Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugpjūčio 6d. 13:00

Ar jau laikas investuoti į akcijų rinkas?

Pasaulio akcijų rinkose pastaruoju metu stebimi atsigavimo požymiai. Аnalitikų prognozes viršijantys verslo įmonių veiklos rezultatai ir sumažėję pasaulinės ekonomikos lėtėjimo tempai sustiprino pasaulio ekonomikos atsigavimo lūkesčius ir nuo šių metų kovo smarkiai kilstelėjo Azijos, Europos ir Jungtinių Amerikos Valstijų akcijų indeksus.

Išaugo investuotojų lūkesčiai dėl ateities perspektyvų, investuotojai visame pasaulyje į savo investicinius portfelius vis drąsiau įtraukia daugiau rizikingesnių finansinių priemonių. Tačiau šios priežastys nėra pakankamos, kad akcijų rinkų kilimą galima būtų laikyti tvariu. Dar anksti spręsti, ar vyriausybių į rinkas įlieti itin stambūs gelbėjimo paketai turės ilgalaikį efektą.

Lietuvos akcijų rinkos augimo tempai dėl jos nelikvidumo gerokai atsilieka nuo pasaulio akcijų rinkų. Nors nuo metų pradžios Vilniaus akcijų biržos indeksas pakilo 8 proc., tačiau šis kilimas pasiektas tik kopijuojant pozityvias nuotaikas pasaulio akcijų rinkose. Lietuvos ekonomika išgyvena itin sudėtingą laikmetį. Praėjusio ketvirčio šalies BVP smukimas 22,5 proc. puikiai iliustruoja šį faktą.Nereikėtų tikėtis ekonomikos atsigavimo anksčiau nei 2011 metais.

Baltijos šalių akcijų rinkos labai priklausomos nuo užsienio investuotojų, kurie neskuba grįžti į šį regioną, o tie, kurie vis dar nepasitraukė, nuolat daro spaudimą akcijų pasiūlai, taip sukeldami smarkius kursų kritimus.

Investuotojai stebi

Paprastai akcijų rinka į ekonominės aplinkos pokyčius reaguoja daug anksčiau – prieš pusmetį ar 9 mėnesius, nes investavimas pagrįstas lūkesčiais. Šalies ekonomikos atsigavimas pirmiausia yra sietinas su vartojimo atsigavimu, kuris šiuo metu išgyvena sąstingį, nes didelio netikrumo sąlygomis, žmonės yra linkę taupyti ir mažinti vartojimą. Nereikėtų tikėtis ekonomikos atsigavimo anksčiau nei 2011 metais.

Tuo tarpu akcijų rinka pirmuosius atsigavimo ženklus turėtų rodyti kiek anksčiau. Lietuvos investuotojai šiuo metu yra užėmę stebėtojų arba spekuliantų pozicijas. Vieni, perkėlę lėšas į mažesnio pajamingumo, tačiau saugesnius finansinius instrumentus – indėlius, vyriausybės obligacijas, laukia tinkamo momento grįžti į akcijų rinką, o likę – akcijų rinkoje sudaro tik trumpalaikes pozicijas, siekdami pasipelnyti iš kainų skirtumų.

Pasaulio rinkose stebimos kiek kitokios tendencijos: investuotojai jau formuoja ilgalaikius portfelius, tikėdamiesi, kad dabartinis akcijų kursų kilimas yra naujos tvarios rinkos pradžia.  Šiuo metu dar anksti grįžti į Lietuvos akcijų rinką, nes ekonomikos smukimo tempai nerodo jokio lėtėjimo, todėl mūsų šalies akcijų rinkoje greičiausiai išvysime dar pigesnių akcijų. Kita vertus, biržoje yra kelios bendrovės, kurios net ir sunkmečiu sugeba prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų bei demonstruoja augimą.

Tokių bendrovių akcijas rekomenduotina įtraukti į investicinį portfelį. Dabartiniu laikotarpiu būtų tikslinga savo lėšas paskirstyti tarp indėlių, obligacijų ir kitų mažesnio pajamingumo, bet saugesnių finansinių instrumentų bei laukti, kol situacija taps stabilesnė ir labiau prognozuojama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:18
01:17
00:44

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min