Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Baltijos kelias

Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
A A

Istorija mums dažniausiai yra vadovėlių išmintis – kad ir pagarbiai tikėtina, bet esanti ar vykusi kažkur toli, ne čia.

Bet kartais nutinka, kad istorija kvėpuoja tiesiai tau į pakaušį, tarsi šnopuotų šuoliuojantis jos žirgas – grėsmingai pučiant vėjui iš Rytų, kaip tada, 1989-ųjų rugpjūtį, kai stovėjome atsukę nugarą – tą ištvermingiausią lietuviško kūno dalį – Rytams ir įsmeigę žvilgsnius į mįslingus, nepasiekiamus, kaip tada atrodė, Vakarus, Vokės šalį, į žėruojančius saulėlydžio gaisus, į slėpininguosius Unterganges das Abendlandes...

Taip, iš Rytų tuomet plaukė padrikos, tamsios debesų armados, o iš neaprėpiamų jų tolių kažkas tarsi neaiškiai grumeno ar grūmojo. Tačiau per susikibusias rankas sruvo žmogiškosios energijos srovė – šitai šildė ir drąsino. Nejaugi neatlaikysime? Štai šita mergaitė, kurios gležna ranka tavo delne, toliau pusamžis vyras, moteris su jau paaugusiais vaikais – nejau neatlaikys? Kuris iš jų palūš, pavargs? Išduos?

Ir vis tiek jausmas, kad štai dalyvauji, esi viename mįslingiausių virsmų – minios, žmonių, liaudies virsme į tautą – tas jausmas buvo ir liks viena iš tavo gyvenimo egzistencinių viršūnių. Jo unikalumas – kad šitai išgyventa bendrai, sykiu, kas labai labai retai nutinka lietuvio sielai, linkusiai į uždarumą, meditaciją užsiglaudus už bažnyčios pilioriaus.

Per tuos praėjusius metus viskas ir vyko taip, kaip išgrumėjo debesys – buvo ir Sausio 13-oji, ir nuovargis, ir išdavystės. Bet štai užmerk akis – argi nešviečia tau ano saulėlydžio gaisai, ar nežėruoja? Ir kai atmerksi – paduok, bent mintyse, šalia stovinčiam ranką ir palinkėk jam, kaip Mišių pabaigoj – ramybės, ramybės viens kitam, kuri ir yra ne kas kita, kaip anoji vienybė iš paskutiniosios mūsų himno strofos.

Taigi – už tai ir visa kita, kas būta ir išbūta, ačiū Tau ir tik Tau, pakelės rūpintojėli, kuris žvelgei iš aukštai, bet kartu ir lygiai į mus, tokius silpnus ir nuolat triskart išsižadančius – nuo pakelės koplytstulpio, kažkur pakelėje tarp Šilų ir Kauno...

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min