Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 24d. 15:48

Gediminas Kirkilas: Perpus gera Vyriausybė

Nors prasidėjusios rinkimų kampanijos metu konservatoriai išsijuosę giriasi, jokių savo valdymo klaidų jie nemato, netikėtai paaiškėjo, kad vieną vis dėlto padarė. Anot konservatoriaus M.Adomėno, išeitų, kad jie pasirinko ne tuos koalicijos partnerius, o šie nepateisino lūkesčių ir dėl visų nesėkmių yra kalti.

Nes tose ministerijose, kur dirba konservatorių ministrai – viskas gerai, o ten kur koalicijos partneriai liberalai ir jau neegzistuojanti Tautos prisikėlimo partija, teigia M.Adomėnas,  nebuvo postūmių.

Mūsų Konstitucijos 96 str. labai nedviprasmiškai sako, jog Vyriausybė yra solidariai atsakinga už bendrą veiklą, konservatoriai kažkodėl šios atsakomybės kadencijos pabaigoje nusprendė nusikratyti.

Kodėl, paaiškinti nesunku – jie supranta, jog kad ir kaip propagandiškai besigirtum, kad “viskas gerai”, iš tiesų taip nėra.  Jau vien šis įtakingo konservatoriaus pareiškimas rodo, jog ir jie patys pagaliau pradeda pripažinti, kad visiška nesėkmė yra renovacija, kad nepasisekė ir su garsiai išreklamuotu “saulėlydžiu”.

Tiesa, dar nežinome, ką galvoja abi koalicijos partnerės liberalų partijos apie konservatorių valdomas ministerijas – dar gali paaiškėti, jog gerų autonomijų – ministerijų net ir nebuvo. Konservatorių koalicijos partneriai šiuo požiūriu ne ką geresni. Ko vertas vien Liberalų sąjūdžio lyderio E.Masiulio plakatas Vilniuje apie Klaipėdos uostą – suprask, ten jau jų tėvonija ir tik liberalų dėka uostas dirba gerai.

Lietuvoje nuo 2000-ųjų dirbo mažiausiai penkios realiai koalicinės vyriausybės ir, matyt, artimiausiu metu tokias ir turėsime. Tai lemia mūsų rinkimų sistema ir žmonių pasirinkimas. Todėl dirbus visą kadenciją kartu, aiškinus, jog koalicija “vieninga ir dirba gerai”, didžiausiai valdančiajai partijai staiga pareikšti, kad dėl visų nesėkmių kalti tik koalicijos partneriai – mažų mažiausiai apgailėtina konservatoriška arogancija.

Tiesa, matyt, privalome prisiminti, jog konservatoriai niekada jokių klaidų nedaro ir visuomet yra teisūs. Viskas būtų dar geriau, tačiau trukdo įvairiausi “priešai” Lietuvoje ir užsienyje, o šį kartą, pasirodo, dar ir koalicijos viduje.
Taigi nors Vyriausybė pagal mūsų Konstituciją, o ir visose Europos šalyse, yra, kaip jau minėta, kolegialus organas, pasirodo, dabartinė, pagal M.Adomėną, yra tik autonominių žinybų darinys.

Ką gi, jei Energetikos ministerija “priklauso” konservatoriams, o, pavyzdžiui, Aplinkos ministerija – koalicijos partneriams, tai apie kokį šilumos, energijos taupymą skatinantį šių žinybų bendradarbiavimą galima kalbėti? Todėl ir turime tai, ką turime, – aukščiausias šilumos kainas ir sužlugdytą namų renovaciją.

Keista, nors Energetikos ir Užsienio reikalų ministerijos “priklauso” tiems patiems konservatoriams, pigesnių dujų išsiderėti nepavyko ir net neaišku, ar buvo mėginta tai daryti.

Jei Energetikos ministerija “priklauso” konservatoriams, o Aplinkos – liberalcentristams, tai apie kokį šilumos ir energijos taupymą skatinantį jų bendradarbiavimą galima kalbėti? Todėl ir turime aukščiausias šilumos kainas ir sužlugdytą namų renovaciją.

Šie pavyzdžiai tik parodo, jog iš tiesų šios Vyriausybės ministerijos dirbo atskirai, autonomiškai, taip pat ir tų pačių konservatorių, tarpusavyje nesusišnekėdavo, o autonomiškumas tapo principu. Todėl ši A.Kubiliaus Vyriausybė ir netapo realiai kolegialiu organu, kaip turėtų būti.

Nesuprantamu tampa šiuo atveju ir Ministro pirmininko vaidmuo – ar jis tik formaliai pirmininkauja Vyriausybės posėdžiams, ar dar ir vadovauja Vyriausybei? Nereikėtų tuo atveju stebėtis ir, pavyzdžiui, Užsienio reikalų ir Teisingumo ministerijų nesusikalbėjimu, gėdingai išduodant Baltarusijos disidentą ir žmogaus teisių gynėją A.Beliackį, bei daugeliu kitų panašių atvejų. Nes dirbo “autonomiškos” ministerijos, atsakingos tik už dalį problemos, informacija ne tik nesidalinta, bet gal ir tyliai džiaugtasi, kad kolegos koalicijos partneriai daro klaidas.

Akivaizdu, kad atskirai ar autonomiškai dirbančios žinybos gerokai menkina valstybės valdymo potencialą, visa šis “autonomiškumas” nusileidžia į žemesnes grandis. Bet kuriuo atveju, tai gerokai padidina biurokratijos naštą jau vien todėl, kad pilietis siuntinėjamas “nuo Ainošiaus pas Kaipošių” arba nuo konservatorių – pas liberalus ir priešingai. Ar galima pagaliau kalbėti apie kokią nors bendrą Vyriausybės strategiją, jei atskiros ministerijos turi savo “strategijas”? 

Tačiau pagal konservatorius Vyriausybė, nepaisant netikusių koalicijos partnerių, nepasiteisinusios ministerijų autonomijos, vis tiek dirbo gerai. Išeitų tik per pusę. Arba, kitaip sakant, perpus gera Vyriausybė.

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min