Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 28d. 15:02

Dainius Kreivys: Apie Migracijos departamento ateitį

Dainius Kreivys Apie Migracijos departamentą, jo problemas, stagnaciją, nepagarbą besikreipiantiesiems prikalbėta ir prirašyta ne vienas puslapis. Problemos yra akivaizdžios. Todėl apie tai, kaip viskas su migracijos departamentu prastai ir kaip verkiant reikia kažką keisti, neberašysiu. Geriau pakalbėkime apie tai, kaip ši institucija iš tikrųjų turėtų veikti, jeigu norime efektyvios imigracijos politikos įgyvendinimo.

Platūs vartai sugrįžtantiesiems

Šiandien pagrindinė departamento veiklos kryptis – užsienio piliečių imigracija į mūsų šalį. Tikslas kilnus – kad visi atvykstantys būtų patikrinti, atvykę nekeltų grėsmės šalies saugumui, duotų ekonominę naudą, būtų suskaičiuoti bei suantspauduoti. Kokybiškai ir efektyviai aptarnauti visus atvykstančius į Lietuvą yra mūsų pareiga, o ne koks nors išskirtinis tikslas.

Kokybiškas darbas su užsienio piliečiais yra labai svarbus imigraciją prižiūrinčios institucijos darbo baras, tačiau departamentas pirmiausia turėtų tapti plačiais vartais, norintiesiems sugrįžti ir reintegruotis į gyvenimą Lietuvoje, mūsų išvykusiems tautiečiams. Jiems vieno langelio principu turi būti prieinama visa reikalinga informacija bei suteikiama reikiama pagalba: nuo ko pradėti, jeigu noriu grįžti, kokia pagalba yra teikiama susirandant darbą, kaip vaikui pakliūti į darželį, kas pagelbės mano vaikams prisitaikyti mokykloje ir daug kitų klausimų, kurie kyla svarstant grįžimo namo klausimą.

Nesėkminga patirtis grįžus į Lietuvą bei antrinė emigracija iš šalies yra dažnas reiškinys. Sugrąžinant išvykusius mūsų žmones reikia vieningos politinės valios, aiškios valstybės strategijos bei detalaus veiksmų plano, kuris apimtų ne tik pirminę pagalbą grįžtant, bet ir plačios išvykusiųjų kompetencijų duomenų bazės sukūrimą, centralizuotą gerai apmokamų darbo vietų pasiūlą naujai besikuriančiose užsienio investuotojų ir vietos verslo kuriamose įmonėse, grįžusių vaikų reintegravimo į lietuviškas mokyklas programas. Įgyvendinant šią strategiją reformuotas migracijos departamentas turėtų tapti esmine institucija, teikiančia pagalbą sugrįžtantiems mūsų valstybės piliečiams.

Šviesoforo analogija

Turime neblogus imigraciją reglamentuojančius teisės aktus, šalies ūkyje trūkstamų specialybių sąrašą, baltąjį įmonių sąrašą, kviečiame aukštųjų technologijų profesionalus, tačiau ukrainiečiai statybininkai pas mus atvyksta dirbti per Lenkiją, ir mokesčius moka šiai valstybei, aukštųjų technologijų specialistams, kurie pragyveno Lietuvoje ketverius metus, nebespėjame pratęsti leidimų gyventi mūsų šalyje, o siekdami prasitęsti viešnagę užsienio studentai verčiami per naktis leisti laiką gyvose eilėse prie užrakintų departamento durų.

Už migracijos politiką atsakingi pareigūnai, dangstydami savo nekompetenciją, kaip vienintelę priežastį, kodėl susidarė kritinė padėtis migracijos departamente, nurodo darbuotojų trūkumą. Tai priveda prie tokių anomalijų, kai šalyje mažėjant gyventojų skaičiui valdininkijos armija nuolat auga.

Panašaus pobūdžio problemą teko spręsti vadovaujant Ūkio ministerijai, kuomet per krizę pasipylus bankrotams, šių įmonių darbuotojams išmokų iš Garantinio fondo teko laukti ilgiau nei pusantrų metų. Perėmus instituciją iš SADM ir įdiegus geriausias verslo valdymo praktikas (Apribojimų teoriją) su tais pačiais darbuotojais, eilės išnyko per keletą mėnesių.

Kitas geras viešosios vadybos pavyzdys yra Kauno klinikų ligonių priėmimo padalinio darbo organizavimas. Čia, remiantis geriausiomis JAV privačių ligoninių praktikomis, ligonių priėmimas ir pirminė pagalba organizuojama šviesoforo principu.

Po pirminės registracijos ligoniai paskirstomi į aptarnavimo greičio kanalus pagal rizikos laipsnį. Vaikams, rizikingiems ir sunkiems ligoniams yra taikomas žalio kanalo principas, kuomet pagalba yra pradedama teikti nedelsiant. Kitų ligonių aptarnavimas priklausomai nuo rizikos laipsnio vykdomi pagal geltono arba raudono kanalo procedūras.

Žalia šviesa aukštųjų technologijų profesionalams

Šviesoforo analogija, klasifikuojant į migracijos tarnybą besikreipiančius žmones, būtų galima pritaikyti kaip srautų vadybos modelį ir naujai kuriamoje institucijoje.

Žalia spalva – asmenys, kurie pakliūva į prioritetines kategorijas: politiniai pabėgėliai, ES migrantų kvota, aukštųjų technologijų įmonių darbuotojai su šeimomis, studentai, ilgai šalyje jau gyvenantys bei bėdų neturintys užsieniečiai ir panašiai. Ši kategorija leidimus gautų greitai, gal net elektroniniu būdu, be eilių ir kitų biurokratinių procedūrų.

Antra, užsieniečių aptarnavimo kryptis taip pat turi veikti nepriekaištingai. Kalbant apie atvykėlius, būtina išskirti keletą atvykstančiųjų grupių. Pirma, politiniai pabėgėliai, kuriems gresia pavojus gyvybei arba persekiojimai, daugiausia iš nedemokratinių valstybių Rytuose.

Abejonių dėl galimybės atvykti nekyla ir dėl aukštą pridėtinę vertę kuriančių profesionalų. Programuotojai ar startuolių kūrėjai neabejotinai atrastų savo vietą Lietuvoje, mokėtų čia mokesčius, kurtų gerai apmokamas darbo vietas sau ir mūsų šalies gyventojams. Visi išvardinti žmonės patektų į grupę, kuriai patekti į Lietuvą degtų žalia šviesa.

Geltona šviesa – trūkstamų specialybių darbuotojams

Lietuvai reikia ne tik aukščiausią pridėtinę vertę gebančių kurti talentų. Šalies įmonėms trūksta ir aukštos kompetencijos šaltkalvių, suvirintojų ar duonos kepėjų.

Be abejo, procedūros tokiems asmenims atvykti į mūsų šalį privalo būti kruopštesnės. Pagal galiojančius teisės aktus įmonės jau šiandien turi įrodyti, kad reikiamo darbuotojo neranda Lietuvoje, bei įsipareigoja mokėti 1,5 karto didesnį nei vidutinį atlygį. Tokiu būdu šalies atlyginimų dinamika nėra iškreipiama, o į šalį gali atvykti tik tie darbuotojai, kurie turėtų užtikrintą darbo vietą. Šios kategorijos imigrantų srautas būtų didžiausias, o jų dokumentų patikra užimtų daugiausia laiko.

Į raudonąją kategoriją patektų visi likę detaliau tikrintini asmenys, kurie reikalauja detalesnio migraciją prižiūrinčių tarnybų žvilgsnio.

Reprezentatyvumas

Galiausiai, grįžimo ar imigracijos procedūra turi būti ne tik efektyvi, patogi bet ir paliekanti puikų įspūdį apie Lietuvą, kaip apie pažangią valstybę. Deja, tokio įspūdžio mes nepaliekame.

Ar buvote kada atsidarę Migracijos departamento elektroninį puslapį? Jei norite išbandyti kelionę laiku, galite tai padaryti dabar http://www.migracija.lt. Panašu, kad vartai į mūsų šalį sukonstruoti taip, kad nieko negalėtum suprasti ir rasti. Geriausia, jei atsidaręs jį iš viso į Lietuvą dingtų noras važiuoti ir baigtųsi problema ir tau, ir departamentui. Dabar galite atsidaryti Suomijos migracijos departamento puslapį http://migri.fi/en/home. Štai kaip turi atrodyti civilizuotos valstybės elektroniniai vartai.

Civilizuotas imigracijos politikos įgyvendinimas – nieko stebuklingo. Keli paprasti vadybiniai principai, orientaciją į žmogų, nesvarbu, lietuvį ar užsienietį, tarpusavio pagarba, supratimas bei profesionalumas. Pagaliau – modernus internetinis puslapis, leidžiantis visas paraiškas pateikti nesitrinat eilėse prie migracijos departamento.

Dainius Kreivys yra Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min iš Ploješčio Sportas

Dūrį Rumunijoje apibendrinęs E.Jankauskas: „Ši lyga mums akivaizdžiai per kieta“

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

Sportas

Sausa serija tęsiasi: bedantė Lietuva sumušta Rumunijoje

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

15min iš Ploješčio Sportas

Po mačo Ploještyje – išvaryto A.Novikovo priekaištai arbitrui

Sportas

Bušido kovos: pergalingas S.Maslobojevo sugrįžimas, 5 nokautai ir turko akibrokštas, kokio nėra buvę

Aktualu

Kelyje iš Panevėžio į Vilnių „Toyota“ susidūrė su elniu

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Vardai

Popscenos princesė Monique koncertu Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Sportas

Tautų lyga: Italija ir Portugalija išsiskyrė taikiai

Deuce

Nesustabdoma jėga – Novakas Džokovičius sutriuškino Keviną Andersoną

Naujienos

15min iš Ploješčio Sportas

Dūrį Rumunijoje apibendrinęs E.Jankauskas: „Ši lyga mums akivaizdžiai per kieta“

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

Sportas

Sausa serija tęsiasi: bedantė Lietuva sumušta Rumunijoje

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

15min iš Ploješčio Sportas

Po mačo Ploještyje – išvaryto A.Novikovo priekaištai arbitrui

Sportas

Bušido kovos: pergalingas S.Maslobojevo sugrįžimas, 5 nokautai ir turko akibrokštas, kokio nėra buvę

Aktualu

Kelyje iš Panevėžio į Vilnių „Toyota“ susidūrė su elniu

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Vardai

Popscenos princesė Monique koncertu Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Sportas

Tautų lyga: Italija ir Portugalija išsiskyrė taikiai

Deuce

Nesustabdoma jėga – Novakas Džokovičius sutriuškino Keviną Andersoną

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min