Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 5d. 12:11

Daiva Čiurinskienė: Kodėl naujas požiūris į nuteistųjų resocializaciją iš tiesų veikia?

Daiva Čiurinskienė
Asmeninio archyvo nuotr. / Daiva Čiurinskienė
Diskusijos dėl nuteistų asmenų resocializacijos reformos prasidėjo tik praėjusių metų vasarą, o formaliai ji patvirtinta šį sausį, tačiau Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje pokyčiai prasidėjo dar 2020-ųjų pabaigoje, kai buvo apjungtos iki tol pavieniui trijuose įstaigos sektoriuose dirbusių specialistų pajėgos.

Skirtingai, nei įprastai, resocializacijos reforma reiškia ne mažiau, o daugiau specialistų, tampresnį jų bendrą darbą, aiškesnį funkcijų pasidalinimą, patirties kaupimą ir perdavimą. Prasidėjus pokyčiams Pravieniškėse įsteigti 6-i socialinių darbuotojų ir 3-ys jų padėjėjų etatai. Tai leido dar 2020 metų gruodį visiškai pasiruošti „Palydėjimo-pasitikimo“ integracijos modeliui, kuris pagal teisės aktus pradėjo galioti nuo šių metų pradžios.

Pokyčiams užtikrinti tapo būtina išskaidyti funkcijas – diferencijuoti specialistus pagal jų kuriamą vertę resocializacijos (socialinės integracijos) procesui. Viena iš tokių naujovių – Vertintojų grupė, kuri Pravieniškėse atsirado tą patį gruodžio mėnesį. Į šią grupę atrenkami didesnę darbo patirtį ir kvalifikaciją turintys darbuotojai – jie dalyvauja planuojant nuteistųjų resocializaciją, vertinant nuteistųjų pakartotinio nusikalstamo elgesio riziką.

Viena iš tokių naujovių – Vertintojų grupė, kuri Pravieniškėse atsirado tą patį gruodžio mėnesį.

Reikšmingai pasikeitė specialistų užimtumui indėlis. Šių specialistų komanda padidėjo iki 18 etatų ir kiekvienas narys gali dirbti visoje įstaigoje. Pavyzdžiui, anglų kalbos mokymus veda ta pati specialistė – I sektoriuje 50-iai nuteistųjų, II sektoriuje 62-iems nuteistiesiems, o III sektoriuje – 8-iems nuteistiesiems. Atsiranda galimybė pritraukti unikalių gebėjimų specialistus (pavyzdžiui, muzikos užsiėmimus), jų mokymuose gali dalyvauti visų sektorių nuteistieji, o taip pat ir gyvenantys Pusiaukelės namuose.

Plečiasi bendradarbiaujančių organizacijų ratas

Struktūrinė pertvarka atveria galimybes ir skatina ieškoti naujų partnerių visoje visuomenėje. Įstaiga aktyviai bendradarbiauja su viešosiomis bibliotekomis – Ukmergės Jasiuliškio padaliniu, KTU centrine, Kauno miesto, Kaišiadorių. Pagal bendradarbiavimo sutartis Pravieniškėms jau padovanota daugiau nei tūkstantis knygų, jos išdalintos visų sektorių nuteistiesiems.

Organizuojant nuteistųjų užimtumą, vykdant socialines akcijas, projektus bei renginius, skatinančius nuteistųjų dalyvavimą aktyviose karjeros planavimo veiklose, pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Nacionaliniu socialinės integracijos institutu ir jo partneriais. Kauno arkivyskupijos „Caritas“ prisideda „Palydėjimo-pasitikimo“ integracijos modelio veiklose. Projektas „Judam“ skirtas niekur nedirbančiam, nesimokančiam ir užimtumo tarnyboje neregistruotam 15-29 metų jaunimui.

Kauno arkivyskupijos „Caritas“ prisideda „Palydėjimo-pasitikimo“ integracijos modelio veiklose.

Darbui su priklausomybių turinčiais nuteistaisiais pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su VšĮ „Mūsų Saulužė“, kuri laisvės atėmimo bausmę atliekantiems priklausomiems nuteistiesiems veda individualias ir grupines konsultacijas, edukacinius užsiėmimus, mokymus. Darbui su asmenimis II sektoriuje įkurtame Priklausomybes turinčių įkalintų asmenų reabilitacijos centre dirba įstaigos psichologė, teikianti individualias konsultacijas, vedanti grupinius užduočių užsiėmimus. Šiuo metu šiame centre gyvena 25 nuteistieji, jiems sudaromos individualios dienotvarkės, atspindinčios nuteistųjų užimtumą.

Ateities iššūkių – dar daug

Dalis atviroje kolonijoje laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų be pateisinamų priežasčių nei dirba, nei mokosi, sistemingai daro teisės pažeidimus. Darbui su tokiais nuteistaisiais yra įsteigti du priklausomybių konsultantų etatai, su jais individualiai dirba specialistai užimtumui ir psichologai, gyvai ir nuotoliniu būdu vyksta Anoniminių alkoholikų užsiėmimai. Ieškant efektyvesnių veiklos praktikų inicijuotas Bausmių vykdymo kodekso pakeitimo projektas, ieškoma būdų įtraukti tokius asmenis į specialiai jiems pritaikytas veiklas, o tam vėlgi telkiamos specialistų, turinčių ilgametės patirties dirbant su tokių charakteristikų nuteistaisiais.

Apjungtos resocializacijos darbuotojų pajėgos leido Pravieniškėse įsteigti Nuteistųjų kolektyvų tarybas, kurių pagrindinis rūpestis bus nuteistųjų socialinės reabilitacijos stiprinimas, viešumo ir iniciatyvumo skatinimas, socialinio ir visuomeninio gyvenimo gerinimas. Nuo 2022-ųjų pradžios, kai įsigalios naujos Bausmių vykdymo kodekso nuostatos, laukia itin dideli iššūkiai organizuojant nuteistųjų užimtumo planus. Tam kryptingai ruošiamasi, planuojamos veiklos, vykdomi skaičiavimai.

Restruktūrizavimas sudarė sąlygas glaudžiau bendradarbiauti su saugumo valdymo skyriumi.

Restruktūrizavimas sudarė sąlygas glaudžiau bendradarbiauti su saugumo valdymo skyriumi, todėl dažniau užkardomas neleistinų daiktų perdavimas nuteistiesiems, operatyviau perduodama informacija, greičiau reaguojama į neeilines situacijas. Mažėja galimybė nuteistiesiems svaigintis, be leidimo naudotis ryšio priemonėmis. Didėjantis perimtų siuntų ir daiktų jose skaičius tik patvirtina, kad pokyčiai tinkami, o naujoji tvarka leidžia efektyviau užkardyti draudžiamų daiktų „tiekimą“ nuteistiesiems.

Ką konstruktyvaus siūlo reformos priešininkai?

Reformos skeptikai visuomenei vis dar stengiasi ryžtingai įrodyti, kad pertvarka Pravieniškėse neva sužlugdė nuteistųjų resocializaciją, neva demoralizavo iki tol produktyviai dirbusius puikius kolektyvus.

Tokie teiginiai nei pagrįsti, nei teisingi. Praėjus 6 mėnesiams po Resocializacijos skyrių reorganizacijos jau matomi akivaizdūs pokyčiai – viename skyriuje dirbantys specialistai lengviau dalijasi informacija, gerąja praktika ir patirtimis, dažniau priima kolegialius sprendimus, efektyviau sprendžia kylančius iššūkius, taiko pažangiausius veiklos metodus, bendrai organizuoja įvairias socialinės reabilitacijos priemones.

Pagalba kolegoms ir galimybė jiems padėti nėra jų „mėtymas iš vieno sektoriaus į kitą“ ar „iš vienos darbo vietos į kitą“. Bendras komandinis darbas didina tarpusavio pasitikėjimą, daro profesiją patrauklesnę. Sudėtingi profesiniai iššūkiai lengviau įveikiami moderniai valdomoje įstaigoje, kur pareigūnų tarnyba vertinama, deramai atlyginama adekvačiu pareiginės algos koeficientu, teisingai skatinama.

Ar kas nors draudžia kitokią nuomonę Pravieniškėse?

Ar kas nors draudžia kitokią nuomonę Pravieniškėse? Štai vienos įstaigoje veikiančios profesinės sąjungos atstovai teigia, kad už jų nuomonę persekiojama. Bet faktai rodo ką kita – nepaisant to, kuriai profesinei sąjungai priklauso darbuotojai ir pareigūnai, jie puikiai sutaria bendrame darbe. Skirtingų resocializacijos ir saugumo valdymo padalinių darbuotojai aktyviai bendradarbiauja, darbingas mikroklimatas skatina kartu spręsti kylančias problemas bei ranka rankon siekti bendrų įstaigos tikslų – ir tai vyksta visuose įstaigos sektoriuose.

Suprantama, darbe tenka susidurti su įvairaus pobūdžio iššūkiais, ne visuomet teigiamu visuomenės ar atskirų asmenų požiūriu bei nuomonėmis. Tačiau visi pokyčiai mūsų darbe vyksta siekiant padėti nusikaltimą padariusiems asmenims pasitaisyti, pasikeisti ir pasiruošti gyvenimui laisvėje. Šiame kelyje svarbiausi yra tarpusavio santykiai, komandos dvasia ir bendros pastangos siekti rezultato.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min