Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 14d. 14:35

Asta Repšienė: Apsigalvojai dėl vestuvių? Grąžink sužadėtuvių žiedą!

Asta Repšienė Vasara – tikras vestuvių metas. Dalis sužadėtuvių išauga į vestuves, kuriose skamba iškilmingas Mendelsono maršas, sakomi gražiausi tostai, tačiau kitai daliai sužadėtinių, dėl vienokių ar kitokių priežasčių nepavykus nutiesti tilto į vestuves, ir nusprendus jas nutraukti, gali tekti spręsti kur kas žemiškesnius nei su išsvajotąja amžinąja priesaika susijusius klausimus – sužadėtuvių nutraukimo pasekmių klausimus.

„Bet ką čia spręsti?“ – paklausite. „Išsiskyrėme ir išsivaikščiojome savais keliais.“ Taip, jeigu sužadėtuves nutraukiate be durų trankymo, taikiu susitarimu. Arba nežinote savo teisių.

Iki įsigaliojant dabartiniam Lietuvos Respublikos civiliniam kodeksui (toliau – Civilinis kodeksas), sužadėtuvės tebuvo buitinė, teisinės reikšmės neturinti sąvoka. Po 2000 m. Civiliniame kodekse aiškiai įtvirtintas sužadėtuvių institutas ir nustatytos jų nutraukimo teisinės pasekmės.

Taigi, kokios tos teisinės pasekmės, jeigu sužadėtuvių laikotarpiu supratote, kad jums ne pakeliui?

123rf.com nuotr./Žiedas
123rf.com nuotr./Žiedas

Tai priklauso nuo Jūsų ketinimo tuoktis rimtumo. Jeigu susižadėjote įprastai, žodžiu (su ceremonija, ar be jos), taikomos vienokios pasekmės, o jeigu jau spėjote nunešti ir pareiškimus tuoktis, t. y. viešai ir raštu įforminote susitarimą tuoktis – kitokios pasekmės.

Susižadėjus, tačiau dar nespėjus to fakto įforminti viešai (nepadavus pareiškimų tuoktis), sužadėtuvių nutraukimo atveju, be pagrindo tuoktis atsisakiusi šalis turi atlyginti kitai šaliai nuostolius, patirtus dėl susitarimo tuoktis neįvykdymo. Tai galėtų būti, pavyzdžiui, labai rūpestingo ir toli planus kuriančio sutuoktinio iš sumokėtas avansas kelionių agentūrai už būsimą povestuvinę kelionę. Sužadėtuvių nutraukimo atveju, be pagrindo jas nutraukęs sužadėtinis privalo atlyginti avansą sumokėjusiam sužadėtiniam jo patirtus avanso dydžio faktinius nuostolius. Svarbu tai, kad atlyginti kito sužadėtinio su santuokos sudarymu patirtus nuostolius turi kompensuoti tik kaltas dėl sužadėtuvių nutraukimo sužadėtinis.

Kitokios pasekmės kyla sužadėtuves nutraukus jau po prašymo tuoktis Civilinės metrikacijos įstaigai padavimo. Pasekmės tokiu atveju kyla didesnės, nes ir apsisprendimas tuoktis išreiškiamas tvirčiau – viešai apie tai pareiškiant. Šiuo atveju abu buvę sužadėtiniai taip pat turi teisę reikalauti grąžinti vienas kitam sužadėtuvių laikotarpiu, ryšium su būsima santuoka, dovanotas dovanas. „Nejaugi man reikės grąžinti visas sužadėtinio man dovanotas dovanas?“ – paklausite Jūs. Tai priklauso nuo dovanos vertės. Įstatymų leidėjas įtvirtino nuostatą, kad grąžinamos turi būti dovanos, kurių vertė yra didesnė nei 300 eurų.

Svarbi aplinkybė yra ta, kad įstatymų leidėjas neleidžia šalims reikalauti grąžinti dovanas kada panorėjus. Šalis gali pareikšti ieškinį per vienerių metų ieškinio senaties terminą, skaičiuojamą nuo atsisakymo sudaryti santuoką dienos. Todėl nereikėtų baimintis, jog po dešimties metų atsiras buvęs sužadėtinis ir reikalaus grąžinti sužadėtuvių dovanas, apie kurias Jūs seniausiai esate užmiršę.

Sužadėtuvių nutraukimo atveju, be pagrindo jas nutraukęs sužadėtinis privalo atlyginti avansą sumokėjusiam sužadėtiniam jo patirtus avanso dydžio faktinius nuostolius.

O kaip gi su sužadėtuvių žiedu? Atsižvelgiant į aukščiau aptartą reglamentavimą, sužadėtuvių žiedas grąžintinas tik tokiu atveju, jeigu sužadėtinė tuoktis atsisako be jokios svarios priežasties. Tiesiog apsigalvoja. Tokiu atveju žiedui išleistos lėšos bus laikomos faktinėmis išlaidomis, sužadėtinio patirtomis ruošiantis sudaryti santuoką. Na, o jeigu nusprendėte išsiskirti gražiu tarpusavio sutarimu arba sužadėtuvės nutraukiamos dėl svarbios priežasties, žiedelis lieka sužadėtinei kaip gražus prisiminimas.

Lietuvos teismų praktika sužadėtuvių nutraukimo teisinių pasekmių klausimu yra labai ribota. Be kita ko, tai leidžia daryti prielaidas, kad buvę sužadėtiniai verčiau linkę pasilikti gautas dovanas ir nereikalauja padovanotųjų. Arba tiesiog nežino savo teisių.

Asta Repšienė yra „Temidės namų“ teisininkė.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Video

02:12
39:35
01:36

Visi į lauką!

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas
Parašykite atsiliepimą apie 15min