Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugpjūčio 14d. 08:04

Galvokime

Kalba politinių kalinių ir tremtinių sąskrydyje Ariogaloje, 2009 08 01

Sveikinu sąskrydį kaip kasmet, gėriuosi Jūsų ištikimybe Tėvynei, laisvei ir brolybei. Čia gali pasijusti, kad esi laisvoje Lietuvoje. Mat ne visada ir ne visur turi tokį jausmą. Gana dažnai mes klausiame vieni kitų, ar iš tikrųjų turim Nepriklausomybę.

Jūs, kurie čia susirenkate, garbingieji partizanai, tremtiniai, politiniai kaliniai, Jūs viską matėte ir žinote: ir apie 1949-uosius, ir apie 1989-uosius, ir apie Sausio 13-ąją. Labai gerai, kad kasmet atsivedate savo vaikaičių, kad čia pasirodo ir dalyvauja jaunimas, kuriam tai nepakartojama proga sužinoti apie savo senelių kovas ir vargus už Lietuvą. Kovos nesibaigia, tik įgyja naujų formų. Mes gal ir nesuvokiame, ypač per šio meto rūpesčius dėl ekonominių, ūkinių ir daugelio kitų sunkumų, dėl lėšų trūkumo, dėl šeimų pajamų sumažėjimo, dėl kainų kilimo ir panašiai; įsigilinę į tas bėdas ir rūpesčius gal nė nejaučiam, kaip mus pamažu okupuoja kitais būdais. Kaip superkama mūsų žiniasklaida, kuri po to arba jau dabar vėl daro įtaką protams, ypač silpnesniems protams, kad nesidžiaugtų laisve, kad būtų nelaisvi nuo svetimų ir žalingų įtakų.

Šis tarpsnis mūsų visuomenės ir valstybės raidoje turi būti geriau suvoktas. Reikia rasti ir pasipriešinimo formų. Toks turėtų būti ir šios dienos uždavinys. Dažnai esame pastebėję, kokia nelaisva Lietuvos teisėsauga, net nežinia nuo ko - ar nuo praeities šmėklų, ar nuo savo silpnybių, ar nuo visokių įtakų. Jūs ne kartą pastebėjote, kaip stropiai nepriklausomos Lietuvos teismai perrašinėja NKVD tribunolų nuosprendžius, tyrinėja kankinimais išgautus prisipažinimus, pasirašytus dažnai net nemokant rusų kalbos ir nesuprantant, kas ten rusiškai parašyta. O po to štai randa kliautį kuriam nors laisvės kovotojui jau po mirties atimti jo garbę ir teises.

Stebėjomės tais dalykais, stebėjomės ir teismų veiksmais, kai į juos kreipdavosi įsižeidę stribai ir gebistai, kam juos pavadino stribais ir gebistais. Pavyzdžių kiek tik nori. O šiandien yra ir ypatingų reiškinių, kuriais siekiama pažeminti Lietuvą, ją sukompromituoti, netgi teisėsaugos struktūrų veiksmais.

Vakar minėjome Medininkų žudynes. Metinių proga daugiau prisimename, pakalbame, išgirstame, o paskui vėl viskas aprimsta. Tik pamažu pradedame suvokti: aštuoniolika metų, o teisingumo nėra. Juk buvo Lietuvos teisingumo rankose jau ne vienas tų omonininkų, kurie siautėjo Lietuvos pasieniuose, daužė, degino, terorizavo. Bent du jų buvo mūsų teisėsaugos rankose, bet paleisti kaip niekur nieko. Mat neįrodyta šimtaprocentiškai, - nors vieną jų net Tomas Šernas atpažino, - kad jie tikrai ten žudė. O ką jie kita darė? Jokio kaltinimo terorizmu, įsibrovimu su ginklu per Lietuvos valstybės sieną ir siautėjimu. Nieko. Dabar dar vienas laukia teismo, ir nežinome, kuo tai pasibaigs. Ir kaltinimas rezgamas, formuluojamas visada labai keistai - niekada nebuvo kaltinimo terorizmu, kariniais nusikaltimais, nors tai svetimos valstybės kariuomenė siautėjo Lietuvos žemėje, engė, gąsdino, plėšė ir galų gale nužudė nesiginančius mūsų pareigūnus, paimtus į nelaisvę.

Tai sunkiausi kariniai nusikaltimai, tačiau mūsų prokuratūra apie juos nekalba. Gal nebent teismas performuluos. Jūs žinote, kuo dabar kaltinami tie, kuriuos slepia Rusija. Keli kaltinamieji iš Rygos OMON'o ten priglausti. Jie kaltinami, kad Medininkuose "nužudė du ir daugiau žmonių". Štai ir viskas. Nei terorizmo, nei karo nusikaltimų, tik nužudymas. Keisti dalykai. Mes kaip valstybė turime pasveikti nuo baimės, kad jeigu iškelsim kaltinimą karo nusikaltimais, tai kas nors kur nors bus nepatenkintas. Oi, geriau tegu būna patenkintas, todėl nekalbėkim apie tikruosius tarptautinius nusikaltimus.

Štai Vytauto Pociūno žūtis, kurią netrukus minėsime. Turbūt nė vienas Lietuvoj neabejoja, kad tai nužudymas išmetant pro langą iš devinto aukšto. Tačiau per tuos trejus metus matėme vien pastangas skleisti gandą, neva tai nelaimingas atsitikimas. Čia reikia atiduoti pagarbą mūsų teismams, kurie triskart pasmerkė prokuratūrą, jog ši tiria netinkamai. Tai kokia čia prokuratūra, kuri tokį ypatingą nusikaltimą tiria vis netinkamai!? Dabar vėl liepta tirti iš naujo. O koks tyrimas buvo pradžioj? Ir ligi šiol?

Kalbu apie Lietuvos kompromitavimą - štai paskutinės naujienos, ko staiga ėmėsi Lietuvos generalinė prokuratūra. Kažkas, - manau, kad tai koks nors majoras Ivanovas, - parašė laišką šešių suvalkiečių vardu. Gal ir tikri suvalkiečiai pamokyti staiga parašė, kad daktaras Jonas Basanavičius buvo nužudytas, šešiais šūviais nušautas lenkų saugumo agento, ir kad tai reikia tirti. Vargšas patriarchas pasiligojęs mirė ligoninėje, kiekvieną dieną buvo pranešama apie jo sveikatą, garbingai palaidotas. Ir štai mūsų teisėsauga nutaria: reikia tirti. Gal net iškasti, tikrinti kaulus, gal yra kokių šūvių žymių. Kažkokia beprotybė. Tačiau ji nėra beprasmė. Pagalvojau: jeigu tokią istoriją paskelbs lenkų laikraščiai, tai kaip jie paskelbs? Ogi paskelbs: žiūrėkit, kokie lietuviai bukapročiai, iki ko jie nusigyveno. Kaip jie nekenčia lenkų, kad net tokią kvailystę priima rimtai! Beje, tie, kurie neva parašė šį laišką, pavarė ir prieš žydus. Tai irgi noras parodyti Lietuvą iš blogosios pusės. Ten taip ir parašyta: žydai - Lietuvos kenkėjai. Aš matau KGB braižą. Bet kodėl nieko nemato prokuratūra ir priima rimtai, dar perduoda kitai įstaigai tirti: o gal iš tikrųjų J. Basanavičius buvo lenkų agentų nušautas?

Su tokia teisėsauga mes patenkame į klampynę. Žinoma, tai daroma Lietuvai kompromituoti. Yra labai apgalvotų būdų. Gal dar prisimenam, kaip Vilniuje žygiavo jaunikaičiai su Lietuvos trispalve, viskas buvo gražu. Tačiau kai priėjo vietą, kur laukė televizija, pradėjo vokiškai šaukti prieš žydus, lyg būtų kokie vokiečių fašistai. Kad būtų nufilmuoti. O kas juos pamokė, gal jiems net užmoka už tokią demonstraciją? Jaunikaičių, bandančių prisiplakti su fašistinėmis vėliavomis matydavom ir kitur. Gerai, kad šiandien jie čia nemosuoja. Juk tai irgi daroma tam pačiam dalykui - parodyti, kad Lietuvoje fašistai. O ką tai reikštų? Partizanai, juk atsimenat, kad ir jus taip vadino? Rusijos politikai ligi šiol sako, kad Lietuvos pasipriešinimas iš tikrųjų buvo fašistinis judėjimas, nes mat sovietai kovojo prieš nacius, o lietuviai kovojo prieš juos. Tad lietuviai - už nacius. Tokiam dalykui ir čia būtų galima suorganizuoti kokią fotografiją su hitlerininkų vėliavom. Gerai, kad šiandien jų nėra. Gal kada susipras. Gal dar ne visai bepročiai, kad nesuvoktų, kas juos moko. Bet, žinoma, turėtume turėti ir Valstybės saugumo departamentą, kuris atsakytų, kas už ko stovi.

Taigi, mielieji, kas ant širdies gulėjo, norėjau tuo pasidalyti ir perspėti bei pakviesti būti budriems, ištikimiems ir kad mūsų neįveltų į jokias pelkes. Dar bus daug ir visko mesta prieš mūsų šalį, kad tik ji nesustiprėtų, kad tik neatsistotų oriai. Yra kas galvoja, kaip mums pakišti koją. Tad mes irgi galvokime.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Skandalas, sudrebinęs Panevėžį: ilgalaikis korupcijos tyrimas ar politinių žaidimų dalis?

Gyvenimas

15min studijoje – S.Dailidė, siūlantis ledinį iššūkį: 30 dienų maudytis eketėje

Aktualu

Teismo verdiktą išgirdo dvigubą žmogžudystę Kaune įvykdę budeliai: salėje nesėdėjo kartu

Aktualu

Dalia Grybauskaitė Sauliaus Skvernelio sprendimą komentuoja lakoniškai

Aktualu

Žuvelė užkibo: Nastia Rybka iš Tailando atskrido tiesiai į pareigūnų glėbį Maskvoje

Vardai

Vaidas Baumila – vėl vienišas: išsiskyrė su stiliste Monika Jasionyte

15min iš Berlyno Verslas

Lietuva šiemet pasauliui prisistato be kiaulienos gaminių

24sek

Šaras prieš R.Pitino: 0:1. Po 24 metų laikas revanšui

Aktualu

Kauno autobusų stoties aikštelėje užsidegė automobilis, teko evakuoti šimtus keleivių

24sek

Prieš „Žalgirį“ – legendinis treneris, spindėjęs tarp titulų ir sekso skandalų

Aktualu

Policija ir vaiko teisių sargai ieško dingusios visos šeimos – trys vaikai nelanko mokyklos

Aktualu

15min studijoje – pokalbis su naujuoju švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi

15min iš Berlyno Verslas

G.Surplys tikisi, kad jau kitą savaitę atsinaujins lietuviškų kiaulių eksportas į Lenkiją

Gazas

Smarkus snygis sostinėje sutrikdė eismą: keliuose spūstys, vėluoja viešasis transportas

24sek

LKL teisėjai paaiškino, kodėl nubaustas Simas Jasaitis, pats susižeidęs labiau

Gazas

Rygos gatvėse nebus barstoma druska, ar tokiu pačiu keliu žengs ir Vilnius?

Vardai

Kultiniai „Sopranai“ grįžta: vietoj serialo – kino filmas apie mafijos šeimos priešistorę

Aktualu

Sostinėje sulaikytas jaunas įžūlus plėšikas: poelgius apmąstė gulėdamas veidu į sniegą

Aktualu

Po sniego atakos Kaune pasipylė avarijos, greitkelyje Vilnius-Kaunas slidu

Vardai

15min studijoje – Monika Linkytė: turą pradėsianti atlikėja kviečia į koncertus ir dovanoja bilietus

Pasaulis kišenėje

Dronai tapo oro uostų siaubu: kodėl juos pastebėjus iškviečiama dešimtys policininkų

Gyvenimas

Driesas van Notenas pasiūlė išeitį jaunajai kartai, kuri trokšta būti stilinga

Aktualu

Žiemos pasaka Klaipėdoje: per naktį miestą padengė pusnynai, neatlaikė medžiai

Aktualu

Klaipėdoje į uosto akvatoriją išsiliejo naftos produktai

Aktualu

Dėl prastų Lietuvos oro sąlygų korespondencija ir siuntos gali vėluoti

Naujienos

Verslas

Ekspertai įvertino tarnautojų algų šuolį: kas rėkė, tas gavo, o kiti pamiršti

Pasaulis kišenėje

10 gražiausių Lietuvos pažintinių takų žiemos savaitgaliams

Aktualu

Teismo verdiktą išgirdo dvigubą žmogžudystę Kaune įvykdę budeliai: salėje nesėdėjo kartu

Aktualu

Žuvelė užkibo: Nastia Rybka iš Tailando atskrido tiesiai į pareigūnų glėbį Maskvoje

Aktualu

Skandalas, sudrebinęs Panevėžį: ilgalaikis korupcijos tyrimas ar politinių žaidimų dalis?

Gyvenimas

15min studijoje – S.Dailidė, siūlantis ledinį iššūkį: 30 dienų maudytis eketėje

24sek

Šaras prieš R.Pitino: 0:1. Po 24 metų laikas revanšui

Aktualu

Dalia Grybauskaitė Sauliaus Skvernelio sprendimą komentuoja lakoniškai

Vardai

Vaidas Baumila – vėl vienišas: išsiskyrė su stiliste Monika Jasionyte

15min iš Berlyno Verslas

Lietuva šiemet pasauliui prisistato be kiaulienos gaminių

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

Aktualu

Kauno autobusų stoties aikštelėje užsidegė automobilis, teko evakuoti šimtus keleivių

24sek

Prieš „Žalgirį“ – legendinis treneris, spindėjęs tarp titulų ir sekso skandalų

Aktualu

Policija ir vaiko teisių sargai ieško dingusios visos šeimos – trys vaikai nelanko mokyklos

Aktualu

Theresa May atsisako atmesti „Brexit“ be sutarties galimybę

15min iš Berlyno Verslas

G.Surplys tikisi, kad jau kitą savaitę atsinaujins lietuviškų kiaulių eksportas į Lenkiją

Pasaulis kišenėje

Kelionė Europos pakrantėmis: keliauti įmanoma ir be pinigų

24sek

LKL teisėjai paaiškino, kodėl nubaustas Simas Jasaitis, pats susižeidęs labiau

Aktualu

15min studijoje – pokalbis su naujuoju švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi

Aktualu

Sostinėje sulaikytas jaunas įžūlus plėšikas: poelgius apmąstė gulėdamas veidu į sniegą

Gazas

Rygos gatvėse nebus barstoma druska, ar tokiu pačiu keliu žengs ir Vilnius?

Vardai

Kultiniai „Sopranai“ grįžta: vietoj serialo – kino filmas apie mafijos šeimos priešistorę

Aktualu

Dėl girto „Opel“ vairuotojo sukeltos avarijos ligoninėje atsidūrė aštuonmetis

Vardai

15min studijoje – Monika Linkytė: turą pradėsianti atlikėja kviečia į koncertus ir dovanoja bilietus

Aktualu

Klaipėdos apskrityje nubaudė alkoholio prekeivius: su buteliais įkliuvo ir taksi vairuotojai

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:52
01:07
37:17

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min