Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gegužės 8d. 13:10

Alfonsas Brazas: Vilniaus šilumos ūkis – situacija ir perspektyvos

Alfonsas Brazas Vilniaus konservatorių lyderis Mykolas Majauskas ant savo FB sienos paskelbė ilgą straipsnį apie situaciją miesto šilumos ūkyje. Deja, tos M.Majausko kalbos (rašto) labai daug, o konkretumo mažai. Taigi, skelbiu savo glaustus pastebėjimus.

Iki 2017.04.01 miesto šilumos tinklai (vamzdynai) vis dar priklausys (nes yra išnuomoti „DALKIA“) UAB „Vilniaus energija“ (kurios visos akcijos dabar priklauso „DALKIA“) ir niekas nieko čia iki to laiko tikrai nepakeis. Tad naujieji savivaldybės politikai šia tema šneka visiškai tuščiai – tik tam kad šnekėtų.

Nuo 2017.04.01 UAB „Vilniaus energija“ akcijas iš „DALKIA“ galėtų ir turėtų perimti AB „Vilniaus šilumos tinklai“, kurią kontroliuoja savivaldybė.

Perėmusi akcijas iš „DALKIA“, AB „Vilniaus šilumos tinklai“ į savo balansą galėtų ir turėtų perimti miesto šilumos tinklus, UAB „Vilniaus energija“ balanse palikdama tik generacijos pajėgumus (VE-3 du dujomis/mazutu kūrenamus blokus, VE-2 dujomis/mazutu kūrenamus blokus ir biokuro kogeneracinę jėgainę, biokuro katilinę Naujojoje Vilnioje bei rezervinius dujomis/mazutu kūrenamus katilus Ateities g.).

Perėmusi akcijas iš „DALKIA“, AB „Vilniaus šilumos tinklai“ į savo balansą galėtų ir turėtų perimti miesto šilumos tinklus, UAB „Vilniaus energija“ balanse palikdama tik generacijos pajėgumus.

Šiek tiek informacijos apie šituos UAB „Vilniaus energija“ balanse esančius generavimo pajėgumus:

VE-3 (Gariūnuose) yra 2 dujomis/mazutu kūrenami garo katilai, kiekvienas nominalios 384 MW šiluminės ir 180 MW elektros galios (taigi bendra nominali šiluminė galia 768 MW, o elektros – 360 MW).

VE-2 (Savanorių pr.) yra 2 karšto vandens katilai, kūrenami dujomis/mazutu, kurių bendra nominali galia ~ 700 MW ir 3 garo katilai, kūrenami dujomis/mazutu, kurių kiekvieno nominali galia ~ 50 MW (pastaba – 2 katilai šiuo metu yra rezerve) bei 1 medienos biomase kūrenamas 50 MW galios garo katilas (kartu su DKE (dūmų kondensaciniu ekonomaizeriu) – 60 MW) ir 2 turbinos: T-4 -12 MWel. Ir T-5 – 16,67 MWel. galios atitinkamai.

Rajoninėje katilinėje Ateities g. yra instaliuoti dujomis/mazutu kūrenami katilai, kurių nominali galia ~ 400 MW.

Rajoninėje katilinėje Naujojoje Vilnioje yra instaliuoti 2 x 6 MW medienos biomase kūrenami katilai ir (?) ~ 2,5 MW galios DKE.

Taigi, bendra UAB „Vilniaus energija“ šiluminė medienos biomase (biokuru) kūrenamų katilų galia šiuo metu yra ≤ 75 MW (pastaba – tačiau iš Naujosios Vilnios katilinės šiluma į integruotą miesto termofikacinio vandens tinklą netiekiama).

Nepriklausomi šilumos gamintojai (NŠG) šiuo metu yra instaliavę šias biokuro (medienos biomasės) katilines:

UAB „Aliejaus investicijų projektai“ ~ 23,8 MW (Naujamiestis, Zietelos g. 3; šalia Vilniaus margarino gamyklos, t.y. šalia pietinio aplinkelio; savininkas „Green Environment Fund“(?)).

UAB „Technology projects“ ~ 46,5 MW (Gariūnai, Paneriškių g. 17; „Green Environment Fund“(?))

UAB „Pramonės energija“ ~ 19,2 MW (Naujininkai, Geologų g. 12A; savininkas „E energija grupė“).

Bendra dabar Vilniuje instaliuota NŠG biokuro (medienos biomasės) katilinių galia yra ≤ 90 MW.

Atkreipiu dėmesį į tai, kad artimiausius 2-3 metus šilumą gamins tik šitie aukščiau išvardinti generacijos pajėgumai bei dar ir „Danpower Baltic“ dabar Savanorių pr. 182A statoma 20 MW galios biokuro (medienos biomasės) katilinė bei numatoma 2016 m. viduryje pastatyti taip pat 20 MW galios biokuro (medienos biomasės) katilinė.

Taigi, bendra biokuro (medienos biomasės) katilų (iš kurių šiluma tiekiama į miesto integruotą tinklą) galia dabar sudaro ≥ 150 MW, o 2016 m. sudarys ≥ 190 MW.

Vilniaus šilumos ūkis
Vilniaus šilumos ūkis

Ateinančius du šildymo sezonus už šilumą vilniečiams teks mokėti net brangiau negu kad mokėjome šią žiemą, nes nuo liepos 1 d. panaikinama PVM lengvata šildymui.

Šios galios visiškai pakanka tam, kad būtų patenkinti šilumos poreikiai ne šildymo sezono metu (žr. pridėtas iliustracijas).

Bet šildymo sezono metu (ypač šalčiausiai žiemos mėnesiais) visų mieste instaliuotų biokuro katilų pajėgumai yra nepakankami (žr. pridedamas iliustracijas), todėl šilumą turės gaminti ir dujiniai VE-3 ir VE-2 katilai – vadinasi, šiluma Vilniuje neatpigs dar bent kokius 2-3 metus (daugiausia dėl brangių dujų iš Suskystintųjų gamtinių dujų terminalo).

Vilniaus šilumos ūkis
Vilniaus šilumos ūkis

Ateinančius du šildymo sezonus už šilumą vilniečiams teks mokėti net brangiau negu kad mokėjome šią žiemą, nes nuo liepos 1 d. panaikinama PVM lengvata šildymui.

Tokia yra objektyvi tiesa, kad ir ką bečiulbėtų įvairūs politikai.

Pastaba – jeigu šiemet (bei kitąmet) bus pastatytos numatytos (pastatyti) „Danpower Baltic“ biokuro (medienos biomasės) katilinės, šiluma artimiausiu metu vilniečiams pabrangs mažiau arba, gal, ir iš viso nepabrangs.

Šiluma Vilniuje atpigs tik po 2-3 metų, kai UAB „Lietuvos energija“ įsteigta UAB „Vilniaus kogeneracinė jėgainė“ pastatys numatytas dvi kogeneracines jėgaines:

~ 71 MW bendro galingumo – kūrenamą atliekomis (kietuoju atgautuoju (iš atliekų) kuru);

~ 244 MW bendro galingumo – kūrenamą medienos ir kita biomase.

Numatomas šių 2-jų jėgainių šiluminis galingumas ~ 225 MW.

Šiluma Vilniuje atpigs tik po 2-3 metų, kai UAB „Lietuvos energija“ įsteigta UAB „Vilniaus kogeneracinė jėgainė“ pastatys numatytas dvi kogeneracines jėgaines.

Taigi įjungti dujomis/mazutu kūrenamus katilus, pastačius šias jėgaines, reikėtų tik per pačius šalčiausius mėnesius.

Tačiau noriu pažymėti, kad Vilniaus savivaldybės politikai dėl šių dviejų kogeneracinių jėgainių bieko nesprendžia (nes viskas jau yra nuspręsta Vyriausybėje bei UAB „Lietuvos energija“) – tad būtų gerai, kad jie (kaip kad M.Majauskas) tiesiog tuščiai neaušintų burnų, nes jie šiuose reikaluose tiesiog niekuo dėti.

Išvada – nuo savivaldybės politikų „oro drebinimo“ akcijų (t.y. nuo panašių rašliavų, kaip kad šiame straipsnyje paminėtas M.Majausko skelbimas ant savosios FB sienos) šilumos kaina nepriklauso. Taigi, būtų daug geriau, jeigu jie užsiimtų kuo nors tikrai naudingu...

Šilumos ūkio schema
Šilumos ūkio schema

P.S.

O dėl šitų „Green Environment Fund“ (?) valdomų UAB „Aliejaus investiciniai projektai“ bei UAB „Technology projects“ ir UAB „Vilniaus energija“ vadovų bei ICOR grupės narių tarpusavio (t.y. pačių su savimi?) kombinacijų dar 2015.02.10 15min.lt parašė viską, kas tik buvo galima parašyti.

P.P.S.

Šiluma vilniečiams galėtų būti pigesnė ir tuo atveju, jeigu, pvz., UAB „Vilniaus energija“ gegužės mėnesį nepirktų jos net po 32,7 Є/MWh (pastaba – kai gamybos savikaina tikrai < 25 Є/MWh) iš UAB „Aliejaus investiciniai projektai“ bei UAB „Technology projects“, valdomų (?) „Green Environment Fund“ (t.y. su UAB „Vilniaus energija“ vienaip ar kitaip susijusių (?) asmenų).

Alfonsas Brazas yra atliekų tvarkymo, perdirbimo ir biomasės energetikos ekspertas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

02:21
00:21
01:42

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min