Dabar populiaru
Publikuota: 2010 sausio 22d. 15:00

Estija baigia išaugti Baltijos šalių „marškinėlius“

Lyginant Baltijos šalių ekonominės raidos pasiekimus distancijoje po Nepriklausomybės atkūrimo, Estija ne vienoje srityje skina laurus.

Estijai per praėjusį 20-metį pavyko pademonstruoti efektyviausią tarp Baltijos šalių viešojo sektoriaus pertvarką, lankstų biurokratinį aparatą, taupesnę fiskalinę politiką bei didžiausią pažangą kovojant su korupcija. Žemas valdžios sektoriaus įsiskolinimas prasidėjus ūkio atsigavimui sudarys Estijai sąlygas tęsti ankstesnę mokesčių mažinimo politiką ir toliau gerinti verslo aplinką, pagal kurią, lyginant su likusiom dviem Baltijos valstybėmis, ji ir taip pirmauja.

Geriausia iliustracija – į šalį pritraukti tiesioginių užsienio investicijų (TUI) srautai. Pagal sukauptas TUI, tenkančias vienam gyventojui, Latviją ir Lietuvą Estija lenkia atitinkamai 2,3 ir net 2,8 karto. Daugelio ekonominių rodiklių atžvilgiu Lietuvą ir Latviją toli užnugaryje palikusiai Estijai nebelieka jokio akstino tapatintis su Baltijos regionu. Šiandien Estijai ši etiketė reiškia prastesnės reputacijos ir rizikos importą iš daug blogiau besitvarkančių kaimynių.Lietuvai ir Latvijai kovojant su viešųjų finansų vėjo malūnais, Estija kryptingai siekia strateginio euro įvedimo tikslo.

Tiek užsienio prekybos, tiek investicinių saitų kryptys atskleidžia aiškią šios šalies strategiją – siekti kuo glaudesnių ryšių su Šiaurės valstybėmis, perimant ir panaudojant jų sukauptą patirtį ir žinias. Šiuo metu, Lietuvai ir Latvijai kovojant su viešųjų finansų vėjo malūnais, Estija kryptingai siekia strateginio euro įvedimo tikslo. Šios šalies valdžia sugebėjo pademonstruoti politinę valią ribojant išlaidas bei operatyviai įgyvendinant darbo rinkos liberalizavimo priemones.

Be to, ekonomikos klestėjimo metais Estija vienintelė strategiškai įvertino galimus ūkio svyravimus ir sukaupė nemenkas atsargas ekonominei žiemai. Visos šios priemonės ir operatyvūs apgalvoti sprendimai jau šių metų pavasarį gali būti teigiamai įvertinti Mastrichto egzamino metu. Įsivedusi eurą Estija eliminuotų vis dar regiono neapleidusią devalvacijos paskalų keliamą įtampą ir galėtų kryptingai imtis ūkio skatinimo, TUI pritraukimo ir pasirengimo ekonomikos spurtui. Atsiplėšimas nuo likusių Baltijos valstybių išaugtų negrįžtamai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min