Dabar populiaru
Publikuota: 2016 spalio 13d. 19:27

Egidijus Laužikas: Tarėjai teismuose – daugiau pasitikėjimo teisingumu ar sumaišties?

Egidijus Laužikas Seimui pritarus Visuomeninių teisėjų, vadinamųjų tarėjų, institutui, žurnalistai suskubo klausti teisėjų bendruomenės, kaip mes reaguojame į galimus teismų darbo pasikeitimus.

Turėčiau pastebėti, kad teisėjų bendruomenė neprieštarauja tarėjų instituto steigimui. Vadovaujamės įstatymais, tad jei juose bus nustatyta nagrinėti bylas dalyvaujant tarėjams, mes taip ir dirbsime.

Vis dėlto kyla abejonių: kaip praktiškai šis institutas veiks? Šias abejones ir pasiūlymus Teisėjų taryba yra teikusi rengiant tarėjų instituto koncepciją. Teko atkreipti dėmesį į tai, kaip svarbu teisiškai sureguliuoti ir aiškiai apibrėžti tarėjams keliamus reikalavimus, jų skyrimo tvarką, galimybę dirbti su slapta informacija ir t. t.

Mes taip pat suabejojome dėl tarėjo darbo apmokėjimo dydžio adekvatumo ir atsakomybės dėl neteisėtų veiksmų: ar dydis bus pakankamai motyvuojantis atsakingai eiti tarėjo pareigas, ar nebus piktnaudžiaujama pareiga neatvykstant į posėdžius ir pan.?

Kiekviena naujovė visuomet turi privalumų ir trūkumų. Įdiegus tarėjų institutą, visuomenė turės puikią galimybę tiesiogiai prisidėti prie teisingumo vykdymo ir tai, tikimės, lems didesnį jos pasitikėjimą teismais. Tačiau reikia nepamiršti, kad teisingumo vykdymo procesas bus sudėtingesnis, brangesnis ir ilgesnis, o tai veikiausiai sukels ir pačios visuomenės nepasitenkinimą.

Žinoma, visuomenė pagaliau galės išvysti tariamus teismo užkulisius, tačiau kaip ji vertins teismo sprendimą, priimtą teisinio išsilavinimo neturinčių tarėjų ir prieštaraujantį teisėjo nuomonei? Teisėjai yra teisines problemas teisiniu pagrindu sprendžiantys profesionalai, atsparūs išorinei įtakai, o štai tarėjams gali būti sunkiau atsispirti išorės įtakai, gali iškilti rizika priimti emocijomis paremtus sprendimus.

Įsivaizduokime: jei padaugėtų tarėjų priimamų emocionalių sprendimų, veikiausiai jie dėl teisinio argumentavimo stygiaus būtų dažniau skundžiami aukštesnės instancijos teismams ir ten panaikinami. Kadangi teismų sprendimų stabilumas yra vienas iš teisėjų vertinimo kriterijų, reikėtų keisti teisėjų vertinimo sistemą, kad ne dėl teisėjų darbo ypatumų atsiradęs teisinio argumentavimo trūkumas nenulemtų jų vertinimo.

Kol kas vis dar išlieka daug klausimų, į kuriuos, tikimės, bendromis jėgomis su kitomis institucijomis atsakysime ir šis projektas ne tik patenkins visuomenės smalsumą, bet ir augins ir jų pilietiškumo jausmą.

Egidijus Laužikas yra Teisėjų tarybos pirmininkas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Video

00:48
00:10
01:32

Visi į lauką!

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Parašykite atsiliepimą apie 15min