Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gediminas Kirkilas: Kuo skiriasi dabartinė Vyriausybė nuo savo pirmtakės?

Šaltinis: 15min
0
A A

Gediminas Kirkilas Skirtumų išties nemažai, nors opozicija, kurios branduolį kaip tik ir sudaro buvusios Vyriausybės lyderiai, neigia (vargu ar ko kito galima tikėtis), bet kokius šio ministrų kabineto darbus ar pasiekimus.

Konservatoriai nuo pirmųjų opozicinių dienų primityvokos propagandos pagalba mėgina formuoti pasyvaus, neveiklaus, nedarančio reformų ir panašų A.Butkevičiaus kabineto įvaizdį.

Ypač eksploatuojamas vadinamas darbo grupių klausimas, nors kaip tik tai, mano požiūriu, yra labai svarbi, demokratijai būtina bet kurios valdžios institucijos veiklos pusė. Tai reiškia, jog ši Vyraiusybė atvira visuomenei, o neapgalvoti, isteriški, „naktinės“ mokesčių reformos stiliaus sprendimai nebus priimami. Tariamasi su ekspertais, socialiniais partneriais, įvairiomis institucijomis, kas yra normali, plačiai ES šalyse paplitusi europietiška tradicija.

Tai reiškia, jog ši Vyraiusybė atvira visuomenei, o neapgalvoti, isteriški, „naktinės“ mokesčių reformos stiliaus sprendimai nebus priimami.

„Naktinės“ mokesčių reformos atvejis itin iškalbingas, nes mokesčių pakeitimai jokioje demokratinėje šalyje ir jokiais motyvais nepriimami, taip, kaip tai padarė A.Kubilius, jau nekalbant, kad buvo pažeisti ir šalies įstatymai.

Arba, pavyzdžiui, beveik nusikalstamas lėšų sumažinimas krašto gynybai, ką ypač paryškina dabartiniai įvykiai Ukrainoje. Iš esmės konservatorių ir liberalų valdžia, visiškai negalvodama apie pasekmes, mechaniškai sumažino gynybos, kitų jėgos struktūrų finansavimą.

Tokioje pačioje finansų krizėje atsidūrusios Latvija bei Estija ne tik to nedarė, bet, pavyzdžiui, Estija, mažėjant BVP, padidino finansavimą gynybai ir pasiekė NATO reikalingus du procentus.

Ši Vyriausybė, lyginant su A.Kubiliaus, nepasižymi griovėjiškumu, prieš tai buvusių Vyriausybių sprendimų atšaukinėjimu, kas visuomet buvo viena svarbiausių priežasčių, kodėl pas mus stringa ilgalaikiai strateginiai energetikos, transporto ir kiti projektai.

Priešingai – pradėtieji projektai tęsiami, tobulinami ir net spartinami. Pavyzdžiui, suskystintųjų dujų terminalas, kurio įkurtuves švęsime jau šiemet. Arba naujos atominės elektrinės statybos projektas, kurį savo ataskaitoje paminėjo A.Butkevičius – jis patobulintas, kad būtų konkurencingas ir patrauklus mūsų partneriams latviams bei estams. Tačiau dar anos Vyriausybės pradėtas, tęsiamas, o ne griaunamas, kaip tai, deja, prisidengdami įvairiausiais motyvais darė konservatoriai.

Nors ir konservatorių kaltinama neveiklumu, A.Butkevičiaus Vyriausybė akivaizdžiai išjudino beviltiškai konservatorių ir liberalų valdžios metu įstrigusį namų renovacijos vežimą, kas yra ypatingai svarbu, siekiant ir energetinės nepriklausomybės, ir mažesnių kainų už šilumą, ir, beje, ne mažiau svarbu šalies ekonomikai.

Jei A.Kubilius būtų įsiklausęs į primygtinius ekspertų, pavyzdžiui, R.Kuodžio, kitų, raginimus, kaip galima greičiau pradėti renovaciją, krizė būtų įveikta lengviau, nebūtume sugriovę itin svarbaus statybų sektoriaus, jau nekalbant apie specialistų, kurių dabar itin trūksta, emigraciją.

Nors ir konservatorių kaltinama neveiklumu, A.Butkevičiaus Vyriausybė akivaizdžiai išjudino beviltiškai konservatorių ir liberalų valdžios metu įstrigusį namų renovacijos vežimą.

Vargu ar kas ginčysis, jog dešiniųjų A.Kubiliaus Vyriausybė, skirtingai nuo dabartinės, pasižymėjo visiška socialine nejautra, prieš įstatymus ir Konstitucijos valią mažindama pensijas, socialines išmokas šeimoms, ypač jaunoms.

Šiandien, atsidūrę opozicijoje, jie kone pirmose gretose reikalauja kompensacijų ir dabar pat, nors jiems turėtų pakakti vyriausybinės patirties, kad suprastų, jog šito padaryti neįmanoma. Ir dėl euro įvedimo darbotvarkės, ir dėl visiškai naujos finansų disciplinos politikos Europos Sąjungoje, pagaliau ir dėl mūsų pačių spartesnio ekonominio augimo intereso.

Ar nesenas valstybės skolinimosi reitingo pakėlimas net dviems punktais to nepatvirtina? Toks pakėlimas, beje, pirmąkart šalies istorijoje, ir tai neabejotinai suteiks papildomų stimulų ekonomikai, kas šiandien yra ypač svarbu.

Kur jau buvo aktyvi dešiniųjų A.Kubiliaus Vyriausybė, tai – propagandoje ir, aišku, valstybės lėšomis. Tai akivaizdžiai parodė A.Skardžiaus vadovaujamos parlamentinio tyrimo komisijos išvados. Šimtai milijonų išleisti ne projektams ir jų realizavimui, o ekspertams, viešinimui su neskaidrumo kvapeliu, kad ir kaip dabar mėgintų konservatoriai prisidengti strateginių projektų svarba.

Neatsitiktinai pasitikėjimas A.Butkevičiaus Vyriausybe, nepaisant opozicijos pastangų, yra daug aukštesnis nei buvo A.Kubiliaus. Greičiau priešingai – kuo labiau „proveržininkai“ ir „naktinių“ reformų autoriai ją puola, tuo visuomenei akivaizdžiau, kad nuoseklus darbas, vyriausybinės veiklos atstatymas į racionalios diskusijos ir socialinės partnerystės vėžes valstybei, ekonomikai bei žmonių gyvenimui yra daug patraukliau ir svarbiau.

Gediminas Kirkilas yra Seimo vicepirmininkas, LSDP atstovas

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min