Dabar populiaru
Publikuota: 2016 balandžio 27d. 11:56

Edmundas Pupinis: Reikalingas planas Utenai! Ar pasinaudosime dar viena galimybe?

Edmundas Pupinis Praėjusią savaitę Vilniuje, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto salėje, TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis pristatė Investicijų pritraukimo ir išteklių sutelkimo ekonominiam proveržiui 2016 – 2020 metams planą.

Planą greitu metu planuojame pristatyti ir uteniškiams. Su autoriais jau tariuosi dėl konkretaus laiko. Kadangi Utenai plane numatyta svarbi vieta, labai svarbu su juo supažindinti ir Utenos verslininkus, ekonomistus bei verslo asociacijų atstovus.

Tėvynės sąjunga siūlo Uteną ir ateityje vystyti kaip vieną iš dešimties pramonės centrų. Tačiau, anot pristatyto dokumento, kompleksinės priemonės regionų ekonominei gerovei didinti atskiruose regionuose bus įgyvendintos ne priverstinai, o tik tuo atveju, jei šiuose regionuose esančios savivaldybės bus suinteresuotos siekti plane siūlomų permainų. Todėl noriu įspėti Utenos valdančiąją daugumą: vėl turime pavojų nespėti į nuvažiuojantį traukinį.

Kuomet kitos buvusių pramonės centrų savivaldybės supirkinėjo aplink miestų pramonines zonas esančias žemes ir steigė industrinius parkus, Utenos savivaldybė tuo nesirūpino ir apskritai verslo pritraukimo požiūriu nedarė nieko. Apmaudu.

Netgi atvirkščiai – nuosavybės į žemę atstatymo proceso metu savivaldybės vadovai su didžiausiu entuziazmu kovojo, kad savivaldybės poreikiams butų paimami miesto centre esantys sklypai. Keista, kad buvusio industrinio parko teritorija galų gale beveik visa buvo privatizuota ir beveik visa pramoninės zonos dalis kažkokiu paslaptingu būdu atsidūrė visai ne tų asmenų, kuriems buvo atstatyta nuosavybė, rankose.

Ne tik Lietuvai, bet taip pat Utenai ir visam Utenos regionui reikalingas savas investicijų pritraukimo ir išteklių sutelkimo ekonominiam proveržiui planas.

Investicijų pritraukimo proveržio plane numatomas pramonės vystymo modelis yra panašus į taikomus kitose Vakarų Europos šalyse. Šalia pramonės centro vystymo siūloma spręsti ir logistikos problemas – gerinti susisiekimo infrastruktūrą tarp pramonės centrų ir kitų stambesnių gyvenamųjų vietovių.

Kaip vieną iš svarbesnių tikslų, planas numato: susisiekimas 50 kilometrų spinduliu tarp regiono centruose įsikūrusių laisvųjų ekonominių zonų ir šalia esančių miestų įvairiomis viešojo transporto priemonėmis būtų nemokamas ir netruktų ilgiau nei 45 minutes. Tai ir esamam verslui padidintų galimybę pritraukti daugiau darbuotojų iš gretimų rajonų.

Kitoms buvusios Utenos apskrities savivaldybėms planas taip pat yra naudingas. Didėjant gyventojų pajamoms, didės ir per gyventojų pajamų mokestį surenkamos savivaldybės lėšos. Be to, greta pramonės centro esančiose savivaldybėse kur kas sėkmingiau galės vystytis paslaugų sektoriaus verslai. Utenos kraštui tai būtų ypatingai naudinga, nes Ignalina, Zarasai, Molėtai, o ypatingai – Anykščiai, jau ir šiuo metu pakankamai sėkmingai vysto su turizmu susijusius verslus.

Jei Utenos savivaldybė dar kartą nepramiegos ir orientuosis ne tik į efektingus ES ir savivaldybės biudžeto lėšomis vykdomus fontanų ir aplinkos tvarkymo darbus, bet pradės įgyvendinti ir su industrinio parko plėtra susijusius projektus, regiono gyventojai turės šansą ne tik gauti kur kas padoresnius atlyginimus, bet ir susigrąžinti į didmiesčius ir užsienį emigravusius savo vaikus.

Todėl ne tik Lietuvai, bet taip pat Utenai ir visam Utenos regionui reikalingas savas investicijų pritraukimo ir išteklių sutelkimo ekonominiam proveržiui planas. Ar jis bus? Taip, jei Utenos valdantieji pabus iš letargo miego ir bent trumpam padės į šalį lauro vainikus, kuriuos susikūrė pasinaudodami ES parama ir visas lėšas išleisdami efektingiems, politiškai populiariems, bet ekonominės grąžos nekuriantiems dalykams. Laikas pradėti galvoti, kaip uždirbti pinigus, o akis aptemdę lauro vainikų lapai neturėtų trukdyti žvelgti kur kas toliau į priekį.

Edmundas Pupinis yra TS-LKD tarybos narys, Utenos TS-LKD skyriaus pirmininkas

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min