TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Giedrė Gečiauskienė: Lietuvos ekonomika augo sparčiau nei tikėtasi

Šaltinis: 15min
0
A A

Giedrė Gečiauskienė Lietuvos ekonomika trečiąjį ketvirtį augo sparčiau nei tikėtasi. Vidaus paklausa, atsigaunanti statyba bei kylantis transporto sektorius tampa vienais svarbiausių ūkio augimą skatinančių veiksnių. Nepaisant to, „Danske Bank“ išlaiko nepakeistas šalies ūkio augimo prognozes 2015 bei 2016 metams.

Viršijo lūkesčius

Statistikos departamento pirminiu vertinimu, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, trečiąjį ketvirtį Lietuvos ekonomika augo 2,6 proc., o palyginti su praėjusiu ketvirčiu, ekonomikos augimas siekė 0,4 procento. „Danske Bank“ analitikai prognozavo kiek mažesnį trečiojo ketvirčio BVP augimo tempą – 2,2 proc. (ir 2,4 proc., nepašalinus sezoniškumo ir darbo dienų skaičiaus įtakos).

Nors BVP komponentai išlaidų metodu dar nėra paskelbti, vis dėlto trečiojo ketvirčio vartojimo rodikliai leidžia spręsti apie sparčiai augusią vidaus paklausą.

Nors BVP komponentai išlaidų metodu dar nėra paskelbti, vis dėlto trečiojo ketvirčio vartojimo rodikliai leidžia spręsti apie sparčiai augusią vidaus paklausą: mažmeninės prekybos įmonių apyvarta augo 5 proc., maitinimo įstaigų apyvarta didėjo 6,6 proc. Statistikai pažymi, reikšmingą postūmį BVP augimui turėjo ir atsigaunanti statyba bei transporto sektorius.

Gausus derlius

„Danske Bank“ vertinimu, remiantis anksčiau paskelbtais makroekonominiais duomenimis, teigiamą postūmį ekonomikos augimui trečiąjį ketvirtį veikiausiai turėjo ir itin gausus šio rudens grūdų derlius, dėl kurio žemės ūkio produkcija padidėjo 9,6 procento.

Kita vertus, trečiąjį ketvirtį beveik nepakitęs liko pramonės produkcijos lygis – fiksuotas 0,2 proc. gamybos didėjimas, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu.

Rusijos įtaka – mažesnė nei baimintasi

Panašu, kad daugeliui nerimą kėlusi geopolitinė įtampa su Rusija taip pat neturėjo tokio reikšmingo poveikio BVP dinamikai, kaip nuogąstauta.

Daugelis analitikų su nerimu laukė galimų pasekmių dėl pasikeitusių faktorių – tai ir Rusijos įvesti apribojimai tam tikrų žemės ūkio ir maisto produktų importui iš ES šalių, krentantis Rusijos rublio kursas bei dėl to brangstanti Lietuvos gamintojų produkcija, taip pat lėtėjanti euro zonos ekonomika.

Tačiau turimi liepos ir rugpjūčio mėnesio duomenys (kol kas turime tik dviejų šio ketvirčio mėnesių užsienio prekybos duomenis) rodo, kad prekių prekybos balansas buvo net šiek tiek geresnis (mažiau neigiamas) nei atitinkamai sausio-vasario bei balandžio-gegužės mėnesiais.

Nepaisant rugpjūčio 7 dieną Rusijos įvestų maisto produktų importo apribojimų, rugpjūčio prekių prekybos balansas buvo mažiausiai neigiamas šiemet ir siekė 249 mln. litų.

Prekybos balansas gerėja

Nepaisant rugpjūčio 7 dieną Rusijos įvestų maisto produktų importo apribojimų, rugpjūčio prekių prekybos balansas buvo mažiausiai neigiamas šiemet ir siekė 249 mln. litų.

Rugpjūčio mėnesį., palyginti su liepos mėnesiu., mažėjo tiek prekių eksportas (-4,4 proc.), tiek ir prekių importas (-9,3 proc.).

Kita vertus, atkreiptinas dėmesys, kad trečiąjį ketvirtį Lietuvos BVP augo šiek tiek lėčiau nei pirmaisiais metų ketvirčiais – patikslintais duomenimis, kurie yra geresni, nei skelbta anksčiau, pirmąjį šių metų ketvirtį BVP augo 3,4 proc., antrąjį ketvirtį – 3,3 procento.

Nekyla abejonių, kad vienas iš faktorių lėmęs šiek tiek lėtesnį trečiojo ketvirčio augimo tempą yra neapibrėžtumai dėl pasaulio ekonomikos atsigavimo perspektyvų bei geopolitinė rizika. Tikėtina, kad dėl šių veiksnių šiek tiek sumažėjo investicijų lygis, tačiau šiai prielaidai patvirtinti reikės sulaukti BVP komponentų detalizavimo.

Prognozės išlaikomos

„Danske Bank“ nekeičia savo prognozių artimiausiems metams: Lietuvos ekonomikos augimas šiais metais turėtų siekti 2,9 proc., 2015 m. – 2,7 proc. ir 2016 m. – 3,1 procento.

Giedrė Gečiauskienė yra „Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min