Dabar populiaru
Publikuota: 2009 spalio 20d. 08:13

Ar yra alternatyva kubilizmui?

Kubilizmo sąvoką jau pasiūliau anksčiau. Pravartu pakartotinai pateikti skaitytojams pagrindinį kubilizmo politikos principą. Jis toks. Subalansuoti valstybės biudžetą didinant jo pajamas ir mažinant išlaidas. Ir tai daryti smaugiant verslą mokesčiais bei mažinant valstybės tarnautojų atlyginimus.

Visuomenė dėl galimo jos nepasitenkinimo prevencijos buvo pagąsdinta artėjančiu valstybės bankrotu, paskui padaryta naktinė mokesčių reforma ir kvalifikuoti ministerijų specialistai pakeisti nebūtinai aukštos kvalifikacijos proveržio koalicijos nariais. Ši reforma davė visiškai ne tokius rezultatus, kokių tikėjosi jos sumanytojai.

Štai jie: prasidėjo ir tebesitęsia gerai veikusių didelių ir mažų įmonių bankrotas, bendrasis vidaus produktas (BVP) sumažėjo net 23 proc., bedarbių gausėjimo greitis padidėjo nuo 0 iki maždaug 1000 žmonių per dieną, o nedarbo lygis priartėjo prie socialiai pavojingos 20 proc. ribos, todėl biudžeto pajamos, atmetus iš Europos Sąjungos (ES) gautas lėšas, smuko nuo 20,5 mlrd. litų 2008 metais iki 14,4 mlrd. litų 2009–aisiais, „Sodros“ biudžeto deficitas padidėjo nuo 1 mlrd. litų 2008 metais iki 2,3 mlrd. litų 2009 metais, valstybės skola išaugo nuo 17,4 mlrd. litų (2008 12 31) iki 22,7 mlrd. litų (2009 06 30), o kiekvienais metais bankams išmokamos palūkanos – nuo 0,8 mlrd. litų 2008–aisiais iki 1 mlrd. litų 2009 metais. Bet tai jau padarė 15–oji Vyriausybė.

Geri ar blogi visi šie siūlymai, tegul sprendžia skaitytojas. Akivaizdu viena – kubilizmas varo Lietuvą į bankrotą, kuriam išvengti jis ir buvo pasitelktas.

Ką ji dar nori padaryti artimiausiu metu? 2010–ųjų biudžetą planuojama sumažinti iki 13 mlrd. litų, tarnautojų atlyginimus apkarpyti vidutiniškai 10 proc., sumažinti pensijas ir kitas socialines išmokas, padidinti mokestį „Sodrai“. Pateikti rezultatai ir yra kubilizmo pasekmė. Bet jie neturėtų mūsų stebinti. Juk kiekvienam aišku, kad valstybės ir „Sodros“ biudžetas gali didėti tik tada, jei daugėja juridinių ir fizinių mokesčių mokėtojų. Tai ir yra pagrindinė alternatyva kubilizmui. Ji yra ir opozicinių partijų siūlymų jungiamoji grandis. Taigi ką siūlo didžiausia opozicinė partija – Lietuvos socialdemokratų partija, kuri turi ir daugiausia atstovų Seime?

Socialdemokratų nuomone, reikia: nedelsiant spręsti nedarbo klausimą, pirmiausia – probleminiuose regionuose; nemažinti pensijų; valstybės investicijomis, panaudojant nacionalinio biudžeto ir ES struktūrinių fondų lėšas, tarptautines ir vidaus paskolas bei privačias investicijas, skatinti ekonomikos augimą; nustatyti prioritetines valstybės sritis, kurias menkiau paliestų išlaidų mažinimas.

Jie yra numatę ir visą spektrą konkrečių veiksmų. Pagrindiniai siūlymai, kurie turėtų sušvelninti ar net visiškai panaikinti kubilizmo pasekmes, būtų tokie: užtikrinti socialines garantijas mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms, o ne padidinta mokesčių našta siekti mažinti biudžeto deficitą; investuoti į infrastruktūros projektus: kelius, geležinkelius, energetikos objektus; sugrąžinti panaikintas lengvatas smulkiajam ir vidutiniam verslui; grąžinti pridėtinės vertės mokesčio lengvatinį tarifą, taikytą vaistams, knygoms, laikraščiams ir kitiems periodiniams leidiniams, kai kuriems maisto produktams, šildymui bei keleivių vežimo paslaugoms savivaldybių nustatytais maršrutais; įvesti skirtingą nekilnojamojo turto mokestį fiziniams asmenims, atsižvelgiant į turto vertę bei jo paskirtį, ir taikyti neapmokestinamo turto dydį, prabangiam turtui numatyti didesnius mokesčio tarifus; kuo greičiau, remiantis ES šalių patirtimi, įvesti gyventojų pajamų progresinių mokesčių sistemą; skatinti ekonomikos atsigavimą panaudojant Europos struktūrinių fondų, Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko lėšas; kovoti su monopolijų diktatu, nesąžininga konkurencija, dirbtiniais bankrotais; vykdyti aktyvią užimtumo politiką, kad kiekvienas norintis ir galintis dirbti mūsų šalies žmogus galėtų įgyti reikiamų gebėjimų ir rastų, kur juos pritaikyti, o gyventojų ekonominis aktyvumas didėtų; gerinti aukštojo mokslo prieinamumą, daugiau lėšų, padidinant BVP perskirstymą per nacionalinį biudžetą bent 1 proc. punktu, skirti švietimui ir mokslui, atsisakyti studento krepšelio.

Geri ar blogi visi šie siūlymai, tegul sprendžia skaitytojas. Akivaizdu viena – kubilizmas varo Lietuvą į bankrotą, kuriam išvengti jis ir buvo pasitelktas. Dabar galimi keli variantai: ramiai stebėti, kaip griaunama valstybė, valdančiajai daugumai atsisakyti kubilizmo arba suformuoti naują valdančiąją daugumą. Ar kam nors dar neaišku, kad dabartinės daugumos ekonominė–socialinė politika patyrė fiasko?

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min