Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 15d. 07:00

Eglė Džiugytė: Kinija: jos bijoti ar iš jos mokytis?

Eglė Džiugytė Per rinkiminę kampaniją Kiniją neapsakomai daug kartų ir tikrai ne geruoju minėjo Donaldas Trumpas. Tuomet dar kandidatas į prezidentus D.Trumpas teigė, kad oficialiai paskelbs Kiniją valiuta manipuoliuojančią ir didelę grėsmę rinkų stabilumui keliančia šalimi. Nebuvo pamiršta paminėti ir grėsmės nacionaliniam saugumui klausimo. Kas ir kodėl vyksta dabar?

Dabar investuotojai kur kas rimčiau nei anksčiau vertina D.Trumpo per rinkiminę kampaniją dalintus pažadus. Jie įvertina tai, kad D.Trumpas negalės visos kadencijos metu šalį maitinti vien tik skandalais, vieną kitą pažadą reikės įgyvendinti. Rinkos spėlioja, kad tai iš tiesų gali būti veiksmai Kinijos atžvilgiu. Pirmieji rezultatai jau matomi: pernai rekordinių tiesioginių investicijų iš užsienio šalių sulaukusi Kinija dabar gali parodyti net penktadaliu kuklesnius skaičius.

JAV ir Kinija – vienos didžiausių pasaulio ekonomikų, kartu sukuriančios 40 proc. viso pasaulio bendrojo vidaus produkto, 36 proc. tiesioginių investicijų į užsienio šalis, 20 proc. eksportuojamos produkcijos. Jei šios šalys pradėtų akivaizdų prekybos karą, tokių veiksmų pasekmes pajustų visas pasaulis.

Kinija stiprina pozicijas

Šiuo metu Kinijos valdžia bando surasti balansą tarp investicijų didinimo perspektyviuose sektoriuose (tokiuose kaip aukštosios technologijos ir inovacijos) ir rizikos mažinimo, jų nuomone, pervertintuose ir padidintą riziką keliančiuose sektoriuose (tokiuose kaip finansai ir lošimai).

Kinijos kapitalo kompanija „Canyon Bridge Capital Partners“ siekia įsigyti JAV technologijų bendrovę „Lattice Semiconductor Corp“ už 1,3 mlrd. JAV dolerių. Šis sandoris nėra eilinis – norint susitarti, reikalingas JAV prezidento pritarimas. Esminis šio komplikuoto sprendimo punktas – su „Lattice Semiconductor Corp“ susijusios įmonės dirba su JAV kariuomene, tad nuogąstaujama, kad gali būti pažeistas technologinės informacijos saugumas ir slaptumas. D.Trumpas turės 15 dienų, kad priimtų lemiamą sprendimą. Neigiamas sprendimas turės didelės įtakos ir taip neaiškiems santykiams tarp JAV ir Kinijos, o teigiamo nesupras D.Trumpo rinkėjai ir rėmėjai. Tai reiškia, kad šalies vadovas turės apie ką pagalvoti: iš vienos pusės – spaudimas dėl nacionalinio saugumo ir intelektinio kapitalo apsaugos, iš kitos pusės – susijungiančių kompanijų pažadai didinti darbuotojų skaičių ir įlieti daugiau investicijų į technologijų sektorių.

Savo ruožtu Kinijos valdžia yra paskelbusi rekomendacijų sumažinti įsipareigojimus ir sąsajas su finansų sektoriumi užsienyje, tačiau didžiosios šalies įmonės sunkiai randa stabdžius. Investicinė kompanija „Legend Holdings Corp”, valdanti kompiuterių gamintoją „Lenovo Group”, susitarė dėl seniausio privačiai valdomo Liuksemburgo banko „Benque International a Luxembourg DA“ 90 proc. akcijų pirkimo. Bankas, kurio pelnas 2016 m. sudarė 110 mln. eurų, o valdomas turtas siekė 37,7 mlrd. eurų, buvo parduotas už 1,5 mlrd. eurų. Šis žingsnis puikiai iliustruoja pastaruoju metu kintančią situaciją: anksčiau Europos bankai ieškojo investavimo galimybių Azijoje, o dabar Azija ateina į Europą. Tačiau aktyviai į užsienio rinkas investuojančios kompanijos jau pateko po Kinijos valdžios padidinamuoju stiklu ir sulaukia priminimų apie kapitalo grąžinimą į namų rinką. Peršasi mintis, kad tai netiesioginis atsakas į D.Trumpo veiksmus Kinijos atžvilgiu.

Investicijos į energetikos efektyvumą

Vienos didžiausių Kinijos anglies gavėjų „Shenhua Group Corp.” ir vienos didžiausių šalies energetikos gamintojų „China Guodian” susijungimas sukūrė pasaulio energetikos gigantą. „Shenhua Group Corp.” praėjusiais metais pardavė apie 400 mln. tonų anglies – daugiau nei 60 proc. JAV energetikos sektoriuje sunaudojamos anglies. Didžioji dalis įmonės žaliavų buvo parduodamos išoriniams vartotojams. „Bloomberg New Energy Finance” duomenimis, naujoji energetikos gigantė, kurios turtas sudarys daugiau nei 270 mlrd. JAV dolerių, bus antra didžiausia kompanija pasaulyje pagal pajamų dydį ir didžiausia pasaulyje pagal pajėgumus. Šie veiksmai rodo, kad Kinijos valdžia siekia efektyvinti energetikos sektorių, sumažinti perteklinę gamybą ir sumažinti šalies priklausomybę nuo anglies išteklių.

Kinijos įmonės, kurios atstovauja senąsias žaliavų šakas ir efektyvina veiklą, taip pat rodo gerus rezultatus. Didžiąją dalį pelno jos uždirba kylant metalų kainoms: varis, platinamas Šanchajuje, nuo metų pradžios pabrango daugiau nei 20 proc., aliuminis – 30 proc., anglis per metus laiko pademonstravo 42 proc. kilimą. Akcijų biržoje kotiruojamos 179 Kinijos įmonės, kurių veikla susijusi su metalais ir anglimi, pranešė per pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbusios apie 4 mlrd. JAV dolerių pelno. Palyginimui: per tą patį 2016 m. laikotarpį jos patyrė 260 mln. JAV dolerių nuostolių. Aliuminio žaliavos ateities sandorių kaina Šanchajaus biržoje pasiekė aukščiausią kainą per pastaruosius šešerius metus ir tik dar labiau didina spekuliacijas dėl šio sektoriaus.


Vidinės finansų sektoriaus bėdos

Vis dėlto, ne viskas taip gerai, kaip gali atrodyti pažiūrėjus į demonstruojamus įmonių rezultatus. Dėmesį traukia skolos ir nuosavybės santykio rodiklis, parodantis, kiek pasiskolinto kapitalo naudoja įmonė, norėdama finansuoti savo turtą, palyginus su akcininkų nuosavybe. Didžioji dalis minėtų sektorių, „Bloomberg“ duomenimis, kovo pabaigoje turėjo apie 130 proc. siekiantį rodiklį. Aukštas rodiklis reiškia, kad įmonė, siekdama savo tikslų, prisiima aukštą rizikos lygį.

Vertinant šiuos sektorius reikėtų prisiminti, kad rizika atsiranda ne tik iš pačių prasiskolinusių įmonių ir jų rezultatų nevykdymo, bet ir finansavimą teikiančių vidutinių ir mažų bankų, išsivysto vištos ir kiaušinio dilema dėl ribotų finansavimosi šaltinių. Šį mėnesį išsiperka 340 mlrd. JAV dolerių indėlių sertifikatai, kurie naudojami finansuoti vidutinius ir mažus bankus šalies viduje.

Didžioji dalis skatinimo priemonių, kurios baigsis rugsėjo mėn., sukels neramumo ir padidėjusius skolinimosi kaštus tarp Kinijos bankų, taip atsitinka dėl ketvirtinių priežiūros institucijų likvidumo rodiklių tikrinimo, kurie sutapo su likvidumą palaikančių priemonių termino pabaiga. Šios likvidumo priemonės buvo sudarytos 2013 m. yra vienos iš pagrindinių priemonių, kurios palaiko likvidumo poreikį tarp vidutinių ir mažų bankų šalies viduje. Vidutinės pinigų rinkos 7 dienų palūkanos dėl šios priežasties palaipsniui didėja, 2016 m. vidurkis siekė 2,37 proc., 2017 m. vidurkis 2,77 proc., o paskutinių savaičių vidurkis 2,89 proc. Kur kas didesnių judėjimų turėtume pamatyti ateinančiomis savaitėmis.

Be visų šių įvykių Kinijos valdžia turi pakankamai veiklos, norėdama pasiekti 2017 m. užsibrėžtus ekonominius tikslus. Valdžia siekia, kad infliacija šalies viduje siektų 3 proc., o šiuo metu realus rodiklis yra 1,8 proc. Prognozuotas 6,5 – 7 proc. ekonomikos augimo rodiklis šiuo metu siekia 6,9 proc. Nors jis atitinka norimą lygį, toli gražu nesiekia istorinių ir prieš krizinių augimo tempų. Rinkos dalyvių nuomone, pagrindiniai sekami rodikliai dar turi pasistiebti iki tokių, kurie galėtų prisidėti prie politinių sprendimų dėl ekonomikos skatinimo, skolinimo ir vartojimo didinimo.

Eglė Džiugytė yra „Danske Bank“ vyresnioji dilerė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Dvigubas Fidelis: ką nuo savo tautos slėpė komandantė

15min iš Talino Sportas

Triumfuojantis „Atletico“ trimituoja: Taline pagaliau išsklaidėme „Real“ galybę

Gyvenimas

Kojos lūžis apsaugojo nuo vėžio: įspūdingas lietuvės pasakojimas apie Nyderlandų sveikatos apsaugą

Sportas

Drama Taline – Madrido „Atletico“ po pratęsimo nukovė „Real“ ir iškovojo Supertaurę

Sportas

„Sevilla“ treneris įvertino LFF stadioną ir Vilniaus „Žalgirio“ lygį

Aktualu

Dėl viaduko katastrofos Italijos premjeras skelbia nepaprastąją padėtį, vis dar skaičiuojamos aukos

Vardai

Ieva Zasimauskaitė – apie planuojamą antrą vestuvių šventę ir nelengvas santuokos pamokas

Interviu Kultūra

Iliustruotoja Aušra Kiudulaitė: „Laimė yra kai ne nelaimė“

Verslas

Unikalus pasiūlymas: parduodami rekonstruoti teismo rūmai

Mokslas.IT

Filme „Titanikas“ J.Cameronas laivo tragediją pavaizdavo itin tiksliai, išskyrus vieną detalę

Verslas

Parduodamas stilingas namelis su vaizdu į jūrą: vaizdai prieš ir po

Vardai

Natalijos Bunkės sūnus per Žolinę atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventė pajūryje subūrė visą šeimą

Vardai

Brazilijos futbolo legenda Pele pardavė atostogų namą Niujorke, pirktą prieš 40 metų

Spalvingos gamtos gėrybės

Gazas

Mokslininkai surado būdą, kaip elektromobilius per kelias minutes užpildyti degalinėse

Mokslas.IT

Kaip išauklėti kovai auklėja žmones Prancūzijoje

Aktualu

Kelią Vilnius–Pabradė užblokavo nuvirtęs vilkikas

24sek

Jono Valančiūno gudrus dėjimas – antras tarp gražiausių „Raptors“ sezono epizodų

Verslas

Naujoji Zelandija uždraudė užsieniečiams šalyje įsigyti nekilnojamojo turto

LT 100 Aktualu

Kenčiantys beržai ir į darbą neinantys Jonai: kaip lietuviai vasaros šventes seniau šventė

Naujienos

Aktualu

Dvigubas Fidelis: ką nuo savo tautos slėpė komandantė

15min iš Talino Sportas

Triumfuojantis „Atletico“ trimituoja: Taline pagaliau išsklaidėme „Real“ galybę

Gyvenimas

Kojos lūžis apsaugojo nuo vėžio: įspūdingas lietuvės pasakojimas apie Nyderlandų sveikatos apsaugą

Sportas

Drama Taline – Madrido „Atletico“ po pratęsimo nukovė „Real“ ir iškovojo Supertaurę

Sportas

„Sevilla“ treneris įvertino LFF stadioną ir Vilniaus „Žalgirio“ lygį

Aktualu

Dėl viaduko katastrofos Italijos premjeras skelbia nepaprastąją padėtį, vis dar skaičiuojamos aukos

Verslas

Naujoji Zelandija uždraudė užsieniečiams šalyje įsigyti nekilnojamojo turto

LT 100 Aktualu

Kenčiantys beržai ir į darbą neinantys Jonai: kaip lietuviai vasaros šventes seniau šventė

Gyvenimas

Itin reta liga sergančiam Deimantui būtina kepenų transplantacija: šeima laukia žinių – priims lenkai ar vokiečiai

Sportas

„Žalgirio“ trenerį prieš mūšį su „Sevilla“ nustebino diskusijos apie varžovų sudėtį

Gyvenimas

Pelėsių gali būti ir kavos pupelėse, ir piene ar mėsoje

Deuce

Sinsinatis: N.Džokovičiaus pergalė ir išmestas A.Zverevas

Vardai

Rūtos Elžbietos Mazurevičiūtės mergvakaris: „Tiek įspūdžių per pusę gyvenimo nebuvau patyrusi“

Gazas

„Mototurizmo ralio“ objektai: 245 m aukščio Juragių antena, padėjusi išsaugoti Lietuvos nepriklausomybę

Maistas

Kosminiai desertai: talentingas konditeris kuria fantastiškas skulptūras iš šokolado

24sek

Naujajame Dainiaus Adomaičio trenerių štabe „Ryte“ – pokyčiai

24sek

Broliai Kuzminskai valdys Molėtų krepšinio klubą

Gyvenimas

Kodėl smerkiame didelį poros amžiaus skirtumą?

Sportas

„Sūduvos“ varžovų treneriu tapęs Tomas Ražanauskas: „Viskas buvo netikėtai“

Aktualu

Pirmininkavimą ES Rumunija tikisi išnaudoti stereotipams apie ją sulaužyti

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min