TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

„Eurovizija“: kodėl „InCulto“ (ne)nustebins Europos

Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos atstovai „InCulto“ Artėjant antrajam finalui, kuriame „InCulto“ dainuos pirmi, drįstu teigti, kad pirmuoju smuiku lietuviai tikrai negros. Būkime realistai. Linksmuoliai realistai be rožinių akinių.

Visos „Eurovizijos“ naujienos tiesiai iš Oslo.

Aišku, sakysite, lengva taip teigti pasitelkus „Google“ ar lažybininkų prognozes. Ar „Youtube“ peržiūras.  Nieko panašaus! Turiu ir kitų priemonių išmatuoti euroviziškumui. Ir, patikėkite, su „gayvizija“ ar „balkanovizija“ čia nieko bendro. Tačiau atsakymo raktas – pačioje teksto pabaigoje.

Pranašumai. O kol kas pasverkime lietuvių pranašumus. Iš tiesų „InCulto“ yra šaunūs vyrukai. Dėl jų alpsta tūkstančiai Lietuvos merginų, jų trumpikes Norvegijoje čiupinėja žurnalistės. Sunku pamiršti ir grupės tikro garso pasirodymą 15min.lt redakcijoje.  Tas pat kartojasi gatvės koncertuose Osle – publika priima šiltus, grojančius gyvai ar net „rokavai“ „InCulto“. Bet visa tai subjektyvu. Pasižiūrėkime objektyviai, kokių stiprių pusių turi ši grupė.

Atrankų košmarai. Na, prisiminkime, su kokiu nerimu visada laukiame nacionalinių pusfinalių. Etatinė tampanti Mini-Me, didžiai gerbiamas humoristas Gaudentas Janušas… Gerai, kad Antanas tapo Seimo nariu, tai bent čia nedalyvauja. Sutikite, šie ir dauguma kitų vardų – tik puošmenos, o ne tikrieji pretendentai išgarsinti Lietuvos vardą.  Akivaizdu, kad tai, kas atsiranda ne laiku ir ne vietoje, kelia šypseną. O LTV studijoje rengiamų atrankų lygis per pastaruosius metus pakilo ne itin daug. Tik tiek, kad Minedas jau, ačiū Dievui, rado kitą užsiėmimą ir nebedalyvauja.Jei Aistė būtų tuo metu nusifotografavusi „Playboy“? Ar viskas nebūtų apvirtę aukštyn kojomis?

Taigi Lietuvos kontekste „InCulto“ pasielgė labai protingai. Aplankė daugelį Lietuvos redakcijų, buvo draugiški. Tai ir padėjo nugalėti itin stiprią konkurentę Aistę Pilvelytę. Tačiau klausimas: jei Aistė būtų tuo metu nusifotografavusi „Playboy“? Ar viskas nebūtų apvirtę aukštyn kojomis? Juo labiau kad „InCulto“ vyrai atliko analogišką triuką, kuris papirko ir paskutinius skeptikus: nusiplėšė kelnes ir apakino savo sidabrinėmis trumpikėmis.

Tačiau ar tikrai Osle  suveiks šie kerai?  

Kodėl mums nesiseka. Prisiminkime mažas ankstesnių Lietuvos atstovų „Eurovizijoje“ sėkmes ir nesėkmes. Aistė Smilgevičiūtė su savo originalia daina ir originaliu kostiumėliu liko penkta nuo galo. Tai buvo puikus rezultatas po Ovidijaus Vyšniausko, kuris iš esmės buvo tik pirmasis žvalgas, užėmęs paskutinę vietą.

Aivaras Stapukonis – na, daina nebuvo bloga, nebent beretės ir judesiai kliuvo.Kaip ir Lino bei Simonos daina – na, nieko ten baisaus. Ir Laura mums, LTV žiūrovams, nebuvo blogai. Netgi graži, tik kiek statiška. Bet rezultatas tas pats – kuklūs rezultatai.

„Skamp“ teikė daug vilčių, bet jų stilius (got style) netiko „Eurovizijai“. Julijos Ričik lopšinė užmigdė, Jeronimas būtų daugiau pasiekęs, jei būtų susideginęs scenoje kaip Kalanta, o ne tik dainavęs. Tą kartą specialieji efektai būtų labai pravertę! Sasha Song tiesiog pasidarė gerą reklamą Rusijoje, dainuodamas dviem kalbomis. Ir kažkodėl labai tikėjosi nustebinti savo skrybėle...Nė vienas iš anksčiau minėtų atlikėjų iš esmės nieko nepadarė specialiai „Eurovizijai“.

Kur lenkiu? Nė vienas iš anksčiau minėtų atlikėjų iš esmės nieko nepadarė specialiai „Eurovizijai“. Tik „LT United“ vyrų šešetukas, Atėnuose iškovojęs 6-ąją vietą, buvo itin originalus ir nenuspėjamas. Neformatas su keista ironija, neregėtu Misterio Traukulio šokiu, Samo megafonu. Vienkartinis projektas, sukurtas specialiai šiai muzikos olimpiadai. Projektas, pagaliau iš esmės sudrumstęs ramybę. Ar po to padarytos išvados, ar sukūrėme ką nors specialiai „Eurovizijai“? Nepanašu, deja.

Ko trūksta „InCulto“. Na, jei scenoje vienu metu aistringai ardytųsi šeši  jurgiai didžiuliai, galbūt euromanus priblokštume temperamentu.  Juk ne veltui esame vadinami Baltijos italais. Tačiau tai, ką matėme iki šiol, labiau primena ritmingą pučiamųjų „Dainos“ teatrą ar ankstyvuosius BIX „Roko maršuose“... Ir jei daugumai nepatiks vyrukų kojos (joms jau buvo taikyti ne itin gražūs epitetai), gali blogai baigtis.

Ritmas ir artikuliacija. Jei būtų įmanoma suprasti dainos tekstą, netgi klausant jį dešimtą kartą, gal kas nors ir išgirstų. Tačiau akivaizdu, kad teksto didžioji dalis žiūrovų per tas kelias minutes nesuvoks. Bet galbūt prisimins dainą dėl ritmo.

Klubinis stilius. Jei „Eurovizijos“ scena būtų mažytis klubas „New York“ Vilniuje, kuriame grupė šėlo su savo gerbėjais, galbūt užkariautume ir eurovizinę publiką. Bet Oslo arenos „Telenor“ erdvė – ne provincijos klubas. Ir nors patys „InCulto“ vyrai yra nuostabūs ir linksmi žmogiukai, jų atliekama daina labiau tiktų mergvakarį švenčiančioms ir spiegiančioms klubo lankytojoms.

Balsavimo sistema. Kai visų šių ingredientų nelieka, nusveria balkanoviziniai balsavimo instrumentai. O jie mums nepalankūs. Jei pateksime į finalą,  Albanija, Serbija, Bosnija ir Hercegovina balsuos... na, juk žinote, už ką.

Todėl nepuoselėkime tuščių vilčių, kad „atėjo laikas mums būti pirmiems“. Na, nebent panašiais metodais kaip V.Romanovas LNK šokių konkursą laimėjo... Šansų nedaug,  juo labiau kad pagal naują tvarką už mus pusfinalyje nebegalės balsuoti kaimynai latviai ir estai.Nepuoselėkime tuščių vilčių, kad „atėjo laikas mums būt pirmiems“.

Populiariausias pergalės scenarijus. Dažniausias „Eurovizijos“ nugalėtojų dainos scenarijus – arba uždegti („Lordi“, Marija Naumova) arba pravirkdyti – D. Bilanas, serbė M.Šerifovič su „Molitva“. Tikėkimės, „InCulto“ tikrai nepravirkdys. O ar uždegs? Didžiausia rizika, kaip reaguos išvysiantys pirmą kartą Lietuvos trumpakelnius. Kai kam tai tikrai pasirodys ne juokinga, o neskoninga. Tik įdomu, kaip pasiskirstys nuomonės. Deja, ne apie dainą, o apie kojas.

Kas balsuos už Lietuvą. Galima padėkoti A.Kubiliaus Vyriausybei. Nesuvaldytas nedarbas išginė į emigraciją jau net ir spėjusius grįžti tautiečius. Emigracija – štai kur lietuviškoji „Eurovizjos“ viltis!

Tiesa, yra dar vienas optimistinis aspektas. Gali būti, kad už mus galinčiose balsuoti šešiolikoje Europos šalių sidabrinės trumpikės yra retenybė (juk genialu – tai užmiršta sena). Ir, liaudiškai tariant, „triusikučiai“ bei pirmasis startinis numeris šioje banalybių olimpiadoje privers žiūrovus įsiminti Lietuvos atstovus. Bet, kaip minėjau, tokių vilčių turėkime tik pusfinalyje.

Tiesa, jei Kolumbija būtų Europos dalis, tikrai turėtume daugiau šansų. Prisiminkime linksmojo lietuvio A.Mockaus kelnių nusimovimą ir kitus politiko pokštus, kurie, kaip rodo reitingai, priimtini kolumbiečiams. Natūralu, kad Jurgis Didžiulis irgi kelnes Osle žada nusimauti: melskimės, kad  tai pridėtų vieną kitą balsą.

Laimėti neapsimoka. Kita vertus, nesikankinkime, jei geriausiu atveju tepateksime į finalą. Juk to ir važiuojame į Oslą – parodyti trumpikių ir priversti ką nors nusišypsoti. Jau dabar aišku, kad šis tikslas bus pasiektas.

O laimėti „Euroviziją“ tikrai neapsimoka! Lietuva ir taip turi daug finansinių rūpesčių. Duok Dieve, krepšinio čempionatą kaip nors surengtų.Galbūt, liaudiškai tariant, „triusikučiai“ bei pirmasis startinis numeris šioje banalybių olimpiadoje privers žiūrovus įsiminti Lietuvos atstovus.

Be to, pasižiūrėkime, ar pergalė šiame konkurse, be A.Rybako (nors jo koncertas Vilniuje ir nebuvo anšlaginis), kam nors atnešė didelę šlovę.

Latvė M.Naumova visų užmiršta gyvena Prancūzijoje. Estas Tanelis Padaras groja sunkųjį roką ir nėra žvaigždė. Prisiminkite,  net pirmajame festivalyje „Be2gether” jis nesulaukė didesnio dėmesio... Na, ką dar, be laimės kūdikio Dimos Bilano, galėtumėte išvardyti? „Lordi“ juk netapo „Metallica“.

„Štai ką „Eurovizija“ su žmonėmis padaro – nieko gero, nieko gero“, – pasakytų didis B.Brazdžionis.

„Eurovizijos“ lakmuso popierėlis.  Tai kas gali iš anksto pasakyti, kokios dainos sulauks „Eurovizijos“ žiūrovų dėmesio?

O kas pernai iškart ėmė dainuoti A.Rybako dainą, vos tik ji nuskambėjo Maskvoje? Kas iki šiol gatvėse dainuoja „LT United“ „We Are The Winners“? Tai vaikai, informaciją priimantys ir suvokiantys kiek kitaip nei stereotipų sugadinti suaugusieji. Ir labai lengvai įsimenantys tuos motyvus, kuriuos įmanoma įsiminti. Paprašyti padainuoti „Eastern European Funk“, vaikai dažniausiai muša ritmą, o melodiją išdainuoti sekasi labai sunkiai.

Ką reiškia tokia reakcija, sužinosime jau ketvirtadienio vakarą.

15min.lt buvo su „InCulto“ nuo pat pirmos atrankos dienos, kai mažai kas tikėjo, jog būtent ši grupė važiuos į Oslą. Visa širdimi palaikome ir dabar, kai tikinčių ir palaikančių padaugėjo šimteriopai. Todėl, tikiuosi, susitiksime finale.  

LAIMĖK SIDABRINES „INCULTO“ TRUMPIKES!

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min