Ir ką jau čia atsistatydinsi...

Agnė Bilotaitė yra Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Nebūkite abejingi - praneškite apie korupciją!

Praneškite STT apie korumpuotus valstybės tarnautojus, pareigūnus ar kitus asmenis. STT užtikrina jūsų konfidencialumą. STT tiria: kyšininkavimą (kai reikalauja kyšio), papirkimą (kai siūlo kyšį), piktnaudžiavimą tarnyba, netinkamą pareigų atlikimą, prekybą poveikiu ir kitas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Spauskite čia ir nusiųskite pranešimą tiesiai STT pareigūnams!
Kaip rasti STT   DUK   Apie STT
Parašykite atsiliepimą apie 15min