Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2014 02 06, 12:54

Audrius Cininas: Ar tadžiko paleidimas – skandalingas, ar vis dėlto mūsų teisinė kultūra – žema?

Kaip pranešė žiniasklaida, antradienį Vilniaus apygardos teismas skandalingai paleido narkotikų kontrabanda įtariamą tadžiką. Ne man spręsti ir komentuoti – pagrįsta ši nutartis ar ne. Juo labiau, kad ikiteisminio tyrimo medžiaga įslaptinta, o kaip mes visi žinome, tamsiuose kambariuose labai mėgsta veistis juodos katės, kurių ten kartais ir nėra.
Audrius Cininas
Audrius Cininas / BFL nuotr.

Pastebėsim tik tiek, kad paleistasis tadžikų pilietis akivaizdžiai yra ne joks ten narkotikų kartelio baronas, o eilinis mulas, kurių kiekviena tokia nusikalstama organizacija turi dešimtimis. Tad teisėsaugos institucijų pareiškimai apie išdraskytą „narkotikų platinimo tinklą“, švelniai tariant, panašūs į pagyrūniškus. Nusikalstama organizacija greičiausiai sureagavo kaip toje rusiškoje dainoje – „oтряд не заметил потери бойца“ (dalinys net nepastebėjo, kad prarado karį, – vertimas iš rusų k.).

Pas mus yra taip, kad jei nuteisi, tai viskas aišku, kai išteisini, tai tūlam piliečiui niekas neaišku ir itartina.

Ką aš matau šioje istorijoje, tai yra tai, kad nesilaikyta auksinės teisėjų taisyklės – rašydamas išteisinamąjį nuosprendį ar priimdamas sprendimą paleisti įtariamąjį žmogų iki teismo, turi pasiruoši įtaigiai paaiškinti tokio sprendimo motyvus žmonėms.

Pas mus yra taip, kad jei nuteisi, tai viskas aišku, kai išteisini, tai tūlam piliečiui niekas neaišku ir itartina, nors tu jam kuolą ant galvos tašyk. Kaip sakė vienas prokuroras teisme kaltinamajam: “jeigu nekaltas, tai ko čia sėdi?”. Čia, matote, jums ne Anglija, kur visokie bankininkai ir asanžai gali sau laisvi iki teismo vaikščioti ir Ekvadoro ambasadose gyventi, o teismui nereikia kaip nors specialiai motyvuoti, kodėl jie rinkėjų džiaugsmui nepūva už grotų.

Įtaigi ir aiški sprendimo motyvacija Lietuvos kvailiams burnos, aišku, neužkimš, bet protingi supras. Pastarųjų pas mus vis dėlto, tikiu, yra dauguma.

Sunku ikiteisminio tyrimo teisėjui apsiginti, nes byloje viskas yra slapta. Posėdžiai dažniausiai nevieši. Realybėje ikiteisminio tyrimo teisėjas negali komentuoti savo sprendimo motyvų ir apsiginti.

Keista, kodėl niekas nemato, kaip šią problemą išspręsti paprasčiausiu ir greičiausiu būdu. Tiesiog reikia pakeisti LR BPK 9 str. 2 d. nurodant, kad posėdžiai dėl suėmimo yra vieši, išskyrus tam tikras išimtis (dabar yra atvirkščiai) ir papildyti BPK 9 str. 3 d., nurodant, kad ikiteisminio tyrimo medžiaga, kuri yra pagrindas įtariamąjį suimti, yra vieša. Jau ir dabar ši medžiaga yra pusiau vieša, nes pagal LAT Senato 2002-06-21 nutarimo 4 p. su ja gali susipažinti ir įtariamasis, ir gynėjas. Gi teismas savo sprendimo dėl suėmimo negali grįsti tais duomenimis, kurie nežinomi gynybai. Tokiu paprastu būdu iš tamsių kambarių būtų išvaikytos visos juose nesančios juodos katės.

Realybėje ikiteisminio tyrimo teisėjas negali komentuoti savo sprendimo motyvų ir apsiginti. Keista, kodėl niekas nemato, kaip šia problemą išspręsti paprasčiausiu ir greičiausiu būdu.

Dar pasiūlyčiau pirmą suėmimo terminą nustatyti ne ilgesnį kaip 10 dienų.

Tačiau būdami realistais mes suprantame, kad taip niekada nebuvo ir nebus jau vien dėl to, kad prokuratūros „lobistų“ Seime įtaka kažkodėl yra stipresnė už argumentuotą Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ar Teisėjų tarybos nuomonę kartu sudėjus.

Nors taip nebus, bet kažkaip tai tikrai bus, nes taip, kaip dabar yra, būti negali, nes apie tai informavo aukščiausiosios vykdomosios valdžios institucijos, pranešdamos, jog „artimiausiu metu siūlys įstatymų pataisas, kurios sumažins galimybes korupcijai ir abejotiniems ar nepagrįstiems teisėjų sprendimams sprendžiant suėmimo klausimus.“

Taigi, būdamas realistas nesiūlau aukščiau minėtų LR BPK 9 str. pataisų, o siūlau labiau realistiškas pataisas, kurios, mano įsitikinimu, nedaug skirsis nuo tų, kurios bus pateiktos Seimui ar kitoms institucijoms. Taigi, štai mano siūlomos pataisos.

Teisėjų garbės teismo nuostatų 16 p. (Teisėjų drausminės atsakomybės pagrindai) papildyti 16.4 punktu ir išdėstyt jį taip:

„16. Drausminės atsakomybės pagrindai:

/…/

16.4 Teisėjas yra A.Cininas, G.Viederis arba A.Kisielius arba bet koks kitas teisėjas, paleidęs suimtą įtariamąjį iki teismo arba išteisinęs kaltinamąjį;“

1. BPK 122 str. 1 d. (Suėmimo pagrindai ir sąlygos) papildyti 4 p.,

„suėmimo pagrindas yra tai, kad įtariamasis yra tadžikas arba gruzinas.“

2. BPK 123 str. (Suėmimo skyrimo tvarka) papildyti 8 dalimi ir išdėstyti ją taip:

„Prokuroro pareiškimą dėl suėmimo nagrinėja trijų ikiteisminio tyrimo teisėjų arba apygardos teismo teisėjų kolegija. Posėdžio metu daromas vaizdo įrašas, kuris tampa ikiteisminio tyrimo medžiagos dalimi“.

Ir visi bus laimingi…

Audrius Cininas yra Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas. Šis komentaras paskelbtas jo interneto tinklaraštyje http://www.cininas.lt/

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min