Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 9d. 11:00

Asta Repšienė: Teismui vis dar teikiate popierinius dokumentus? Pats laikas išnaudoti elektroninio portalo privalumus

Asta Repšienė Ar norėdami atlikti pavedimą, vis dar einate į banką? Ar norėdami pateikti deklaraciją vis dar laukiate ilgose eilėse? Nepaisant retų išimčių, greičiausiai ne. Tokią galimybę mums suteikia bankų, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir kitų institucijų veiklos operacijų perkėlimas iš fizinės terpės į elektroninę, kuomet reikalus galime susitvarkyti namuose, nepakilę nuo kompiuterio.

O ar turėdami reikalų teisme, vis dar keliaujate ten su šūsnimi dokumentų? Jeigu atsakėte teigiamai, pats laikas pradėti naudotis jau šeštus metus Lietuvoje veikiančiu Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalu (EPP), nes ši sistema, kaip ir kitos skaitmenizuotos paslaugos, turi puikių privalumų.

Elektroninės teismų sistemos privalumai

Pirma, Jūs sutaupysite laiko. Jums nebereikės vykti į teismą ar paštą, norint pateikti procesinius dokumentus. Prie EPP galima prisijungti įėjus į svetainę. Jeigu teismui ar paštui procesinius dokumentus galima pateikti tik darbo valandomis, tai naudojantis EPP sistema, dokumentus galima pateikti visą parą.

Dar daugiau, pateikiant procesinius dokumentus teismui per EPP sistemą, nereikia jų pasirašyti, o pasirašytų skenuoti, nes elektroniniu būdu pateiktas dokumentas turi tokią pačią teisinę galią kaip ir asmens pasirašytas ir įprasta tvarka pateiktas. Per EPP sistemą teikiamo dokumento nereikia pasirašyti elektroniniu parašu, taip pat nereikia galvoti, kiek kopijų konkretaus dokumento ar jo priedų pateikti.

Paprastai procesiniai dokumentai yra siunčiami teismui, teismas persiunčia šiuos dokumentus proceso dalyviams, taigi procesas neišvengiamai užtrunka. Tuo tarpu teikiant procesinius dokumentus per EPP sistemą, laikoma, kad visiems proceso dalyviams, prisijungusiems prie sistemos, šie dokumentai buvo įteikti kitą dieną po jų pateikimo į sistemą. Taigi, procesas gerokai paspartėja.

Antra, Jūs sutaupysite pinigų. Teikiant dokumentus per EPP sistemą, mokamas ketvirtadaliu mažesnis žyminis mokestis nei įprastai. Ką jau kalbėti apie tai, kad nepatirsite išlaidų už pašto paslaugas, siunčiant teismui dokumentus; už degalus, vykstant pateikti dokumentus, galų gale už popieriaus nemažas sąnaudas, ypač kuomet byloje yra daug dalyvių.

Trečia, EPP sistemoje galima rasti visų procesinių dokumentų standartinius šablonus. Nors komplikuotų bylų atvejais praverstų profesionalaus teisininko pagalba, tačiau dėl nesudėtingų bylų, tokių, kaip, pavyzdžiui, pareiškimo dėl teismo įsakymo išdavimo bylos, kuriomis siekiama prisiteisti rašytiniais įrodymais pagrįstas skolas, ar bylos dėl teismo leidimo įkeisti šeimos turtą ir kt., EPP sistemos šablonai puikiai tinka.

Pažymėtina, kad nesudėtingų bylų nagrinėjimas dažnai vyksta rašytinio proceso tvarka, todėl tokiu atveju greičiausiai net neteks apsilankyti teisme, o išnagrinėjus bylą, teismo sprendimą gausite taip pat per EPP sistemą.

Ketvirta, EPP sistemoje gali būti lengvai suformuojama žyminio mokesčio mokėjimo užduotis, pasinaudojant skaičiuokle ir sumokant šį mokestį per sistemą. Tokiu atveju papildomai nebereikia teismui pateikti žyminio mokesčio sumokėjimo faktą patvirtinančių dokumentų.

Svarbu atkreipti dėmesį

Nedažnai, bet pasitaiko, kuomet EPP sistema veikia su trukdžiais ir nėra įmanoma pateikti procesinio dokumento. Tokiu atveju dokumentus teismui galima pateikti įprastu popieriniu būdu.

Pažymėtina, kad kartą prisiregistravus, nuo šio momento daugiau Jūs nebegausite popierinių procesinių dokumentų iš teismo, o jie Jums bus pateikti per EPP sistemą, todėl labai svarbu sistemoje teisingai nurodyti savo kontaktus, kuriais ir būsite informuoti apie atsiųstus pranešimus.

Paslaugų skaitmenizacija, jų perkėlimas į elektroninę erdvę, ateityje neabejotinai palies kiekvieną industriją, todėl verta jau dabar išbandyti ir teismų skaitmenizuotų paslaugų privalumus.

Asta Repšienė yra „Temidės namų“ teisininkė.

Temos: 1 Teismas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min