Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 3d. 15:43

Algimanta Pabedinskienė: Žmonių su negalia klausimai nebuvo užmiršti ir jų svarba tik auga

Algimanta Pabedinskienė Kiekvienas iš mūsų, tiek turintis negalią, tiek jos neturintis, norime gyventi saugiai ir lygiai su visais dalyvauti visuomenės gyvenime. Negalia yra tai, nuo ko nei vienas nesame apsaugoti, todėl visi kartu – valdžios įstaigos, nevyriausybinės organizacijos, savivalda ir bendruomenės – turime kurti saugią, individualia pagalba grįstą aplinką, kad negalios ištiktas žmogus neatsidurtų socialinėje atskirtyje.

Kiekvienais metais poreikis finansuoti paslaugas neįgaliesiems, neįgaliųjų organizacijas auga. 2015-iems neįgaliųjų integracijai skyrėme 2,6 milijonais litų daugiau nei 2014-ais. Svarbu suvokti, kad kiekvienam neįgaliam žmogui reikia tik jam skirto supratimo ir aktualios pagalbos.

Susitikimuose su neįgaliaisiais dažniausias skundas ne dėl to, kad trūksta pinigų, dažniausias skundas, kad trūksta atidos iš institucijų, įstaigų, ir, kas labiausiai stebina, dėmesio iš vietos valdžios.

Juk savivaldybės geriausiai mato savo žmonių poreikius, ar tai būtų neįgaliajam žmogui pritaikytas įvažiavimas į pastatą, ar šaligatvių nuolydžiai, liftai, ar įtraukimas į užimtumo, laisvalaikio, kultūrines programas. Juo labiau, kad neįgaliajam pritaikyta aplinka dažnai yra patogi naudotis ir visiems kitiems žmonėms. Turi būti galvojama apie kiekvieną žmogų.

Juk kas geriau nei savos bendruomenės atstovai žino, ko trūksta, kad jų aplinkoje gyvenantis žmogus su negalia galėtų visavertiškai dalyvauti visuomeniniame gyvenime. Tikiu, kad savivaldybės aktyviau naudos socialinių pašalpų nepaskirstytas lėšas ir į neįgaliųjų poreikius bus atsižvelgta planuojant ir naudojant šias tik socialinėms reikmėms skirtas lėšas.

2015-iems neįgaliųjų integracijai skyrėme 2,6 milijonais litų daugiau nei 2014-ais. Svarbu suvokti, kad kiekvienam neįgaliam žmogui reikia tik jam skirto supratimo ir aktualios pagalbos.

Lėšas skiriame pagrindiniam tikslui – žmogaus su negalia socialinei, pilietinei integracijai ir tikriausiai visi sutiksime, kad tam geriausiai pasitarnauja keli pasaulyje išbandyti būdai – formalus ir neformalus švietimas ir darbas.

Nemažai skiriama valstybės biudžeto lėšų ir organizacijų kultūriniams projektams, festivaliams, daugiatūkstantinei nacionalinei neįgaliųjų mugei, kuri Vilniuje sutraukia kelis tūkstančius amatininkų, šokėjų, dalininkų su negalia iš visos Lietuvos. Jų pasirodymai, jų darbai panaikina visas atskirtinumo kliūtis. Ir mes tai tęsime, mes tai plėtosime, nes tikiu, kad per panašias veiklas artėjame vieni kitų.

Nemažas sumas valstybė ir savivaldybės–skiria ir vietinių, regioninių organizacijų vykdomiems socialinių ir savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo, atstatymo, asmeninio asistento pagalbos, užimtumo, meninių, sportinių gebėjimų lavinimo projektams (15,8 mln. litų)

Tiesa, reikėtų paminėti, kad valstybė skiria didžiąją dalį lėšų minėtiems projektams finansuoti. Tad kviečiu savivaldybes būti socialiai atsakingas kuriant bendruomenės gerbūvį, kuriant strategijas, o taip pat remiant jau įkurtus neįgaliųjų dienos centrus, finansuojant neįgaliųjų organizacijų programas, perkant iš neįgaliųjų organizacijų socialines paslaugas, didesnį dėmesį skiriant būsto pritaikymui.

Mūsų bendras tikslas – sukurti palankią aplinką ir sąlygas visaverčiam visos bendruomenės, nepamirštant ir neįgaliųjų, gyvenimui, užtikrinti maksimaliai lygias galimybes. Tinkamus sprendimus visuomet lengviau priimti, kai jų ieškoma kartu bendradarbiaujant, įsiklausant į žmonių poreikius.

Neįgaliųjų socialinė integracija – yra vienas svarbiausių ministerijos veiklos prioritetų. Niekada jis nebuvo užmirštas ir jo svarba tik auga, galbūt todėl ir pasikeitimų biudžetinėse įstaigose jau reikėjo. Ne todėl, kad vadovai blogi, o tam, kad ieškotume kitų kelių, nes gyvenimas be pokyčių gal ir patogus, bet ne visada duoda rezultatus, o kai kurie jų neramina. Pvz., žmonių su negalia integracija per užimtumą. Lietuvoje dirba vos apie 28 procentus (apie 45 tūkst.) darbingo amžiaus žmonių su negalia.

Neįgaliųjų socialinė integracija – yra vienas svarbiausių ministerijos veiklos prioritetų. Niekada jis nebuvo užmirštas ir jo svarba tik auga, galbūt todėl ir pasikeitimų biudžetinėse įstaigose jau reikėjo.

Todėl mes ir toliau didelį dėmesį skirsime neįgaliųjų užimtumui darbo rinkoje didinti, informacinei aplinkai gerinti, žmonių su fizine negalia mobilumui ir savarankiško gyvenimo įgūdžiams ugdyti, viešosios aplinkos prieinamumui ir būsto pritaikymui, studijuojančių aukštosiose mokyklose neįgaliųjų finansiniam rėmimui.

Nemažiau svarbu – užtikrinti kokybiškų socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje teikimą, sudaryti sąlygas neįgaliesiems dalyvauti kultūros, sporto, laisvalaikio veiklose.

Tam pagrindinį dėmesį ir skirsime, įgyvendindami Nacionalinės neįgaliųjų socialinės integracijos 2013-2019 metų programos priemones, kurioms per 2013-2015 metus ketiname panaudoti apie 146 mln. Lt iš valstybės biudžeto bei Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.

Programos priemones vykdo įvairios ministerijos bei institucijos. Iš šių lėšų bus finansuojamas neįgaliųjų specialiųjų poreikių tenkinimas teikiant socialinės integracijos paslaugas tiek socialinės apsaugos, tiek sveikatos priežiūros, tiek švietimo srityse, taip pat bus užtikrinama galimybė judėjimo sutrikimų turintiems žmonėms laisvai judėti.

Svarbu gerinti ir šių žmonių finansinę padėtį. Norėčiau paminėti, kad šių metų rugsėjį valdančiųjų Politinė taryba nusprendė nuo kitų metų liepos 1 d. valstybinę socialinio draudimo bazinę pensiją padidinti 14 litų, taip pat 14 litų padidinti draudžiamąsias pajamas. Atitinkamai padidės ir šalpos pensijos. Žinoma, tai nėra žymus išmokų padidinimas, tačiau tai žingsnis į priekį. Tai bus realus pensijų didinimas pirmą kartą per šešerius metus ir stengsiuosi, kad jis būtų tęsiamas ir reguliarus.

Šių metų rugsėjį valdančiųjų Politinė taryba nusprendė nuo kitų metų liepos 1 d. valstybinę socialinio draudimo bazinę pensiją padidinti 14 litų, taip pat 14 litų padidinti draudžiamąsias pajamas. Atitinkamai padidės ir šalpos pensijos.

Taip pat po ilgų stovėjimo vietoje metų pradėjome socialinės globos pertvarką, kuria laipsniškai bus pereinama nuo institucinės globos prie paslaugų teikimo proto ir psichikos neįgaliesiems bendruomenėje ir šeimoje.

2014–2020 m. laikotarpiu planuojame sumažinti socialinių paslaugų prieinamumo skirtumus skirtingose savivaldybėse, pagerinti socialinių paslaugų kokybę, diegti naujas socialines paslaugas. Taip pat planuojame plėtoti ir modernizuoti socialinių paslaugų, švietimo, sveikatos, transporto ir kitų viešųjų paslaugų infrastruktūrą.

Numatome teikti daugiau socialinių paslaugų socialiai pažeidžiamų grupių asmenims ir gerinti socialinio darbo su jais kokybę, suteikti daugiau būstų socialiai remtinoms gyventojų grupėms, įskaitant neįgaliuosius, labiau jį pritaikyti neįgaliesiems, jų artimiesiems, šeimos nariams.

Darbų ir uždavinių daug ir be partnerių, bendradarbių ministerijai įveikti visų uždavinių nepavyks. Todėl nuo pirmų dienų savo komandai pabrėžiau, kad turime dirbti ne tik su biudžetinėmis įstaigomis, savivaldybėmis, bet ir su nevyriausybinėmis organizacijomis. Turime įsiklausyti ir svarbiausia išgirsti jų svarbiausius akcentus, jų matymą ir siūlymus sprendimams. Diskutuoti su jais, eiti į kompromisus, bet bendrauti – nuolat, jei reikia – kasdien. Tai ir tęsime, ir dar aktyviau.

Jau pastarajame Neįgaliųjų tarybos posėdyje sakiau ir pakartosiu, mano, kaip ministrės, susitikimai su neįgaliųjų organizacijomis taps reguliariais, jei reikės ir kas ketvirtį sėsime prie bendro stalo svarbiausiems žmonių su negalia klausimas svarstyti.

Šiandien Lietuvoje yra per 253 tūkstančius žmonių su negalia. Tarptautinės neįgaliųjų dienos proga noriu pakviesti savivaldybių vadovus, bendruomenes ir visus žmones sprendžiant bendruomenei svarbius klausimus ir numatant jų sprendimus, įsitikinti, kad tie sprendimai bus palankūs ir neįgaliesiems.

Algimanta Pabedinskienė yra socialinės apsaugos ir darbo ministrė, Darbo partijos atstovė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Italijos žiniasklaida: Kaščėjus nemirtingasis, Balkanai Kaune, Ryga – Vilniaus centre

Aktualu

R.Karbauskis siūlo dėl dvigubos pilietybės balsuoti dvi dienas, o balsadėžes saugoti policijos komisariatuose

Aktualu

S.Jakeliūnas: M.Majauskas grasino merginoms, liudijusioms apie vakarėlius jo bute

Vardai

Atlikėja Paulina ir Leonas Somovas 15min studijoje pristatė pirmąją dainą „Jeigu nori“

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? „Maxima“ vadovė K.Meidė: „Maisto kainos per 4 metus išaugo 5,3 proc.“

Kultūra

15-osios „Sirenos“: užsienio svečių dėmesio sulaukusi lietuviška programa ir pokyčiai komandoje

Popiežiaus vizitas Aktualu

15min paaiškina: kodėl popiežius viso vizito po Baltijos šalis metu nakvoja Lietuvoje?

Sportas

Norite vadovauti A lygai? Prie vadovo posto kandidatų eilės nėra

Verslas

„Danpower Baltic“ atsiėmus skundą, jiems gali atitekti milijonai iš elektros vartotojų kišenės

Vardai

Praėjus 10 metų po pirmų vestuvių, Stano antrąkart vedė savo trijų vaikų mamą Indrę Stavickienę

Gazas

„Dakaro 2019“ aistros: Benediktas Vanagas tvirtina, kad neturės milžiniškos persvaros

Aktualu

Seimas sukūrė laikinąją komisiją – jai vadovaus Agnė Širinskienė

Vardai

Atlikėja G.Karaliūnaitė ir vėl laisva: teismas padėjo tašką jos trečiųjų skyrybų byloje

Aktualu

Privataus namo kieme Kaune atsivėrė smegduobė: vos nepasiglemžė automobilio

Vardai

Laimai Mertinienei – 59-eri: „Metai buvo sunkūs ir liūdni, bet kad verkčiau – to nebus“

Pasaulis kišenėje

Tyrinėtojai po Duisburgu atrado apleistus nacių tunelius

Aktualu

Į teismą atvesdintas nužudymu įtariamas kaunietis: auką subadė parduotuvėje

Popiežiaus vizitas Aktualu

Susitikime su popiežiumi K.Kaljulaid priminė, kad Vatikanas nepripažino Estijos aneksijos

Pasaulis kišenėje

Helsinkyje gyvenusios Erikos patarimai: kur nueiti pakvėpuoti gamta, o kur – paragauti mėsos kukulių?

Aktualu

Popiežius Estijoje prabilo apie išnaudojimo skandalus: Bažnyčia nori būti skaidri

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Italijos žiniasklaida: Kaščėjus nemirtingasis, Balkanai Kaune, Ryga – Vilniaus centre

Aktualu

R.Karbauskis siūlo dėl dvigubos pilietybės balsuoti dvi dienas, o balsadėžes saugoti policijos komisariatuose

Aktualu

S.Jakeliūnas: M.Majauskas grasino merginoms, liudijusioms apie vakarėlius jo bute

Vardai

Atlikėja Paulina ir Leonas Somovas 15min studijoje pristatė pirmąją dainą „Jeigu nori“

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? „Maxima“ vadovė K.Meidė: „Maisto kainos per 4 metus išaugo 5,3 proc.“

Kultūra

15-osios „Sirenos“: užsienio svečių dėmesio sulaukusi lietuviška programa ir pokyčiai komandoje

Popiežiaus vizitas Aktualu

15min paaiškina: kodėl popiežius viso vizito po Baltijos šalis metu nakvoja Lietuvoje?

Sportas

Norite vadovauti A lygai? Prie vadovo posto kandidatų eilės nėra

Verslas

„Danpower Baltic“ atsiėmus skundą, jiems gali atitekti milijonai iš elektros vartotojų kišenės

Vardai

Praėjus 10 metų po pirmų vestuvių, Stano antrąkart vedė savo trijų vaikų mamą Indrę Stavickienę

Gazas

„Dakaro 2019“ aistros: Benediktas Vanagas tvirtina, kad neturės milžiniškos persvaros

Aktualu

Seimas sukūrė laikinąją komisiją – jai vadovaus Agnė Širinskienė

Vardai

Atlikėja G.Karaliūnaitė ir vėl laisva: teismas padėjo tašką jos trečiųjų skyrybų byloje

Aktualu

Privataus namo kieme Kaune atsivėrė smegduobė: vos nepasiglemžė automobilio

Vardai

Laimai Mertinienei – 59-eri: „Metai buvo sunkūs ir liūdni, bet kad verkčiau – to nebus“

Pasaulis kišenėje

Tyrinėtojai po Duisburgu atrado apleistus nacių tunelius

Aktualu

Į teismą atvesdintas nužudymu įtariamas kaunietis: auką subadė parduotuvėje

Gazas

Planas, kurį įgyvendinus, miesto gyventojai taptų ir sveikesni, ir laimingesni

Popiežiaus vizitas Aktualu

Susitikime su popiežiumi K.Kaljulaid priminė, kad Vatikanas nepripažino Estijos aneksijos

Pasaulis kišenėje

Helsinkyje gyvenusios Erikos patarimai: kur nueiti pakvėpuoti gamta, o kur – paragauti mėsos kukulių?

Vardai

Daugiau vandens

Ginekologė pataria

Video

01:02
00:55
01:29

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min