Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Bronis Ropė: Vardan ko įvedamas euras?

Šaltinis: 15min
0
A A

Bronis Ropė Jei jau įsivedame eurą, tai kartu likviduokime ir visus įsiskolinimus dirbantiems žmonėms bei pensininkams. Antraip – vardan ko tuomet Lietuva įsiveda eurą?

Puiki proga gražiai įsivesti eurą. Bet neišnaudojama

Neatsistebiu ir Seimo, ir Vyriausybės sąmoningu aklumu. Juk euro įvedimui ruošiamasi iš esmės klastojant socialinius rodiklius. Vakarus gal ir galima apgauti „pagražintais vaizdeliais“, tačiau savus apgauti – nepavyks. Žiemą mėnesį-kitą pakalbėjusi apie įsiskolinimo pensininkams likvidavimą, dabar valdančioji dauguma apie tai apskritai užtilo. O kur dar šimtai tūkstančių biudžetininkų, ir ypač – kultūros, socialinių darbuotojų?

Juk kai į valdžią atėjo konservatoriai, jie totaliai pjovė atlyginimus visiems, kam atlyginimai mokami iš biudžeto. Iš pradžių visiems biudžetininkams buvo sumažinti baziniai dydžiai (kurių pagrindu ir skaičiuojami atlyginimai) – nuo 490 Lt iki 475 Lt. Tarsi to būtų negana, vėliau dar papildomai buvo sumažintos algos labiausiai pažeidžiamiems biudžetinio sektoriaus darbuotojams (kultūros, socialiniai darbuotojai, valytojai, vairuotojai ir t.t.). Jiems socialinis teisingumas neatkurtas iki šiol.

Kelčiau klausimą iš esmės: jei jau Lietuva įsiveda eurą, tai valdantiesiems būtų garbės reikalas ta proga atsiskaityti su visais skolininkais. Ir su pensininkais, ir – su visais biudžetininkais.

Tad kelčiau klausimą iš esmės: jei jau Lietuva įsiveda eurą (nors – kodėl to nedaro 10 kartų didesnę rinką už mus turintys lenkai?), tai valdantiesiems būtų garbės reikalas ta proga atsiskaityti su visais skolininkais. Ir su pensininkais, ir – su visais biudžetininkais.

Tačiau valdantieji elgiasi priešingai: euras – bus, o kada bus grąžintos skolos pensininkams bei atkurtos prieškrizinės algos daliai biudžetininkų – ir toliau tylima. Valdančiuosius suprasti galima: įvairiausisiems euro garantiniams fondams reikia ne vieno milijardo litų. Štai kas suryja lėšas, kurių taip laukia labiausiai pažeidžiami mūsų visuomenės sluoksniai. Ir valdančiųjų nuomone – dar palauks.

Euras bus naudingas tik verslui ar ir visai tautai?

Siūlau atmesti visą tą dalies žiniasklaidos keliamą triukšmą apie tą gerovę, kurią mums neša euras. Ir siūlo labai blaiviai į tai pažiūrėti. Taigi, kam iš tikrųjų bus naudingas euro įvedimas? Verslininkams? Be abejo, ypač tiems, kurie vykdo eksporto-importo operacijas. Politikams? Dar ir kaip: jiems ir joms vakariečiai Briuselyje draugiškai plos per petį – šaunuoliai.

Dar euras bus naudingas tiems ir toms, kas dažnai keliauja: nebepalikinės bankams procentų už valiutos keitimą. O didžiajai daliai mūsų visuomenės narių – ką duos euro įvedimas? Visų pirma – daugiau ar mažiau šoktelėjusias kainas. Visas: nuo NT iki duonos. Tai patvirtina visų Rytų Europos šalių, kurios jau įsivedė eurą, praktika. Tad mūsų politikai šia tema galėtų bent jau patylėti. Nors mūsų importuotojai bei eksportuotojai taipogi nemažai sutaupys, nebekeisdami valiutos, tačiau kainų mažėjimui tai neturės jokios įtakos. Tai tas pats, kaip kai kurioms prekėms anksčiau buvo sumažintas PVM. Ir ką, ar jos atpigo tiek pat?

Tad ne euro įvedimas svarbus dabartinėje situacijoje, o visuomenės nuteikimas bei padėjimas jai pasiruošti gyventi jau su bendraeuropine valiuta. Pirma, grąžinti visas jau minėtas skolas daliai visuomenės. Antra, kiek ir kam tik įmanoma – padidinti algas bei pensijas. Trečia, numatyti socialinę pagalbą labiausiai jautrioms skurdui gyventojų grupėms – daugiavaikėms šeimoms, vienišoms motinoms/vienišiems tėvams. Štai ką būtina daryti jau dabar, o ne su pasididžiavimu demonstruoti visuomenei lietuviškų eurocentų rinkinius.

Bronis Ropė yra Ignalinos rajono meras, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas į Prezidentus

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min