Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 8d. 13:23

Andrius Kubilius: Visiems pensininkams kompensacijas galima išmokėti jau kitąmet

Andrius Kubilius Socialdemokratai arba dėl neišmanymo, arba sąmoningai dėl savo keistų viešųjų ryšių yra nutarę, liaudiškai tariant, „vedžioti pensininkus už nosies“. Ir šiuo atveju, kaip ir daugybe kitų atvejų, prisidengia vis ta pačia propagandine eilute, kad tariamai dėl to yra ir bus kaltas Kubilius ir laikinas dvejų metų pensijų sumažinimas 2010-2011 metais, kai pensijos buvo sumažintos vidutiniškai 5 proc.

Tiesa yra ta, kad Vyriausybė galėtų kompensuoti visą sumažintą pensijų sumą iš karto vienu ypu, jau tuoj pat po Naujų metų, o ne „drabstyti“ dalimis dar dvejus metus (tam valdžia yra numačiusi po 180 mln. litų 2015 ir 2016 metais), taip ištęsiant visą kompensavimą iki pat kitų Seimo rinkimų.

Manau, tai yra daroma tik dėl viešųjų ryšių, kad ši valdžia galėtų periodiškai siųsti laiškus kiekvienam pensininkui su nuoroda, kaip antai jie – valdžia – taip labai rūpinasi pensininkais. Tuo tarpu pensininkai yra nežinia kodėl verčiami laukti jiems priklausančių kompensacijų visus dvejus metus, vietoj to, kad gautų visą sumą iš karto. Jau nekalbant apie dirbusius pensininkus – jiems valdžia net nėra numačiusi jokių kompensacijų artimiausiais metais.

Kodėl pensijas galima kompensuoti jau kitąmet ir iškart visiems?

Todėl, kad šiemet priėmus Pensijų kompensavimo įstatymą, Europos Sąjungos statistikos tarnyba „Eurostat“ visą pensijų kompensavimui reikiamą sumą – beveik 856 milijonus litų – jau įskaičiavo į šių, 2014 metų, deficitą. Tai reiškia, kad įtraukė kompensacijas visiems: ir nedirbusiems, ir dirbusiems pensininkams, nors, kaip jau minėjau, ši valdžia iki 2017 metų iš viso neplanuoja tokių kompensacijų dirbantiems pensininkams mokėti.

Pensininkai yra nežinia kodėl verčiami laukti jiems priklausančių kompensacijų visus dvejus metus, vietoj to, kad gautų visą sumą iš karto.

Įtraukus visą kompensavimą į šių metų deficito apskaitą, kompensacijų išmokėjimas ar kitais, ar dar kitais metais nebeturės jokios įtakos fiskaliniam deficitui, kurio „saugojimu“ prisidengia socialdemokratai, kai teigia, kad negali pensijų išmokėti iškart ir visiems pensininkams.

Lygiai taip pat mes 2012 metais kompensavome 260 mln. litų dirbusiems pensininkams (tiems, kuriems pensijos buvo sumažintos ministrės V.Blinkevičiūtės vadovavimo ministerijai laikotarpiu, ir dėl kurių kompensavimo sprendimas buvo priimtas ankstesniais metais), nes tai nebesudarė deficito problemų jų išmokėjimo metu.

Kokiomis lėšomis kitais metais turėtų būti išmokėtos kompensacijos visiems pensininkams?

Akivaizdu, kad kompensacijų mokėjimą būtina vykdyti skolintomis lėšomis. Lygiai taip pat, kaip yra finansuojamas deficitas. Valstybei šiuo metu tikrai nėra sudėtinga pasiskolinti 360 mln. ar visus 700 mln. litų ir visą sumą visiems pensininkams išmokėti iš karto.

Dar daugiau, žinant, kad šiuo metu valstybė tarptautinėse rinkose skolinasi ypač pigiai, mokėdama apie 2 proc., tikrai apsimoka šitą kompensavimo problemą išspręsti nedelsiant, nes tokios žemos palūkanos gali ilgai nesilaikyti, ypač matant, kaip vėl neatsakingai ministras R.Šadžius formuoja biudžetus ir kaip valdančioji dauguma jau svarstant biudžetą jo išlaidas padidina 100 milijonų litų.

Skolos padidėjimas dėl kompensacijų visiems pensininkams vienkartinio išmokėjimo būtų apie 0.45 proc. BVP, o tai tikrai nėra problemiška. Toks vienkartinis visų kompensacijų išmokėjimas taip pat nesukurs pastebimų infliacinių problemų. Beje, tokio skolinimosi papildomi kaštai gali nedaug skirtis nuo laiškų, po keliskart per metus siunčiamų visiems pensininkams, kaštų.

Valstybei šiuo metu tikrai nėra sudėtinga pasiskolinti 360 mln. ar visus 700 mln. litų ir visą sumą visiems pensininkams išmokėti iš karto.

Todėl socialdemokratai turėtų liautis apsimetinėti ir kaltinti kitus, bet savo veiksmais įrodyti, kad jiems tikrai, o ne dėl gražių viešųjų ryšių, rūpi pensininkų gerovė.

Raginu liautis „tempti gumą“, nustoti kankinti pensininkus ir kompensacijas išmokėti skolintomis lėšomis vienu ypu jau per 2015 metus.

Tai reikia numatyti ir kitų metų „Sodros“ biudžete, kurio priėmimą mes praėjusią savaitę sustabdėme siekdami, kad šis klausimas būtų įtrauktas. Tai būtų tikro rūpesčio pensininkais išraiška, o galų gale – tai būtų ir išmintingas sprendimas, žiūrint į valstybės ilgalaikę finansų perspektyvą.

Kodėl socialdemokratai jau trečius metus nedidina pensijų?

Noriu priminti, kad 2013, 2014, 2015 metais vidutiniai atlyginimai augo ar augs po 5 proc., tuo tarpu per visą šį laiką pensijos neaugo visiškai, o kitais metais numatyta pridėti juokingus 16 litų prie vidutinės pensijos. Čia ta tariama socialdemokratų rūpesčio žmogumi išraiška?

Visi pinigai, kurie turėtų būti skirti pensijų didinimui, nueina pensijų kompensavimui, nors, kaip sakiau, – tai galėtų ir turėtų būti daroma iš skolintų lėšų. Tokia politika laikyti pensijas įšaldytas ir tomis lėšomis finansuoti kompensacijas prieštarauja ir Konstitucinio Teismo doktrinai, kad kompensacijas galima mokėti tada, kai tam yra lėšų.

Tai yra, kai tam yra lėšų įvykdžius normalų kasmetinį pensijų didinimą, atitinkantį ekonomikos ir atlyginimų augimą. Noriu priminti, kad dėl to šiuo metu ypač kenčia mažiausias pensijas gaunantys pensininkai, nes jų pensijos 2010-2011 m. nebuvo mažinamos, ir todėl šiuo metu jie negauna jokių papildomų kompensacijų, o jų pensijos neauga.

Visi pinigai, kurie turėtų būti skirti pensijų didinimui, nueina pensijų kompensavimui, nors, kaip sakiau, – tai galėtų ir turėtų būti daroma iš skolintų lėšų.

Dabartinė valdžia kažkodėl nutarė, kad jie gali nedidinti pensijų visus trejus metus iš eilės, primityviai propagandiškai ir vėl kaltindami praeitį. O gal tai parodo neišmintingą valdžios politiką?

Juk kiekvienais metais nedidindama pensijų tiek, kiek auga atlyginimai, kiekvienais metais valdžia iš pensininkų atima maždaug po 5 proc. pensininkams priklausančio pensijų augimo.

Taigi per trejus metus valdžia atėmė pensininkams galimybę kitais metais turėti maždaug 15 proc. didesnes pensijas, tačiau rado galimybių savo algas pasididinti 30 proc. Tuo tarpu socialdemokratai neužmiršta paverkti, kad mes giliausios krizės metu buvome priversti trumpam laikui pensijas sumažinti vidutiniškai 5 proc., ir tai turėjome daryti tik todėl, kad 2007-2008 metais ministrė V.Blinkevičiūtė, viceministras M.Zaščiurinskas ir ministras R.Šadžius, neturėdami tam lėšų visai neatsakingai praktiškai per metus padidino pensijas 55 proc.

Taigi šiandieninė valdžia verkia dėl to, kad 2010-2011 metais pensijos buvo sumažintos 5 proc., kas dabar bus kompensuota, tačiau visiškai neverkia dėl to, kad jie patys iš pensininkų atėmė 15 proc. Kada tai bus kompensuota?

Mes paprašėme Seime svarstant „Sodros“ biudžetą daryti pertrauką, kad įvykdytume jo esminę pertvarką, kuri leistų pensininkams kompensuoti pensijas jau kitąmet, iš skolintų lėšų. Per šią pertrauką diskusijai su mūsų frakcija Seime pakvietėme ir ministrą pirmininką Algirdą Butkevičių bei tikimės, kad pensininkams nereikės dar metų metus laukti kompensacijų, o ši valdžia pagaliau imsis realių veiksmų pensininkų gerovei didinti.

Andrius Kubilius yra Seimo opozicijos lyderis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas, šešėlinės Vyriausybės ministras pirmininkas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Registrų centras atvėrė tik dalį duomenų – laukia politinių sprendimų

Verslas

Juodas debesis virš sėkmingo startuolio: dešimtys piktų klientų ruošia ieškinį „Vinted“

Aktualu

Premjeras: švietimo ministrė šiuo metu gali toliau eiti pareigas, lemiama bus VTEK išvada

Trys parduotuvės Naujojoje Ūtoje: istorija ne apie konkurenciją

Aktualu

Seimas sprendžia, ar pradėti konservatoriaus Mykolo Majausko apkaltą

„Eurolygos diena“: kuriems žaidėjams buvo skirta Šaro kritika? (1/5)

Sportas

Floydas Mayweatheris atsiliepė į Chabibo Nurmagomedovo kvietimą kovai

Pratybos, kurios gelbsti žmonių gyvybes

Verslas

10 kredito unijų teiks paskolas jauniems žmonėms būstams regione įsigyti

Verslas

Vyriausybėje svarstomas 2019-ųjų biudžetas: pajamos ir išlaidos auga

24sek

Po skausmingo antausio Šaras žada kovą Stambule – stabdys buvusį žalgirietį

Gyvenimas

Rizikinga energija: kiek cukraus saugu suvartoti per dieną?

Aktualu

Linas Kuprusevičius: Apkalta už teisėtus veiksmus?

Vardai

Apie nėštumą pranešę princas Harry ir Meghan Markle pirmą kartą pasirodė viešumoje

Maistas

B.Nicholson receptas: traškios vištienos blauzdelės – vaikų ir vyrų favoritės

Vardai

Viktorija Siegel labdaros renginyje atrodė tarsi nuotaka: „Svarbiausia, vyrui buvau graži“

24sek

80 milijonų intriga Domantui Saboniui ir Jonui Valančiūnui

Gyvenimas

Besilaukiančios Meghan kelionė: vyks į šalis, kuriose – kūdikių apsigimimus sukeliantis Zika virusas

Aktualu

Apie užpuolimą Ingušijoje pranešęs teisių gynėjas O.Kozlovskis su šeima išvyko iš Rusijos

Aktualu

„Medinukų“ byla: į Kiniją medieną gabenę vyrai įkliuvo FNTT

Naujienos

Aktualu

Registrų centras atvėrė tik dalį duomenų – laukia politinių sprendimų

Aktualu

Seimas negali apsispręsti dėl apkaltos M.Majauskui: balsai du kartus pasiskirstė po lygiai

Verslas

Juodas debesis virš sėkmingo startuolio: dešimtys piktų klientų ruošia ieškinį „Vinted“

Trys parduotuvės Naujojoje Ūtoje: istorija ne apie konkurenciją

Aktualu

Premjeras: švietimo ministrė šiuo metu gali toliau eiti pareigas, lemiama bus VTEK išvada

„Eurolygos diena“: kuriems žaidėjams buvo skirta Šaro kritika? (1/5)

Vardai

Skandalas tęsiasi: Simo Jasaičio advokatas ruošiasi teismui su Oksana Pikul

Pratybos, kurios gelbsti žmonių gyvybes

24sek

Manny Harriso pasirinkimą apgynęs Dainius Adomaitis atskleidė: naujokų nebus

Verslas

Vyriausybėje svarstomas 2019-ųjų biudžetas: pajamos ir išlaidos auga

Sportas

Floydas Mayweatheris atsiliepė į Chabibo Nurmagomedovo kvietimą kovai

Verslas

10 kredito unijų teiks paskolas jauniems žmonėms būstams regione įsigyti

24sek

Po skausmingo antausio Šaras žada kovą Stambule – stabdys buvusį žalgirietį

Aktualu

Linas Kuprusevičius: Apkalta už teisėtus veiksmus?

Vardai

Apie nėštumą pranešę princas Harry ir Meghan Markle pirmą kartą pasirodė viešumoje

Maistas

B.Nicholson receptas: traškios vištienos blauzdelės – vaikų ir vyrų favoritės

Vardai

Viktorija Siegel labdaros renginyje atrodė tarsi nuotaka: „Svarbiausia, vyrui buvau graži“

24sek

LKL savaitės epizodas – tritaškis į „Ryto“ krepšį

Aktualu

Ieškomas Šnypšlių kaimo gyventojas Audrius Martinkus: nešioja akinius, apranga – nežinoma

Gyvenimas

Rizikinga energija: kiek cukraus saugu suvartoti per dieną?

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Video

01:02
01:11
35:31

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min