TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Giedrė Gečiauskienė: FED tikriausiai nekels palūkanų normos bent iki rugsėjo

Šaltinis: 15min
0
A A

Giedrė Gečiauskienė Kovo viduryje vykusio FED posėdžio susirinkimo nuotaika nuvylė rinkos dalyvius ir privertė daugelį jų peržiūrėti lūkesčius dėl artimiausio palūkanų didinimo – tikėtinas kėlimas, daugelio nuomone, nusikelia iš birželio iki bent rugsėjo mėnesio.

Nuvylė rinkos dalyvius

FED posėdžio, vykusio kovo 17-18 dienomis, protokolas bus paskelbtas šią savaitę. Šiame susitikime buvo atsisakyta retorikos apie „kantrų laukimą“ iki pirmojo bazinės palūkanų normos didinimo.

Kita vertus, bendra šio susirinkimo nuotaika nuvylė rinkos dalyvius ir privertė daugelį jų peržiūrėti lūkesčius dėl artimiausio palūkanų didinimo ir nukelti jį iš birželio mėnesio į rugsėjį.

Taigi, rinkos dalyviai akylai skaitys kiekvieną protokolo žodį, siekdami geriau suprasti balso teisę turinčių FED narių argumentus. „Danske Bank“ analitikų prognozės sutampa su didžiosios dalies rinkų dalyvių vertinimu – atsižvelgiant į paskutiniu metu sulėtėjusį užimtumo augimą bei neigiamą infliaciją, FED greičiausiai nekels palūkanų normos bent iki rugsėjo mėnesio.

Nuomonę, kad palūkanos nekis iki rugsėjo, tik dar labiau sustiprino praėjusį penktadienį paskelbti JAV darbo rinkos duomenys.  

Stipri darbo rinka

Nuomonę, kad palūkanos nekis iki rugsėjo, tik dar labiau sustiprino praėjusį penktadienį paskelbti JAV darbo rinkos duomenys.

Kovo mėnesį JAV buvo sukurta 126 tūkst. naujų darbo vietų, tai gerokai mažiau nei pastaraisiais mėnesiais. Mažiau darbo vietų JAV buvo sukurta tik 2013 metų gruodį.

Praėjusių metų vidurkis buvo 260 tūkst. naujų darbo vietų, o 2015 metų vidurkis nukrito iki 197 tūkst. – tai gerokai mažiau nei norėtų matyti FED, prieš pakeldamas bazinę palūkanų normą.

Kita vertus, kovą nežymiai augo vidutinis darbo užmokestis, kuris palyginti su vasariu, ūgtelėjo 0,3 proc. Iš viso pirmąjį ketvirtį metinis atlyginimų JAV augimas siekė 2,5 procento.

Euro zona kyla

Euro zonoje šią savaitę bus paskelbti mažmeninės prekybos duomenys. „Danske Bank“ analitikai mano, kad mažmeninės prekybos augimo tempas euro zonoje išliks spartus ir vasarį – prognozuojamas 2,6 proc. metinis augimas po 3,2 proc. augimo sausį (sparčiausio nuo 2005 metų).

Vartotojų pasitikėjimas euro zonoje yra aukščiausiame lygyje nuo 2007 metų, o pagrindinis veiksnys, stumiantis į priekį vartojimą yra (vartotojų požiūriu, laikinas) kainų kritimas dėl labai atpigusios naftos.

Nafta – ties 76 doleriais už barelį

Kalbant apie naftą, praėjusį antradienį Iranas ir P5+1 valstybės pasiekė preliminarų susitarimą dėl Irano atominės programos, kuris turėtų būti pasirašytas iki birželio 30 dienos. Jei būtų pasiektas galutinis susitarimas, atsivertų kelias sušvelninti Iranui taikomus naftos eksporto apribojimus.

Tikėtina, kad dėl to Irano naftos eksportas galėtų padidėti 1 mln. barelių per dieną, o tai turėtų neigiamos įtakos pasaulinei naftos kainai. „Danske Bank“ analitikai išlaiko prognozę, kad vidutinė naftos kaina 2015 metų ketvirtąjį ketvirtį sieks 74 JAV dolerių už barelį, o  2016 metais padidės iki 76 JAV dolerių už barelį.

Tiesa, pasiekus susitarimą su Iranu išaugtų tikimybė, kad naftos kainos toliau patirs spaudimą žemyn bei darys teigiamą įtaką vartotojų nuotaikoms tiek euro zonoje, tiek kitose šalyse.

Giedrė Gečiauskienė yra „Danske Bank“  Finansų rinkų departamento direktorė

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min