Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Alma Monkauskaitė: Ar ne prabanga gydytojus ruošti norvegijoms?

Šaltinis: 15min
7
A A

Alma Monkauskaitė Kokia didžiulė vertybė yra sveikata, netrunkame įsitikinti vos susirgę. Užklupusi laiku nediagnozuota liga apverčia mūsų gyvenimą aukštyn kojomis. Kad tokių atvejų pasitaikytų kuo mažiau, savo sveikata turime rūpintis nelaukdami ligos simptomų.

Šiandien vis dažniau ir dažniau kalbama apie ligų prevenciją ir sveikatos pasitikrinimą „profilaktiškai“. Bet ar visada taip paprasta patekti pas mediką?

Būtent, viena iš ryškiausių problemų ir yra eilės pas medikus. Eilėse tenka laukti ir prie registratūros langelio, ir ligoninėse, ir pas šeimos gydytoją. Talonų pas gydytojus pacientai neretai laukia savaites ar net mėnesius.

Manau, ši problema susidarė todėl, kad kai kur trūksta gydytojų, ypač rajonuose, netolygus brangios aparatūros išdėstymas, galbūt ir gydymo įstaigų tinklas yra ne visai racionaliai išdėstytas.

Kokios būtų išeitys? Galbūt ir tą pačią aparatūrą, esančią poliklinikose, ligoninėse reikėtų kitaip išdėstyti. Pavyzdžiui, yra apskričių, kuriose magnetinio rezonanso aparatus turi visi trys gretimi rajonai. O yra didelių klinikų, kurios tokio aparato neturi, dirba sudarę sutartis su privačiomis įstaigomis.

Diskutuojama apie tai, kad senjorams, kuriems daugiau nei 80 metų, visi vaistai būtų nemokami. Tai dar ne šios dienos sprendimas, bet tarp socialdemokratų tokios diskusijos vyksta ir aš tikiuosi palankaus sprendimo.

Dar viena jautri sritis – eilių viešose ir privačiose įstaigose skirtumas. Kartais žmogus, atėjęs į viešąją medicinos įstaigą, negali gauti paslaugos arba turi labai ilgai laukti, o tas pats gydytojas, dirbantis privačioje įstaigoje, pacientą priima, tačiau tik už pinigus. Ši schema veikia labai subtiliai, ją taip pat būtina išnarplioti.

Savo sveikata turi rūpintis ne tik jauni žmonės. Neišvengiamai ateinanti senatvė neaplenkia nė vieno. Tad dar viena opi problema, kurią jau pradėta spręsti ir būtina tęsti – gyventojų senėjimas ir su tuo susijusios pasekmės.

Socialdemokratų valdoma Vyriausybė skiria ypatingą dėmesį šiam klausimui visuose lygmenyse. Demografinė problema yra labai aštri, diskusijų vyksta labai daug ir įvairiuose formatuose.

Vyriausybės patvirtintas Ketvirtas sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo etapo planas numato stiprinti pirminę sveikatos priežiūros grandį, užtikrinti daugiau paslaugų vyresnio amžiaus žmonėms, racionaliai panaudoti ligoninėse turimas lovas.

Kai kuriuose skyriuose, tarkime akušerijos-ginekologijos, kur gimdymų skaičius nepasiekia numatyto nemažiau kaip 300 gimdymų per metus, kur chirurginių didžiųjų operacijų nebūna nustatyto 400 skaičiaus per metus, ten, kur pacientams negali būti suteiktos kvalifikuotos paslaugos, vietoj tų skyrių bus kuriami geriatrijos skyriai. Tai yra aktyvaus gydymo paslauga ir ji labai reikalinga mūsų visuomenės daliai – senjorams.

Slaugytojoms algas jau šiek tiek pakėlėme, tad jei nenorime, kad geriausi mūsų gydytojai išvažiuotų iš Lietuvos, turime pagalvoti ir apie jų atlyginimų kėlimą.

Taip pat džiugu, kad vietoj 1000-čiui gyventojų šiuo metu tenkančių dviejų slaugos lovų iki šių metų kovo 31 dienos jau yra numatytos trys slaugos lovos. Iki metų pabaigos planuojama padidinti ambulatorinių paslaugų apimtis, įsteigta ne mažiau kaip 30 geriatrijos skyrių bei kabinetų. Taip pat plečiasi paliatyvių (slaugos) lovų skaičius ligoninėse. Šie konkretūs Vyriausybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimai pagerins esamą situaciją.

Taip yra diskutuojama apie tai, kad senjorams, kuriems daugiau nei 80 metų, visi vaistai būtų nemokami. Tai dar ne šios dienos sprendimas, bet tarp socialdemokratų tokios diskusijos vyksta ir aš tikiuosi palankaus sprendimo.

Norint akivaizdžių permainų sveikatos apsaugos srityje, reikia mažinti ne tik eiles asmens sveikatos priežiūros įstaigose, bet ir mažinti vaistų kainas, kurios, kaip matome, aplinkinėse valstybėse yra daug mažesnės nei pas mus.

Taip pat manau, kad reikia galvoti ir apie mūsų gydytojų atlyginimų kėlimą. Medikai mokosi 12 metų, gauna neadekvačiai mažus atlygius, o atsakomybė išties didžiulė. Apie gerą gydytojų darbą, išsaugotą gyvybę kažkodėl labai mažai kalbama, bet jei medikas padaro klaidą, tuomet skamba visa žiniasklaida. Slaugytojoms algas jau šiek tiek pakėlėme, tad jei nenorime, kad geriausi mūsų gydytojai išvažiuotų iš Lietuvos, turime pagalvoti ir apie jų atlyginimų kėlimą.

Problemų yra. Darbo – taip pat. Labai norisi, kad kiekvienam pacientui, atėjusiam „profilaktiškai pasitikrinti“, būtų atviros paslaugių, malonių ir kompetentingų medikų durys, o atsivijusi senatvė būtų palydėta profesionalių medikų dėmesiu ir atjauta.

Alma Monkauskaitė yra Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė, socialdemokratė

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min