-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Antonis Mikulskis: Už jūsų darbo pietų – milžiniškas šešėlis

Turbūt kiekvienas iš mūsų mėgsta skaniai pavalgyti. Ne visada tai pavyksta padaryti namuose, ir tada traukiame į kavines, restoranus, barus. FNTT pareigūnai irgi tokie patys žmonės, kaip ir visi, ir taip pat lankosi įvairiose viešojo maitinimo įstaigose. Vienas toks apsilankymas ir privedė prie minties pasidomėti, kaip apskaitomi mokesčiai šalies kavinėse, restoranuose, ir baruose.
Antoni Mikulskis
Antoni Mikulskis / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

O atradome visai įdomių dalykų. Šiuo metu, „Sodros“ duomenimis, šalyje yra 1,4 mln. dirbančiųjų (apdraustųjų socialiniu draudimu). FNTT atlikta analizė parodė, kad 600 tūkst. šalies dirbančiųjų pietauja namuose, arba valgo darbe iš namų atsineštą maistą. Tuo tarpu likę 800 tūkst. kiekvieną darbo dieną keliauja per pietų pertraukas į šalia darboviečių (ar darbovietėse) esančias kavines.

Tada dauginame iš 200 tūkst. asmenų, kurie negauna jokio kvito ir gauname 800 tūkst. niekaip neapskaitytų pajamų.

Ir štai čia pradeda įdomiausia dalis. Kiek iš jūsų esate gavę fiskalinį elektroninio kasos aparato kvitą, arba bent jau pasidomėję ar toks kvitas jums priklauso? O jis ne tik priklauso, bet ir turi privaloma tvarka būti išduotas, nes čia ir prasideda smulkiai stambaus šešėlio reikalai: tarnybos atlikta analizė rodo, kad 600 tūkstančių pietaujančių gauna fiskalinį elektroninio kasos aparato kvitą, tuo tarpu likę gauna tik nefiskalinį kvitą, kuris nėra įrodymas apie sumokėtus mokesčius, arba iš viso negauna jokio kvito.

Skaičiuojame, kad vidutiniškai pietums Lietuvoje žmogus išleidžia 4 eurus. Tada dauginame iš 200 tūkst. asmenų, kurie negauna jokio kvito ir gauname 800 tūkst. niekaip neapskaitytų pajamų. Jeigu jas padauginsime dar ir iš 250 darbo dienų, kurios mums išpuola per metus, gausime bendrą 200 mln. eurų sumą, nuo kurios sumokamas nulis mokesčių į valstybės biudžetą.

Tarnyba yra pateikusi valstybės institucijoms visą eilę siūlymų, kaip tokių piktnaudžiavimų išvengti, kad smulkiai stambus šešėlis šalyje būtų sutramdytas. Atliekami patikrinimai, rašomos baudos.

Tačiau manau, kad ne čia slypi valstybės potencialas: turime ugdyti visuomenę, kad nemokėdami mokesčių skriaudžiame patys save, juk mokesčiai patenka į valstybės biudžetą, iš kurio finansuojami mūsų pačių naudojami keliai, mokyklos ar darželiai, į kuriuos vedame savo vaikus, poliklinikos, ligoninės, ir taip toliau. Ir kai šešėlio bus mažiau, tai ir gyventi mūsų šalyje bus dar smagiau ir geriau.

Antonis Mikulskis yra Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius