TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Giedrė Gečiauskienė: Rinkos laukia pasaulio lyderių reakcijos į Krymo referendumą

Šaltinis: 15min
0
A A

Giedrė Gečiauskienė Referendumas dėl Krymo prisijungimo prie Rusijos Federacijos rinkų dalyvius toliau išlaiko nežinomybėje bei nuogąstavimuose. Be abejonės, tokia situacija lemia atitinkamus finansinius sprendimus. Savaitgalį Krymas stulbinančia persvara, primenančia prieš tris dešimtmečius plačiai paplitusią rinkimų praktiką, pritarė siekiui prisijungti prie Rusijos Federacijos. Tokia referendumo baigtis nei buvo netikėta, nei nustebino, tačiau išties tik šią savaitę turėtų aiškėti, ar ir kaip į siekį perbraižyti žemėlapį reaguos pasaulio lyderiai.

Investuotojai veikia greičiau nei politikai

Politinių aktyvistų kritikuojami JAV ir Europos Sąjungos lyderiai prieš akis turi itin sudėtingą uždavinį – viena vertus, jie privalo reaguoti į akivaizdžiai paminamus demokratinius principus, kita vertus, užsienio prekybos, išteklių tiekimo ekonominiai saitai su Rusija yra itin reikšmingi, o kai kuriais atvejais ir gyvybiškai svarbūs (kaip, pavyzdžiui, Rusijos dujų tiekimas Europos Sąjungai).

Tuo tarpu finansų rinkų dalyviai neturi tiek daug vienas kitam prieštaraujančių argumentų – jie tiesiog vertina riziką ir pagal savo vertinimą veikia, o tik paskui pateikia klausimus. Akivaizdžiai tokį elgesį iliustruoja per pirmus šių metų mėnesius 20 proc. savo vertės praradę Rusijos akcijų rinkos ir 12 proc. nukritusi Rusijos rublio vertė (euro ir JAV dolerio krepšelio atžvilgiu). Panašu, kad tai nėra pabaiga.

Šiuo metu peržiūrimos Rusijos ekonomikos augimo prognozės balansuoja netoli recesijos ribos – pagal turimą informaciją, sudarytos prognozės leidžia tikėtis iki 1 proc. ekonomikos augimo 2014 m.

Rusijos centrinis bankas toliau bando gelbėti rublį

Po šiandienos Rusijos centrinio banko sprendimo palikti palūkanų normas nekeistas (prieš kelias savaites jos buvo padidintos 1,5 proc. punkto) tampa aišku, kad jis toliau bando gelbėti krintantį rublį, tačiau kartu į pavojų stato ekonomikos augimą – aukštos palūkanos riboja galimybes skolintis vartojimui bei investicijoms ir stabdo ekonomikos augimą.

Šiuo metu peržiūrimos Rusijos ekonomikos augimo prognozės balansuoja netoli recesijos ribos – pagal turimą informaciją, sudarytos prognozės leidžia tikėtis iki 1 proc. ekonomikos augimo 2014 m., ir turint omenyje, kad konfliktas dar net nepradėtas spręsti, tikėtina, kad ir tokia prognozė gali būti optimistinė.

Antras svarbus aspektas, kuris kol kas nepalietė finansų rinkų, bet gali tapti svarbus, tai milijardai rusiškos kilmės lėšų, grįžtančių į Rusiją iš užsienio sąskaitų, bijant sankcijų. Kur šios didžiulės lėšos bus investuotos, jeigu apskritai jos bus, kokio dydžio finansiniu turtu užsienyje disponuoja Rusijos institucijos ir jos piliečiai, kokie sprendimai gali būti priimami jo atžvilgiu – nuo to išties gali priklausyti atskirų turto klasių kainų kitimas. Artimiausios savaitės bus neramios, belieka tikėtis, kad nereikėtų to kartoti po mėnesio ar dviejų.

JAV laukiama rodiklių gerėjimo

Padidinto investuotojų dėmesio sulauks ir JAV Federalinių rezervų sistemos (FED) kovo mėnesio susirinkimas, kuris vyks šį trečiadienį. Taip pat aktualūs bus JAV nekilnojamojo turto rinkos rodikliai.

Antradienį bus paskelbti vasario mėnesio naujų būstų statybų (prognozė +4,0 proc.), statybos leidimų (+2,1 proc.), o penktadienį – nenaujų būstų pardavimo (0,0 proc.) skaičiai. Pirmadienį paaiškės vasario mėn. pramonės produkcijos pokytis. Po apimčių smukimo sausį, vasarį gamyba JAV galėjo ūgtelėti 0,1 proc. Artimiausiu metu skelbiami makroekonominiai duomenys svarbūs tuo, kad jų laukiama po prieš tai buvusių prastų rodiklių, t.y. laukiama pagerėjimo.

Tokiai tendencijai tęsiantis, ECB bus priverstas dar labiau atlaisvinti pinigų politiką.

ECB gali tekti dar atlaisvinti pinigų politiką

Euro zonoje pirmadienį paaiškėjo galutiniai vasario mėnesio infliacijos rodikliai – peržiūrėtas metinės vasario mėnesio infliacijos rodiklis buvo 0,7 proc. Itin žema infliacija jau kelis mėnesius yra galvos skausmas Europos centriniam bankui (ECB) – jis sunkiai randa naujų žodžių apibūdinti „labai ilgam laikui, kurį palūkanų normos išliks labai žemos“. Ne išimtis, kad tokiai tendencijai tęsiantis, ECB bus priverstas dar labiau atlaisvinti pinigų politiką.

Antradienį bus paviešinti ZEW instituto verslo pasitikėjimo indeksai. Verslo lūkesčių indeksas gali smukti nuo 55,7 iki 53 punktų. Tą pačią dieną bus paskelbti sausio mėnesio euro zonos prekybos balanso duomenys. Analitikai prognozuoja, jog balansas bus teigiamas ir sieks 13,9 mlrd. eurų. Nuo 2013 m. pradžios mėnesinis teigiamas balansas yra įsitvirtinęs virš 10 mlrd. eurų ribos ir taip palaiko euro vertę kitų valiutų atžvilgiu.

Giedrė Gečiauskienė yra „Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min