Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 10d. 17:19

Alenas Piesliakas: Kada noras sutaupyti gali virsti kontrabanda ir pasiekti teismą?

Teisėjas Alenas Piesliakas Atsiradus galimybei keliauti po platųjį pasaulį, žmonės nepraleidžia progos ne tik pailsėti nuo įtemptų darbų, bet dažnai ir tiesiog sutaupyti. O žinant, kad užsienyje tam tikrus daiktus galima įsigyti vos ne už perpus mažesnę kainą, neretai būtent apsipirkimas tampa kelionės tikslu. Vis tik norint pirkinius pargabenti į tėvynę be problemų, reikėtų žinoti kelis dalykus.

Kiekviena valstybė nustato savo verslo vykdymo, prekių judėjimo ir mokesčių tvarkas. Gindama jas valstybė įvertina galinčius nustatytą tvarką pažeisti veiksmus, jų pavojingumą ir kenksmingumą. Labai pavojingus ir nustatytai tvarkai kenkiančius veiksmus valstybė kriminalizuoja nustatydama už juos baudžiamąją atsakomybę ir griežtas bausmes, už mažiau kenksmingus veiksmus – administracinę atsakomybę.

2018 m. duomenimis, Lietuvos teismuose buvo išnagrinėtos 466 administracinių nusižengimų bylos dėl žmonių neteisėtai gabentų prekių ir kitų daiktų per valstybės sieną. Tačiau ne visuomet nusižengimas būna tyčinis. Dažnu atveju prekių nedeklaravimas, ar mokesčių už juos nemokėjimas yra nežinojimo pasekmė, tiesa, galinti pasibaigti net teisme.

Nors labai dažnas atvejis, kai noro išvengti muitinės kontrolės priežastis yra elementarus savanaudiškumas (noras išvengti mokesčių, įvežus prekes be mokesčių gauti daugiau pelno), tačiau pasitaiko atvejų, kuomet valstybės sieną kertantys asmenys nežino arba neteisingai supranta prekių įvežimą reglamentuojančią tvarką – yra kažką girdėję iš draugų ar skaitę kokį straipsnį, tačiau ne viską atsimena. Siekia sumažinti gabenamų daiktų vertę arba neturi įsigijimo vertę patvirtinančių dokumentų.

Todėl visiems, norintiems legaliai įsivežti svetur įgytus daiktus, prieš važiuojant per valstybės sieną verta susižinoti, kokia yra daiktų ir prekių vežimo tvarka: kiek ir kokių daiktų galima vežti, kokia deklaravimo tvarka, kokius daiktus vežti draudžiama. Neaiškiose situacijose, ypač kuomet ketinama vežti didesnius prekių kiekius, iškyla klausimų dėl mokesčių ar deklaravimo, verta pasitarti su išsirinktu patikimu advokatu. Kartais netgi verta susitarti su advokatu, kad jis atvyktų į sienos kirtimo punktą arba bent jau bus greitai pasiekiamas.

Kada bylos dėl kontrabandos siunčiamos nagrinėti į teismą? Teismus pasiekia bylos dėl tų administracinių nusižengimų, už kuriuos pagal ANK numatyta bauda, kurios maksimalus dydis viršija 1500 eurų. Kontrabandos atveju jeigu yra gabenami daiktai, kurių vertė mažesnė nei 250 eurų, tokias bylas nagrinėja Lietuvos muitinė, policija arba Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos, tačiau šių institucijų sprendimai gali būti skundžiami apylinkės teismui. Visais kitais atvejais bylas nagrinėja teismai

Taip pat teismas nagrinėja tuos atvejus, kai gali būti skiriamas (arba privaloma skirti) turto, kuriam pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus privaloma teisinė registracija, konfiskavimas arba pažeidimą padarė nepilnametis.

Skirtis gali ne tik kontrabandos teismingumas teismui, bet ir baudos dydžiai už ją. Atsakomybė už prekių gabenimą kontrabanda skiriasi priklausomai nuo gabenamų daiktų vertės, kaip jau minėta anksčiau, pagal tai ir gali būti taikoma tiek administracinė, tiek baudžiamoji atsakomybė.

Administracinė atsakomybė numatyta už daiktų, kurių vertė iki 7500 eurų gabenimą. Švelniausia administracinė atsakomybė numatyta už daiktų, kurių vertė iki 250 eurų), gabenimą. Toks veiksmas gali būti įvertintas bauda nuo 200–1120 eurų. Už daiktų, kurių vertė nuo 250 eurų iki 2500 eurų), gabenimą numatyta bauda nuo 1820–4000 eurų. Griežčiausia administracinė atsakomybė numatyta gabenantiems daiktus, kurių vertė nuo 2500 eurų iki 7500 eurų, jiems gali būti paskirta nuo 3500–6000 eurų dydžio bauda. Prekių, meno vertybių ar kitų privalomų pateikti muitinei daiktų vertė apskaičiuojama pagal jų muitinę vertę, įskaitant privalomus sumokėti mokesčius.

Jei bus gabenami daiktai, kurių vertė didesnė nei 7500 eurų, bet ne daugiau kaip 12 500 eurų, tokius daiktus gabenantiems asmenims jau bus taikoma baudžiamoji atsakomybė ir jiems gali būti paskirta bauda nuo 5000 eurų iki 200 000 eurų arba laisvės atėmimas iki ketverių metų. Jei daiktų vertė bus didesnė nei 12 500 eurų, gresia bauda nuo 7500 eurų iki 300 000 eurų arba laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.

Reikalinga atkreipti dėmesį ir į tai, kad tik baudžiamoji atsakomybė taikoma ir už konkrečių daiktų gabenimą, t. y. kilnojamųjų kultūros vertybių ar antikvarinių daiktų, šaunamųjų ginklų, šaudmenų, sprogmenų, sprogstamųjų, radioaktyviųjų medžiagų ar kitų strateginių prekių, Lietuvos Respublikos tam tikrų dopingo medžiagų kontrolės įstatyme nurodytų tam tikrų dopingo medžiagų, nuodingųjų ir stipriai veikiančių, psichotropinių ar narkotinių medžiagų. Gabenus daiktus kontrabanda, yra sprendžiama ir dėl daiktų bei transporto priemonių, kuriomis buvo gabenama, konfiskavimo.

Alenas Piesliakas yra Vilniaus apygardos teismo teisėjas

Temos: 1 Teisė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

20:17
01:09
02:13

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min